Дванадесета годишна конференция „Балканите в XXI век – българският поглед“ с фокус „Геополитическите трансформации: последици за Балканите“
![]() |
Резултатите от последните президентски избори (повторното избиране на Доналд Тръмп за президент на САЩ) породиха нова динамика в развитието на процесите в света. Задълбочава се ерозията на следвоенния световен ред. В международните отношения на преден план излиза тенденцията към милитаризация, действия от позиция на силата, преразпределение на света на сфери на влияние. „Америка на първо място” е на път да се превърне от предизборен лозунг в стратегическа концепция за американската външна политика. Всичко това поставя с още по-голяма острота въпросите, свързани със сигурността, стабилността и развитието на Балканите и Черноморския регион, както и с тяхното място и роля в международните процеси:
- Стратегически регион или неутрализирана периферия – как изглежда бъдещето на Балканите през погледа на глобалните фактори?
- Ще успее ли ЕС да се утвърди като самостоятелен глобален играч и как евентуален неуспех ще се отрази върху Балканите?
- Ще се отворят ли нови пространства за борба за сфери на влияние в региона за другите глобални играчи?
- Появява ли се дилема „НАТО или ЕС” пред държавите от региона след преразглеждане на подхода на американската администрация към Алианса?
- Ще се консолидира ли регионът пред новите предизвикателства или разнопосочните геополитически интереси на световните сили ще доведат до задълбочаване на регионалните противоречия?
- Може ли регионалното сътрудничество да бъде стабилизиращ фактор в един дестабилизиран свят?
- Способна ли е България да генерира про-активна политика в региона, в рамките на ЕС и в НАТО?
Това са само част от многобройните въпроси, пред които са изправени Балканите и чиито отговори не търпят отлагане – именно през призмата на и с акцент върху отражението на рязко ускорената динамика и все по-голямата непредсказуемост на процесите в международен план върху региона.