Жива памет - проф. д-р Димитър Добрев
(1888-1961)
Проф. д-р Димитър Добрев е втори ректор на УНСС
в периода 1940 - 1948 г.
Вторият ректор на УНСС проф. д-р Димитър Добрев е основател и патриарх на счетоводната наука в България. Бил е и гимназиален, и университетски преподавател, председател на ИДЕС, учен, инициатор, създател и първи председател на Българската земеделска и кооперативна банка - общественик винаги с мисия.
Проф. Добрев е роден в Котел на 31 август 1888 г.
Родната къща на проф. Добрев в Котел |
Завършва Търговската гимназия в Свищов, а по-късно е студент във Висшето търговско училище в Лайпциг.
Проф. Димитър Добрев е първият българин, защитил докторска дисертация по счетоводство на 2 март 1911 г. Докторската степен е присъдена от Философския факултет на Университет „Фридрих-Александър“ – Ерланген, Германия. Темата на дисертацията е „Земеделските кредитни кооперации в България“, фототипното копие на труда, издадено от Института на дипломираните експерт-счетоводители през 2022 г., беше дарено на УНСС.
Портретна снимка на проф. Димитър Добрев като докторант в Ерланген (Германия), снимката се съхранява в музея на УНСС | Дисертацията „Земеделските кредитни кооперации в България“ |
От 1911 до 1918 г. проф. Димитър Добрев е учител в Търговската гимназия при Търговско-индустриалната камара в Пловдив, а по-късно - в Търговската гимназия в София.
Проф. д-р Димитър Добрев като учител в ТГ - Пловдив, 1917 г., снимката се съхранява в музея на УНСС |
Като човек с много богат практически опит, преди да се посвети изцяло на науката проф. Добрев е завеждал занаятчийското бюро при Търговската палата гр. Пловдив и е бил секретар в Централна кооперативна банка - София.
Бил е и счетоводител за Н.В. цар Борис ІІІ преди войната.
Позлатена игла за ревер с монограм царската корона, подарена от Царския дворец |
След 1924 г. се посвещава на научна дейност и е избран за професор в Свободния университет за политически и стопански науки, където е на научна работа до 1940 г. След смъртта на проф. Стефан Бобчев е избран за втори ректор на университета. Преподавател е до 1959 г.
Проф. Добрев един от най-продуктивните сред първото поколение български учени икономисти. Особено големи са неговите заслуги за утвърждаването и развитието на счетоводната наука у нас.
В края на 20 -те и през 30-те години на XX век проф. Добрев вече е утвърдено име в научната икономическа колегия. Той е в ръководството на Съюза на счетоводителите в България като член на Управителния съвет, главен редактор и един от основните автори в неговия печатен орган – „Списанието на Съюза на счетоводителите в България“. Именно средите на Съюза и главно проф. Добрев са инициаторите за създаването на Института на заклетите експерт-счетоводители в България, макар че по-късно двете структури ще влязат в остър конфликт помежду си.
Проф. Димитър Добрев с децата си, снимката се съхранява в музея на УНСС |
Проф. Димитър Добрев със семейството, снимката се съхранява в музея на УНСС |
През 1926 г. участва в основаването на Дружество на икономическите академици, което си партнира с видни фигури в българския академичен и стопанския живот, като Андрей Ляпчев, проф. Петко Стоянов, д-р Константин Бобчев, Георги Симеонов – всички в различни периоди, свързани със Свободния университет.
За проф. Добрев 40-те години на XX век са изпълнени с най-големи отговорности и обрати. Временно Свободният университет е закрит, а негов наследник се явява новосъздаденото със закон Държавно висше училище за финансови и административни науки (ДВУФАН), починал е и проф. Стефан Бобчев. През 1947 г. ДВУФАН се влива в Държавностопанския отдел на Юридическия факултет на Софийския университет. Проф. Добрев е избран за негов декан до следващата година. Това е последната заемана от професора административна длъжност.
Със семейството си през 50-те години на ХХ век |
Големите са заслугите на проф. д-р Димитър Добрев за работата на Института на заклетите експерт-счетоводители в България. Той е инициаторът, дългогодишният председател, а в последствие и почетният председател на Института. Показателен факт за големия авторитет, който има проф. Добрев пред колегията, е че той получава категорична подкрепа на членовете, като винаги неговото ежегодно преизбиране се случва с най-много гласове спрямо гласовете, дадени за други членове на Управителния съвет.
Награден е с орден Кирил и Методи 1-ва степен.
Умира през 1961 година на 72 години.
Снимката се съхранява в музея на УНСС |
Проф. д-р Димитър Добрев е най-продуктивният като научно творчество представител на университетската колегия. Той е безспорен авторитет, обединителна личност, инициатор. Реализирал е и оглавил най-значимият проект на онова време - Института на заклетите експерт-счетоводители в България.
Проф. д-р Димитър Добрев е основател и патриарх на счетоводната наука в България. Историческият период на неговата плодотворна дейност се характеризира с теоретично осветляване и установяване на научните основи на счетоводството.
Той поставя въпроса за счетоводната идеология. Проф. Димитър Добрев възприема принципната основа на счетоводството от гледище на основополагащите базови и фундаментални знания за същността на счетоводството като теория с практическа насоченост. Изяснява я в икономически и приложен аспект, чрез което гради и образованието по счетоводство в страната ни. Принципите на счетоводството са представени в редица негови трудове.
Проф. Добрев обосновава счетоводния баланс, не само като базов счетоводен принцип, но и като отделна научна област счетоводството. Той разглежда анализа на баланса като част от счетоводството, като анализът на баланса е необходим за всеки, който се интересува от развитието на предприятието.
Портрет на проф. Димитър Добрев, дарен на музея на УНСС от внучката му Снежана Коулс през 2006 г. |
Част от трудовете на проф. д-р Димитър Добрев:
- „Теория и анализ на балансите“, София 1946 г. Трето издание, печатница „Българска Наука“, Пор.252/945. Р.889.
- „Наука за отделното стопанство“ София 1941 г., второ издание София 1946 г., печатница „Изгрев“.
- „Систематичен курс по счетоводство“, 1946 г., шесто издание №28, Издание на Фонда за подпомагане на студентите в София, ул. Кракра №21, печатница „Белеграф“, 1946 г., София, ул. „Опълченска“ 69.
- „Ръководство за контрола, ревизии и експертизи на стопанските предприятия“, София 1933 г., счетоводни, материални, стопанско-организационни, данъчно-фискални, съдебни и други проверки и експертизи.
- „Икономика на предприятието“ – записки две издания до 1949 г.
- „Основи на анализа на стопанската дейност на промишленото предприятие“ – 1954 и 1957 г.,
- „Систематично търговско счетоводство“ – 1914 г., Пловдив.
- „Структурни проблеми на технизираното стопанство“ - 1945 г.
- „Индустриално счетоводство“ - две издания 1924 г. и 1935 г.
Информацията е взета от книгата „Институтът на заклетите експерт-счетоводители в България и неговите председатели (1931-1948)“ с автори чл.-кор. проф. д.и.н. Иван Русев, проф. д-р Стоян Стоянов (УНСС), доц. д-р Камелия Савова-Симеонова (УНСС). Тя излиза през 2022 г., нейната втора глава е посветена на проф. д-р Димитър Добрев.
Съвременниците на проф. Димитър Добрев казват за него:
-
„От скромния преподавател израсна един голям и вдъхновен творец в полето на счетоводната наука. Тая наука в България не съществуваше по-рано. Създаде я д-р Добрев“ - из статия във вестника в родния град на проф. Димитър Добрев - Котленски общински вестник, 1933 г. )
-
„Проф. Добрев е не само голям учен, но и голям възпитател и педагог. Той учи младите кадри на етика и себеотдаване, на вглъбяване в работата“ - проф. Христо Калигоров;
-
Проф. Коста Пергелов говори за „приноса на основоположника на съвременната счетоводна мисъл в България..., който с право се възприема от поколенията за патриарх на счетоводството в България“.
Научни приноси на проф. Димитър Добрев:
-
Цялостното му творчество е принос към счетоводството в България като наука, практика и образование.
-
Принос за счетоводната идеология:
- Принос за принципната основа на счетоводството – в трудовете му се разглеждат:
- Счетоводният баланс като основа на счетоводството;
- Счетоводните сметки – присъщ елемент на счетоводството;
- Стопанските операции като динамично проявление на активите и капиталовите източници.
- Счетоводната техника като част от счетоводните принципи – годишното приключване се определя като счетоводна техника с две основни цели - да се установят и съпоставят сумата и съставът на активите със сумата и съставът на пасивите; да се констатират стойността и съставът на печалбите и загубите и да се определи крайният стопански резултат като изменение на вложения в предприятието собствен капитал.
- Принос за счетоводния баланс – определя го не само като базов счетоводен принцип, но и като отделна научна област в счетоводството. Свойствата на балансите той определя като детайлност, пълнота, яснота, вярност, последователност и единство на баланса - „Значението на балансите ще бъде толкова по-голямо и ценно, колкото те са по-пълни, по-детайлни и дават искрено и вярно изображение на състоянието на дадено предприятие“.
На 15 март 2024 г. в аула „Максима“ най-старата катедра по счетоводство в България, катедра „Счетоводство и анализ“ при УНСС, организира премиера на филм за патриарха на счетоводството в България и втори ректор на УНСС – проф. Димитър Добрев, съвместен проект на УНСС и ИДЕС, създаден от екип на БНТ – Николай Марков (изпълнителен продуцент), Даниел Ахмаков (режисьор) и Кирил Орлов (сценарист).
На 17 април 2024 г. филмът беше излъчен по Канал 1 на БНТ.
Филм „Професор Димитър Добрев – патриархът на счетоводството в България“