Институт по икономика и политики

Обновено: вторник, 20 май 2025 13:08

Проект НИД НИ-9/2025/А

Десетте най-важни риска пред развитието на България – анализ, оценка, превенция

Актуалност и оригиналност на изследвания проблем:

Всяка човешка дейност е подложена на риск да не се постигнат очакваните резултати от нейното осъществяване. Причините за това може да са външни за съответния обект на риска или породени от вътрешните процеси, протичащи в него. Управлението на рисковете, свързани с постигането на определени цели на практика е неразделна част от процесите по планиране на развитието. Точно затова вече няколко години Zurich Insurance Group и Marsh McLennan, преди началото на заседанията на Световния икономически форум в Давос, публикуват Доклад за глобалните рискове. Последният доклад беше издаден през януари 2024 г. (World Economic Forum. The Global Risks Report 2024, 19th Edition - Insight Report), като се основава на мненията на над 1400 експерти по глобални рискове, политици и лидери в индустрията, анкетирани през октомври 2023 г. В докладът са определени десетте глобални риска пред света за следващите десет години, разгледани в два времеви хоризонта – краткосрочен от две години и дългосрочен от десет години.
Наред с глобалните рискове, валидни за целия свят, от голямо значение са и националните, т.е. тези, които са характерни за дадена държава. За управляващите те са от най-голямо значение, тъй като попадат в обсега на техните управленски въздействия. В България от 2006 година е приет закон, който задължава организациите от публичния сектор да управляват рисковете, характерни за тях, като разработват стратегии за управление на риска, извършват оценка на присъщите рискове, съставят риск-регистри и планират противорискови дейности. За съжаление, идентифицирането на основните рискове пред държавата като цяло и тяхното оценяване не е уредено в законодателството, поради което няма нормативно ангажирани институции, които да управляват риска на национално ниво. Такива възможности обаче съществуват и те се крият в осъществяването на фокусирани научни изследвания на рискове, осъществявани от научни организации и предоставяни на заинтересованите страни за приемане на управленски решения с цел тяхното елиминиране или намаляване на негативното им въздействие. В България досега липсва научно изследване, който да систематизира и да оцени всички дългосрочни рискове, стоящи пред страната. В основния стратегически документ за развитието на страната „Национална стратегия за развитие „България 2030“ се споменават някои проблеми, които влизат в предмета на изследването, предвидено в настоящото проектно предложение, като демографската криза, незадоволителното качество на образованието и здравеопазването, недостатъчното развитие на спорта и културата. Бедността и социалното изключване, според доклада, също представляват сериозни предизвикателства, както и бизнес средата, изоставането в електронното управление и иновациите. Тези проблеми, обаче, не се разглеждат като потенциални рискове в вероятност за настъпване и възможни въздействия върху постигане целите на стратегията, а само се констатират.


Цел на научното изследване и съдържание на научната разработка. Значимост на целите и съответствие с приоритетните направления за НИД в УНСС (научна значимост на изследователските цели и задачи; яснота и реалистичност):
Целта на научното изследване и публикациите, осъществени в рамките на настоящия проект е да се идентифицират основните рискове пред развитието на Република България в краткосрочен и дългосрочен аспект, да се оценят тези рискове и на базата на получените оценки да се определят най-значимите рискове като вероятност за настъпване и значимост на въздействие върху страната. Да се предложат антирискови мерки в областта на законодателството, политиките и практиките на отговорните институции за ефективно противодействие на тези рискове.
Във връзка с постигането на поставената цел се формулират следните изследователски задачи:
1. Проучване на специализираната литература и нормативни документи в областта на управлението на риска, изследвания на глобалните рискове, анализи и оценки на рисковете.
2. Емпирично проучване на възможните рискове пред България сред представители на различни държавни институции, работодателски и профсъюзни организации, неправителствени организации и изготвяне на списък с идентифицирани рискове.
3. Оценка на идентифицираните рискове и тяхното ранжиране с цел определяне на най-важните рискове пред България в краткосрочен и дългосрочен хоризонт.
4. Проучване на възможните механизми за противодействие на рисковете.
5. Акцент върху икономическите и финансови рискове пред страната с предложение за пакет от мерки относно тяхното елиминиране или намаляване на негативното им влияние.

Научната значимост на проекта се състои във факта, че такова мащабно изследване не е правено до момента у нас. УНСС би бил естествен лидер на изследването на рисковете пред България за следващите години, тъй като проявата на всеки риск има икономически и финансови последици, което предполага специално фокусиране върху тях. Това изследване ще допринесе до постигането на следните цели на НИД: развитие на научните знания в областта на икономиката и управлението, до активизиране на креативността и творческите възможности на докторанти и повишаване на научната квалификация на академичния състав на университета.