Кръгла маса „Макроикономика, бизнес среда и финанси“

понеделник, 08 юни 2020 21:51

Разглеждате снимки от Кръгла маса „Макроикономика, бизнес среда и финанси“

Вижте пълен текст на Кръгла маса „Макроикономика, бизнес среда и финанси“

&bdquo;УНСС се утвърждава като водещ университет в дигитализацията на учебния процес, но не трябва да се пренебрегва и научната страна. Настоящата кръгла маса е добър пример в това отношение. Ролята на институтите в УНСС е да са естествена среда за подобни дискусии&ldquo;, заяви <b>ректорът проф. Димитър Димитров</b> при откриването на кръглата маса и приветства участниците.

„УНСС се утвърждава като водещ университет в дигитализацията на учебния процес, но не трябва да се пренебрегва и научната страна. Настоящата кръгла маса е добър пример в това отношение. Ролята на институтите в УНСС е да са естествена среда за подобни дискусии“, заяви ректорът проф. Димитър Димитров при откриването на кръглата маса и приветства участниците.

Ректорът посочи, че експертизата на нашия университет за осмисляне на икономическите процеси в страната е оценена от министъра на икономиката г-н Емил Караниколов и съвместно с УНСС е създаден Експертен консултативен съвет, който да го подпомага. Участник в този съвет ще бъде научният секретар на Института по икономика и политики доц. Петър Чобанов. Подобни инициативи позволяват да твърдим с увереност, че УНСС изпълнява една от основните си функции &ndash; да бъде пазител и създател на знание, да помага на обществото, а не да се концентрира само в преподаване, посочи проф. Димитров.

Ректорът посочи, че експертизата на нашия университет за осмисляне на икономическите процеси в страната е оценена от министъра на икономиката г-н Емил Караниколов и съвместно с УНСС е създаден Експертен консултативен съвет, който да го подпомага. Участник в този съвет ще бъде научният секретар на Института по икономика и политики доц. Петър Чобанов. Подобни инициативи позволяват да твърдим с увереност, че УНСС изпълнява една от основните си функции – да бъде пазител и създател на знание, да помага на обществото, а не да се концентрира само в преподаване, посочи проф. Димитров.

<b>Г-н Калин Христов, подуправител на БНБ и възпитаник на нашия университет</b>, поздрави участниците по случай юбилея на УНСС и за идеята да организират подобна дискусия. Стойностните дискусии по време на криза са много важни за разбиране на същността й, както и за вариантите за действие. Проблемът с пандемиите и влиянието им върху икономиката не е добре изучен поради липсата на достатъчно подобни епизоди, както и поради разликите в изходните условия и икономическата ситуация, отбеляза той.

Г-н Калин Христов, подуправител на БНБ и възпитаник на нашия университет, поздрави участниците по случай юбилея на УНСС и за идеята да организират подобна дискусия. Стойностните дискусии по време на криза са много важни за разбиране на същността й, както и за вариантите за действие. Проблемът с пандемиите и влиянието им върху икономиката не е добре изучен поради липсата на достатъчно подобни епизоди, както и поради разликите в изходните условия и икономическата ситуация, отбеляза той.

<b>Г-н Ивайло Калфин, бивш вицепремиер, министър на външните работи и възпитаник на УНСС</b>, <b>който сега консултира основни комисии в Европейския парламент</b>, изрази надеждата, че кризата ще е относително кратка и страните бързо ще се възстановят. Той прогнозира увеличаване на задлъжнялостта на страните, като задълбочаването на кризата може да постави въпросителни пред източниците за финансиране. Според него е неминуемо кризата да доведе до увеличаване на различията в страните от Еврозоната. Подпомагането по линия на европейска солидарност ще включва инвестиции за &bdquo;Зелената сделка&ldquo; и трябва да сме готови за това. Основна препоръка е да се разработи план за икономически мерки, с последователност и финансиране, за да не се импровизира.

Г-н Ивайло Калфин, бивш вицепремиер, министър на външните работи и възпитаник на УНСС, който сега консултира основни комисии в Европейския парламент, изрази надеждата, че кризата ще е относително кратка и страните бързо ще се възстановят. Той прогнозира увеличаване на задлъжнялостта на страните, като задълбочаването на кризата може да постави въпросителни пред източниците за финансиране. Според него е неминуемо кризата да доведе до увеличаване на различията в страните от Еврозоната. Подпомагането по линия на европейска солидарност ще включва инвестиции за „Зелената сделка“ и трябва да сме готови за това. Основна препоръка е да се разработи план за икономически мерки, с последователност и финансиране, за да не се импровизира.

<b>Проф. Даниела Бобева, бивш вицепремиер и министър и възпитаничка на УНСС, </b>смята, че за да се подготви план за излизане от кризата и възстановяване на икономиката, е необходимо да се знае как икономиката реагира на шока, предизвикан от Covid-19. Ние не знаем какво се случва с икономиката. Ефектите върху отделните сектори са различни, а ние обикновено гледаме на макроравнище, което в този случай може да е подвеждащо. Уникалността на кризата налага и преосмисляне на начините, по които мерим ефекта й, заяви тя. Най-добрата мярка за следкризисно възстановяване е да се&nbsp; намали административната тежест за бизнеса и за гражданите. Трябва да продължи електронизацията на публичните услуги.

Проф. Даниела Бобева, бивш вицепремиер и министър и възпитаничка на УНСС, смята, че за да се подготви план за излизане от кризата и възстановяване на икономиката, е необходимо да се знае как икономиката реагира на шока, предизвикан от Covid-19. Ние не знаем какво се случва с икономиката. Ефектите върху отделните сектори са различни, а ние обикновено гледаме на макроравнище, което в този случай може да е подвеждащо. Уникалността на кризата налага и преосмисляне на начините, по които мерим ефекта й, заяви тя. Най-добрата мярка за следкризисно възстановяване е да се  намали административната тежест за бизнеса и за гражданите. Трябва да продължи електронизацията на публичните услуги.

<b>Проф. Николай Неновски, изтъкнат изследовател на паричната политика, член на УС на БНБ</b> <b>и директор на Научноизследователския център за парични и икономически изследвания на УНСС, </b>заяви, че в общи линии се провежда политика на паричен национализъм, плаващи курсове и тяхната обезценка, печатане на пари, QE, и пр., в съчетание с капиталов контрол. Това повлича след себе си си всички форми на стопански национализъм &ndash; протекционизъм, патриотизъм и прочие. Нужно е да се преосмисли ролята на МВФ, СБ и дори ООН. Това са все институции, които са се изчерпали политически, икономически и финансово, те нямат нито пари, нито предишната власт и репутация. Проф. Неновски разгледа и проблемите за преминаването към нов тип постпандемна икономика, какви са нейните характеристики и как тя ще се финансира.

Проф. Николай Неновски, изтъкнат изследовател на паричната политика, член на УС на БНБ и директор на Научноизследователския център за парични и икономически изследвания на УНСС, заяви, че в общи линии се провежда политика на паричен национализъм, плаващи курсове и тяхната обезценка, печатане на пари, QE, и пр., в съчетание с капиталов контрол. Това повлича след себе си си всички форми на стопански национализъм – протекционизъм, патриотизъм и прочие. Нужно е да се преосмисли ролята на МВФ, СБ и дори ООН. Това са все институции, които са се изчерпали политически, икономически и финансово, те нямат нито пари, нито предишната власт и репутация. Проф. Неновски разгледа и проблемите за преминаването към нов тип постпандемна икономика, какви са нейните характеристики и как тя ще се финансира.

<b>Проф. Стати Статев, бивш член на УС на БНБ и ректор на УНСС </b><b>(</b><b>2011 &ndash; 2019</b><b>)</b>, <b>директор на Института по икономика и политики</b>, подчерта, че светът е изправен пред необходимостта да изгради нов икономически ред и нова валутно-финансова система, нова система за международна специализация и кооперация, нова организация на веригите на доставките на всички нива на производство и реализация. Последните финансови кризи в света показаха, че хаотичната конкуренция между валути няма как да бъде овладяна без световни пари. Няма една валута, която да може да изпълнява тази роля, електронните пари &ndash; също. Това означава, че светът отново трябва да приеме с някакъв договор за световни пари златото като общ еквивалент. Сега е рано да правим оценки на загубите, но може и трябва да се опитаме да предвидим какво е бъдещето. Наблюдаваме значително нарастване на онлайн търговията и банкирането. Практиката показа, че в много случаи онлайн работата е по-ефективна от досегашните модели, заяви проф. Статев.

Проф. Стати Статев, бивш член на УС на БНБ и ректор на УНСС (2011 – 2019), директор на Института по икономика и политики, подчерта, че светът е изправен пред необходимостта да изгради нов икономически ред и нова валутно-финансова система, нова система за международна специализация и кооперация, нова организация на веригите на доставките на всички нива на производство и реализация. Последните финансови кризи в света показаха, че хаотичната конкуренция между валути няма как да бъде овладяна без световни пари. Няма една валута, която да може да изпълнява тази роля, електронните пари – също. Това означава, че светът отново трябва да приеме с някакъв договор за световни пари златото като общ еквивалент. Сега е рано да правим оценки на загубите, но може и трябва да се опитаме да предвидим какво е бъдещето. Наблюдаваме значително нарастване на онлайн търговията и банкирането. Практиката показа, че в много случаи онлайн работата е по-ефективна от досегашните модели, заяви проф. Статев.

<b>Доц. Петър Чобанов, преподавател в катедра &bdquo;Финанси&ldquo;, бивш министър на финансите, научен секретар на Института по икономика и политики</b>, обърна внимание на редица проблеми пред икономическото развитие. Еврозоната е много благородна идея да се стигне до единен пазар, да обедини различните пазарни сегменти и да създаде по-висока ефективност. Преди Глобалната криза до 2008 г. наистина виждахме в Еврозоната един добър проект, в който си заслужава да се включим, когато сме готови. Дотогава имаше по-ясна идея каква стратегия и политика провежда ЕЦБ, какви цели си поставя, как взема под внимание предимно парични фактори и се опитва да им влияе. Критерият за инфлация все още означаваше нещо.

Доц. Петър Чобанов, преподавател в катедра „Финанси“, бивш министър на финансите, научен секретар на Института по икономика и политики, обърна внимание на редица проблеми пред икономическото развитие. Еврозоната е много благородна идея да се стигне до единен пазар, да обедини различните пазарни сегменти и да създаде по-висока ефективност. Преди Глобалната криза до 2008 г. наистина виждахме в Еврозоната един добър проект, в който си заслужава да се включим, когато сме готови. Дотогава имаше по-ясна идея каква стратегия и политика провежда ЕЦБ, какви цели си поставя, как взема под внимание предимно парични фактори и се опитва да им влияе. Критерият за инфлация все още означаваше нещо.

Според <b>доц. Стела Ралева, зам.-ръководител на катедра Икономикс,</b> анализът на икономическия растеж в България трябва да се допълни и с изследване на структурните характеристики на БВП и неговата динамика. Те може да се разгледат от две гледни точки. Първата е свързана с потенциала за реализиране на икономически растеж в дългосрочна времева перспектива. Втората се отнася до структурната конвергенция на българската икономика към Еврозоната. Въз основа на структурните характеристики на БВП и неговата динамика в България може да се направи заключението за увеличаване на структурната конвергенция на българската икономика спрямо Еврозоната. То обаче е за сметка на ограничаване на възможностите за реализиране на дългосрочен икономически растеж, което означава, че структурната конвергенция у нас на практика влиза в конфликт с реалната конвергенция, посочи доц. Ралева.

Според доц. Стела Ралева, зам.-ръководител на катедра Икономикс, анализът на икономическия растеж в България трябва да се допълни и с изследване на структурните характеристики на БВП и неговата динамика. Те може да се разгледат от две гледни точки. Първата е свързана с потенциала за реализиране на икономически растеж в дългосрочна времева перспектива. Втората се отнася до структурната конвергенция на българската икономика към Еврозоната. Въз основа на структурните характеристики на БВП и неговата динамика в България може да се направи заключението за увеличаване на структурната конвергенция на българската икономика спрямо Еврозоната. То обаче е за сметка на ограничаване на възможностите за реализиране на дългосрочен икономически растеж, което означава, че структурната конвергенция у нас на практика влиза в конфликт с реалната конвергенция, посочи доц. Ралева.

Галерия снимки от Кръгла маса „Макроикономика, бизнес среда и финанси“ ...