Центърът за подкрепа на ядрената сигурност организира Национална среща на заинтересованите страни по проект на Държавния департамент на САЩ „Phoenix“
Центърът за подкрепа на ядрената сигурност при УНСС е партньор по проекта на Държавния департамент на САЩ „Phoenix“ за малки модулни ядрени реактори. Координатор на проекта е доц. д-р. Светослав Спасов, директор на Центъра.
Първото събитие по проекта „Ангажиране на заинтересованите страни относно ролята на малките модулни реактори (ММР) в декарбонизационните стратегии“ се проведе на 4 и 5 декември 2024 г. в хотел „Hyatt Regency Sofia“.
Събитието беше официално открито от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов, които подчертаха значимостта на академичната общност за развитието на иновациите и устойчивите технологии в ядрената енергетика. Приветствие отправиха Валентин Николов, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ), Аарон Коуп, изпълняващ длъжността заместник-ръководител на мисията на САЩ и Michael Wautlet, представител на Държавния департамент на САЩ.
![]() |
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, министърът на енергетиката Георги Самандов и доц. д-р Светослав Спасов (от дясно наляво) |
Програмата включваше тематични дискусии и панели, сред които „Преглед на малките модулни реактори и възможностите за тяхната адаптация“, където доц. Светослав Спасов представи важността на регулаторните и техническите аспекти за безопасността и сигурността на ММР. Той подчерта и необходимостта от прозрачност и ефективно ангажиране на заинтересованите страни.
![]() |
Сред другите значими теми бяха стратегиите за декарбонизация на България, индустриалните приложения на ММР и ролята на ядрената енергия за местните общности. Участниците обсъдиха бизнес моделите за внедряване на ММР и значението на подготовката на кадри в ядрената сфера.
Участието на Центъра за подкрепа на ядрената сигурност потвърждава ключовата роля на УНСС като партньор в международни инициативи, насочени към иновации в ядрените технологии и устойчивото развитие.
![]() |