Обновено: вторник, 08 април 2025 10:40

НАГРАДИ НА УНСС ЗА НАЙ-ДОБРА АДМИНИСТРАЦИЯ ЗА 2024

В чест на 105-годишнината на нашия университет за първи път на тържествена церемония

в аула „Максима“ на 8 април от 17.00 часа ще бъдат връчени

НАГРАДИТЕ НА УНСС ЗА НАЙ-ДОБРА АДМИНИСТРАЦИЯ ЗА 2024 ГОДИНА.


Церемонията се реализира съвместно с БНТ и е подкрепена от Lenovo, Fibank, Линднер, с медийното партньорство на БТА и вестник „24 часа“.

Водещ на събитието ще бъде известният журналист Георги Любенов, а за доброто настроение ще се погрижи естрадната певица Силвия Кацарова.


Наградите се връчват за първи път на такава бляскава церемония, но изследването с ръководител проф. д.н. Борислав Борисов се прави вече няколко години от Института по икономика и политики на УНСС.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров подчерта важната роля на администрацията за развитието на обществото и бизнеса и цитира Хартата на основните права на Европейския съюз, член 41 „Право на добра администрация“: „Всеки има право засягащите го въпроси да бъдат разглеждани от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза безпристрастно, справедливо и в разумен срок“.

Да наградят големите победители за 2024 година са поканени председателят на Народното събрание на Република България Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова, министър-председателят Росен Желязков, заместник министър-председателят Атанас Зафиров, министри и общественици.

Университетът за национално и световно стопанство притежава търговската марка „Най-добра администрация“, регистрирана в Патентното ведомство на Република България под № 214130588N, която дава възможност да бъдат номинирани и избрани чрез конкурс най-добрите администрации от публичния сектор в различни категории.

Номинираните за участие в конкурса „Най-добра администрация за 2024 г.“ административни структури бяха селектирани от всички над 580 административни структури с помощта на два чатбота с изкуствен интелект чрез задаване на подходящи въпроси.  По този начин списъкът беше сведен до 74 администрации, на които беше изпратен електронен въпросник, съдържащ 28 въпроса, всеки с по четири възможни отговора, определящи състоянието на администрацията в дадена оценявана област.

Във всяка категория има определени 4-ма победители – министерство, държавна агенция, областна администрация и общинска администрация. А на базата на  комплексната оценка четири от тях ще вземат Голямата награда за администрация на годината.

Категориите оценяват работата на администрацията, както следва:

А. КАТЕГОРИЯ „ЕФЕКТИВНОСТ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА“. В тази категория администрациите са оценявани по това дали работата на администрацията дава резултати, които отговарят на нуждите на обществото, като същевременно се използват най-добре ресурсите, с които тя разполага. Този критерий обхваща и устойчивото използване на природните ресурси, и опазването на околната среда.

Б. КАТЕГОРИЯ „КОМПЕТЕНТНОСТ И КАПАЦИТЕТ“. Оценявани са способностите на администрациите за постигане на целите, свързани с разбирането за добро управление и спазване на утвърдените принципи за добро управление.

В. КАТЕГОРИЯ „ЕТИЧНО ПОВЕДЕНИЕ, ОТКРИТОСТ И ПРОЗРАЧНОСТ“. В тази категория се оценява придържа ли се администрация към високи етични стандарти, като почтеност, честност и уважение към хората, с които взаимодейства. Изгражда ли доверие и гарантира ли, че работи в най-добрия интерес на обществото. Действа ли по прозрачен начин, като предоставя ясна информация за своите решения, политики и процедури. Какво прави за да намали възможността за корупция.

Г. КАТЕГОРИЯ „ИНОВАТИВНОСТ“. Критериите за оценка са свързани с отвореността на администрацията за нови идеи и технологии, които могат да подобрят нейната дейност и обслужване. Това включва също така насърчаване на творчеството и непрекъснато усъвършенстване.