Регионален център за изследвания на миграцията и бежанците

Обновено: понеделник, 12 май 2025 20:20

Новини

Информационни срещи със студенти

Проектът Language Buddy успешно приключи Задача 3.1: „Създаване на система „Езиков приятел“ във висшите учебни заведения“ в рамките на Работен пакет 3: „Създаване на система „Езиков приятел“ във висшите учебни заведения“.

Под координацията на Advenio eAcademy, водещ партньор по Работен пакет 3, системата „Езиков приятел“ беше интегрирана в съществуващите структури на висшите учебни заведения с цел подкрепа на студентите чрез възможности за стаж и доброволчество. За популяризиране на тази инициатива Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) организира поредица от събития в България, включително присъствени сесии в ключови университети и онлайн събития за осигуряване на широка достъпност.

Инициативата беше открита на 13 ноември 2024 г. в Американския университет в България, Благоевград. Последващи събития се проведоха в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, УНСС и онлайн чрез Центъра за дистанционно обучение на УНСС в Хасково. Събитията в УНСС бяха подкрепени от представители на Multi Kulti – ключов партньор НПО, и привлякоха над 100 заинтересовани страни.

Събитията имаха за цел:

  • Да представят проекта Language Buddy.

  • Да представят възможности за студентите да участват в менторската програма.

  • Да улеснят дискусии относно прилагането на инициативата.

  • Да насърчат сътрудничеството между представители на висшите учебни заведения, студенти и заинтересовани страни от общността за популяризиране на изучаването на езици като инструмент за интеграция.

Събитията привлякоха над 170 участници, включително студенти, представители на публични власти, академични представители и членове на общността. Присъстващите активно участваха в дискусиите, споделиха своя опит и изразиха силна ангажираност към целите на проекта.

Ключови теми, разгледани по време на събитията, включваха:

  • Преглед на Фонда на Европейската комисия за убежище, миграция и интеграция, който финансира проекта Language Buddy.

  • Представяне на целите и задачите на проекта.

  • Уменията и ползите, които участниците могат да придобият.

  • Регистрация за онлайн курса за ментори Language Buddy.

  • Възможности за присъединяване към менторската програма.

На събитието в Хасково беше подчертано значението на проекта поради значителната мигрантска общност в града и близкия бежански център, който приютява много деца и младежи.

Студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ сметнаха потенциалното участие в такъв проект за значимо. Те споделиха впечатления от подобна инициатива, фокусирана върху интеграцията на бежанци чрез спортни лагери, където са създали приятелства и са придобили опит в неформални образователни практики.

Събитията бяха предшествани от медийна кампания чрез официалните канали на УНСС, наред с персонални покани и програма, изпратена до катедри и ръководители на факултети.

Всяко събитие предостави предварителни материали и последващи действия чрез имейли и презентации. Основните промоционални материали включваха:

  • Рол-ъп банери и брошури за повишаване на видимостта.

  • Активна кампания в социалните медии.

  • Призиви за набиране на участници за повишаване на ангажираността.

Успешното провеждане на тези събития отбелязва значителна стъпка в интегрирането на системата Language Buddy във висшите учебни заведения, насърчавайки по-голямо участие на студентите и подкрепа за младите мигранти в изучаването на езика. В бъдеще екипът на проекта остава ангажиран с разширяване на обхвата си и укрепване на сътрудничеството за максимизиране на въздействието му в академичните и обществените среди.

За повече информация относно проекта Language Buddy, неговите партньорства, цели и основни очаквани резултати, моля, посетете уебсайта на проекта на адрес: https://www.languagebuddy.eu/.

Съобщение до медиите на английски език: https://www.languagebuddy.eu/wp-content/uploads/2025/04/Bulgaria-LB-D3.1-Press-Release-UNWE.pdf

Семинар "Добри практики в езиковото обучение на ученици мигранти чрез система за менторство Езиков приятел"

В УНСС се проведе национален семинар на тема „Добри практики в езиковото обучение на ученици мигранти чрез система за менторство „Езиков приятел“. Мероприятието е в рамките на дейностите по проект Language Buddy, финансиран по Фонд за убежище, миграция и интеграция на Европейския съюз, в който Регионалният център за изследване на бежанци и мигранти към УНСС си партнира с още 15 организации от 7 държави. Основната цел на проекта е да създаде обучителен модел за студенти, които да станат езикови приятели на деца мигранти в България, за да се подобри тяхната интеграция в страната.

Семинарът откри доц. д-р Михаела Мишева, ръководител на проекта от страна на УНСС. Тя запозна участниците със същността на проекта и дейностите по отделните работни пакети. Сред присъстващите бяха представители на академичната общност, неправителствени и международни организации и държавни структури, чиято дейност е свързана с миграцията, сред които:  Върховен комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), Международна организация по миграция (МОМ), Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет (ДАБ при МС), Рийч аут, Мултикулти колектив, преподаватели от катедра „Етнология“ и катедра „Педагогика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Институт за изследване на населението и човека, катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ на УНСС.

Гл. ас. д-р Мариета Христова и доц. д-р Михаела Мишева

По време на мероприятието темите, които бяха засегнати, включваха представяне и дискусия на добри практики за менторство чрез езиков приятел в България и ЕС и избор на трите най-добри практики за проектиране на учебна програма.

В края на семинара участниците имаха възможност да оценят проведената среща, което ще спомогне за организирането на бъдещи мероприятия по проекта.

Участниците по време на дискусията

 „Регионалния център за изследване на мигранти и бежанци“  е партньор по проект N 101141117 — Language Buddy “Supporting language learning of migrant children and young adults through language buddies”, финансиран от Фонд за убежище, миграция и интеграция (2021-2027 г.) към Европейската комисия. Целта на проекта е да подобри достъпа на младежи с  мигрантски произход (12 до 17 години) към неформално езиковото обучение, посредством разширяване на наставническите практики и адаптиране на система за обучение основана на менторство от типа „Езиков приятел“.

Екип по проекта от УНСС: доц. д-р Михаела Мишева, катедра „Икономическа социология“ -  ръководител на проекта, доц. д-р Андрей Нончев, катедра „Икономическа социология“, доц. д-р Мария Бакалова, катедра „Международни отношения“, гл. ас. д-р Мариета Христова, катедра „Икономическа социология, Даниела Стоянова, координатор РЦДО-Хасково.