XVIII международна научна конференция на младите учени
Разглеждате снимки от XVIII международна научна конференция на младите учени
Вижте пълен текст на XVIII международна научна конференция на младите учени
„Икономиката на България и Европейския съюз: инфлация, фискална консолидация и устойчиво развитие” беше темата на XVIII международна научна конференция на младите учени, която традиционно се провежда под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Организатор на форума е Финансово-счетоводният факултет на УНСС в партньорство с Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Университета на Болоня, Университета на Сплит, Университета на Риека, Полтавския университет по икономика и търговия, Луцкия национален технически университет, Техническия университет в Лодз, Университета „Св. св. Кирил и Методий“ в Скопие.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри събитието и подчерта: „Тази конференция стана традиция за нашия университет и се провежда вече за осемнадесети път като форум за младите учени. Тя се превърна във важна платформа за дискусия на актуални въпроси, каквато е и темата „Икономиката на България и Европейския съюз: инфлация, фискална консолидация и устойчиво развитие”. Много е важно младите и опитните учени да обменят мнения и идеи без да има опасност темата да се политизира. Функцията на икономистите и икономическата наука е да дава основа за правилните политики и решения, да помага да се търсят правилните отговори в дадения контекст и историческа ситуация. Убеден съм, че докладите и дискусиите на конференцията ще допринесат за намиране на решения за справяне с икономическите предизвикателства, преодоляване на последиците от повишаващата се инфлация и ще очертаят възможностите за устойчиво развитие“.
Проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС, приветства участниците във форума и отбеляза: „Тази конференция, която нашият факултет организира по традиция, отново е напипала точния, верния пулс на времето. Инфлацията и фискалната консолидация в настоящите условия са сред най-значимите, най-съществените предизвикателства. Устойчивото развитие е дългосрочна цел, но в контекста на тези предизвикателства, то придобива определена специфика, която заслужава внимание. Убеден съм, че докладите, включени в програмата ще предизвикат интерес и, че ще има подобаващ достоен за уважение отзвук сред обществеността“.
„Финансово-счетоводният факултет винаги е бил близо до своите студенти. За мен, като председател на Студентския съвет е удоволствие да присъствам на конференция на толкова високо ниво, заедно с преподаватели, които желаят да развият потенциала на нашите колеги именно чрез подобни форуми“, каза председателят на Студентски съвет при УНСС Илиян Чабуклийски и допълни: „Нека днешната конференция, днешният празник на Финансово-счетоводния факултет да постави началото на нови идеи, които да доведат до развитие на всички четири направления, в които ще се дебатира на конференцията“.
„За нас е удоволствие да бъдем съорганизатори на този форум вече единадесета година. Имаме едно прекрасно партньорство с колегията от УНСС, което дава своите плодове под формата на различна научна продукция, което е от полза за нашите студенти, а вярвам и за всички – за бизнеса и за държавните институции. Моите приветствия към участниците във форума. Пожелавам успешна конференция от името на ректора на ВУЗФ проф. д.ю.н. Борис Велчев и от нашата академична колегия. Вярвам, че това ще е един много полезен форум за всички нас“, каза проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова от ВУЗФ.
Доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българската фондова борса също поздрави участниците в конференцията и изтъкна: „За мен е изключително удоволствие да бъда в университета, точно една година след като Българската фондова борса и УНСС подписахме меморандум за сътрудничество. Този меморандум вече дава своите плодове, има много студенти, които работят по различни програми с нашите пазарни участници, включително част от тях работят вече в някои от инвестиционните посредници към борсата. Темата на днешната конференция е много интересна. Аз съм сигурен, че точно от университетите и от изследователите ще дойдат много отговори на въпроси, които бизнеса си поставя, поради тази причина е много важно бизнесът да бъде близо до университетите“.
„В лицето на Финансово-счетоводния факултет аз виждам и познавам една академична колегия, която е силно мотивирана да създава наука. Желая ви и занапред да продължите все така да обичате науката в себе си, а не себе си в науката и с голямо посвещение да решаваме тези проблеми, в които България има да наваксва с идеи, да зарежда политиката и стопанското развитие в полза на обществото“, каза председателят на Съюза на икономистите в България проф. д-р Татяна Хубенова-Делисивкова и отбеляза: „Аз се радвам, че темата на форума е избрана в пълно съответствие с духа на времето, тъй като светът припознава тези въпроси по един нов начин и самото съчетание на избора, който сте направили - инфлация, фискална консолидация и устойчиво развитие, показва готовността на академичната колегия да даде отговор на важни цивилизационни въпроси, които икономическата наука решава на съвременен етап“.
Д-р Андрей Илиевски от Американ Юнивърсити, Скопие, който е част от Програмния комитет на конференцията също поздрави участниците. Той благодари за възможността да участва във форума и подчерта, че темата на форума е изключително актуална, а младите учени са пионерите на иновациите. Според д-р Андрей Илиевски иновациите са ключови за успеха на икономиките в региона и работата на конференцията ще допринесе много за развитието на науката в тази посока.
Това събитие се превърна наистина в значим международен университетски форум. И както и ректорът проф. д-р Димитър Димитров каза, тази конференция е запазена марка на университета и на Финансово-счетоводния факултет. В конференцията тази година участват над 50 участници от най-различни висши училища от страната и чужбина. За мен е особена гордост, че имаме участници както в магистърска, така и в бакалавърска степен и приветствам представителите от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград и от най-различни финансови и икономически институции“, каза проф. д-р Силвия Трифонова, председател на Организационния комитет на конференцията и зам.-декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.
От името на председателя на Националния статистически институт (НСИ) доц. д-р Атанас Атанасов, поздравителен адрес към форума поднесе д-р Свилен Колев, зам.-председател на НСИ, поздравления към участниците отправиха проф. д-р Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара и Ангел Крайчев, зам.-председател на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС).
Организаторите и участниците в конференцията получиха и множество поздравителни адреси от университети партньори, държавни институции, представители на бизнеса и неправителствения сектор.
Конференцията продължи с доклади и дискусии в тематични направления с акценти – „Финансова политика, финансови пазари, банково дело, инвестиции, застраховане и социално осигуряване“, „Счетоводна политика и практика, счетоводни стандарти, финансов одит, контролни системи и вътрешен контрол“, „Изследвания и наука, изследователска и развойна дейност, връзка „наука – бизнес“, иновации, конкурентоспособност, управление на проекти“, „Предприемачество, мениджмънт, маркетинг, корпоративен контрол и развитие на бизнеса в България, в ЕС и в глобален мащаб“.