Обновено: понеделник, 13 януари 2025 10:05

Жива памет - проф. д-р Манол Рибов

Проф. д-р Манол Рибов е зам.-ректор по учебната работа (1993 – 1995 г.),

ръководител на Проблемната научноизследователска лаборатория (1986 – 1988 г.)

и на Междууниверситетския център по мениджмънт на качеството (1994 – 1999 г.)

Създател на първата в страната докторантска школа

Основател и председател на Българската камара за образование, наука и култура

Носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“

Удостоен с награда на CIELA за авторски принос в икономическата литература

Проф. д-р Манол Рибов е роден в Бургас през 1934 г. Завършва ВИНС, Варна (1959), специалност „Стокознание“. Специализира в Полша (1963 – 1964); Русия (1971), Германия и Гърция (1997). Проф. Рибов е бил зам.-декан по НИД в ТТФ (1989-1991), зам.-ректор по учебната работа в УНСС (1993-1995); ръководител на Междууниверситетския център по мениджмънт на качеството (1994-1999).

Проф. д-р Манол Рибов е научен ръководител на над 30 докторанти и млади учени.

Основател и председател на Българска камара за образование, наука и култура (БКОНК), която обедини множество изявени учени и изследователи и реализира редица проекти – симпозиуми, научно списание и изследвания по значими теми на обществото.

Продължително време е заместник-председател на Съвета по лека промишленост и на Съвета по хранително-вкусова промишленост към Българската търговско-промишлена палата. Бил е председател на Съвета на директорите на „Балкантурист” АД и на Студентски столове и общежития, както и член на колегиума на Комитета по туризма към Министерски Съвет. Член е на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество „Търговия и туризъм“ към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Член е на „Научната комисия по икономически науки, СНС по отраслова и фирмена икономика, СНС по военни науки при ВАК, член на УС на „Конкурентната система за обучение и управление на висшето образование“ към МОН.

Като председател на „Системи за качество“ към Агенцията по стандартизация и метрология е участвал в разработването на българските държавни стандарти като идентични на европейските и международни такива. Член е на Постоянната комисия по икономика и управление към НАОА. Бил е председател и на Технически комитет по акредитация на органи за сертификация на системи за качество към Агенцията по акредитация към Министерството на икономиката.

На 8 януари 2025 г. на официална церемония проф. Манол Рибов е отличен от министъра на туризма Евтим Милошев с почетна статуетка „Златна роза" за цялостен принос в туризма. Наградата се връчва на пионери, визионери и академици, допринесли за развитието на сектора и оформили неговия облик.
В своето видеообръщение по повод наградата проф. Рибов обръща внимание на съвременните световни проблеми. „Живеем в турболентно време, белязано от наслагването на пандемични, военни, икономически и екологични кризи, чието преодоляване изисква комплексен и координиран подход за управление и минимизиране на техните последици. Ограничаване на тяхното влияние е свързано със спешното решаване на проблеми, свързани с решаване на автоматизацията, роботизацията, прилагането на изкуствения интелект, зеления преход, социалната трансформация, разглеждани в контекста на устойчивото развитие на туризма.“

Видеообръщение на проф. Манол Рибов

От името на проф. Рибов наградата получи проф. Таня Парушева, преподавател в катедра „Икономика на туризма“.

Има повече от 350 публикации в страната и чужбина, като е участвал в различни международни форуми. Основните му публикации са:

  • Системи за качеството, София, 2000 г.
  • Туризмът в ерата на качеството, София, 2003 г.
  • Управление на конкурентоспособността в туризма, София, 2003 г.
  • Туризмът на новото хилядолетие, София, 2003 г.
  • Организационни структури в туризма, София, 2004 г.
  • Реинженеринг и управление на риска в туризма, София, 2005 г., (в съавторство)
  • Конкурентно предимство в туризма, София, „Нова Звезда”, 2005 г., с. 450
  • Конкурентни стратегии в туризма, София, 2005 г. (в съавторство)
  • Стратегическият избор в туризма, София, 2005 г., (в съавторство)
  • Туризмът в ерата на развлекателната индустрия, София, 2008 г., (в съавторство)
  • Туристически дестинации, София, 2008 г., (в съавторство)
  • Туристическа политика, София, 2009 г., (в съавторство)
  • В ерата на дигиталните технологии, София, 2018 г.
  • Глобални проблеми на хилядолетието, София, 2017 г.
  • Дигиталната икономика, София, 2019 г.
  • Дигиталната общност, София, 2016 г.
  • Дигиталната трансформация, София, 2019 г.

ВИДЕО