Ръководствата на УНСС и Шанхайския университет „Джао Тонг“ обсъдиха възможностите за сътрудничество
Възможностите за академично сътрудничество между УНСС и Шанхайския университет „Джао Тонг“ обсъдиха ръководствата на българското и китайското висше училище. На срещата присъстваха ректорът на университета проф. д.ик.н. Стати Статев, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Стела Ралева, зам.-ректор по обучението в ОКС „магистър“ и дистанционно обучение, доц. д-р Миланка Славова, зам.-ректор по обучението в ОКС „бакалавър“ и продължаващо обучение, доц. д-р Паскал Желев, главен секретар по международното сътрудничество, проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, директор на Центъра за компютърни иновативни системи. От страна на Шанхайския университет в срещата взеха участие проф. Ma Dexiu, почетен председател на Университетския съвет на „Джао Тонг“ и зам.-председател на Комитета за образование, наука, култура, здраве и спорт, проф. д-р Weigang Zhang, декан на Училището по морска архитектура, океанология и гражданско инженерство на Шанхайския университет, д-р Zhou Pei, декан на Училището по земеделие и биология на Шанхайския университет и президент на Института за развитие на селските райони, проф. д-р Shengquan Che, помощник-декан на Училището по земеделие и биология на Шанхайския университет, директор на Изследователския център по пейзажна архитектура, зам.-директор на лаборатория за градско земеделие към Министерството на земеделието.
![]() |
По време на срещата |
Проф. Статев представи пред китайските гости УНСС - лидер в българското висше образование и университетът с най-голям брой студенти у нас - 22 000, като открои основните професионални направления и работата на осемте факултета.
![]() |
Ректорът представя УНСС пред китайските гости. Вдясно от него проф. Ma Dexiu |
Ректорът акцентира върху десетте специалности, изучавани изцяло на английски език като добра основа за взаимодействие между двата университета. Той формулира своята идея за сътрудничество и изтъкна необходимостта от подписване на рамково споразумение, което ще позволи използването на възможностите за мобилност на студенти и преподаватели по програмата „Еразъм+“. Проф. Статев посочи начините за обмен на студенти между двата университета, продължаването на обучението им в съответните бакалавърски и магистърски програми на двете висши училища и получаването на двойна диплома. Ректорът изтъкна, че такава е дългогодишната ни практика с Университета Нотингам Трент и УНСС има готовност за бързо осъществяване на този вид сътрудничество.
![]() |
По време на разговорите |
Проф. Ma Dexiu изрази своето възхищение от УНСС като най-големия и престижен университет в България. Тя представи накратко Шанхайския университет и подкрепи идеите на проф. Статев за сътрудничество в основните професионални направления на двата университета. Обменът на студенти не е нова практика в китайския университет – 60 на сто от студентите на „Джао Тонг“ се обучават в чужбина с пълна стипендия. На основата на своя личен опит тя коментира възможностите за финансовото осигуряване на обучението – чрез стипендия или спонсориране от бизнеса, което ще гарантира съвместното сътрудничество.
![]() |
Проф. Гоев, доц. Ралева, доц. Славова, доц. Желев, проф. Кисимов (отдясно наляво) |
Участниците в срещата решиха през есента в Шанхай да бъде подписано рамково споразумение за сътрудничество между двата университета.
![]() |
Ръкостискане след успешните разговори |
„Джао Тонг“ е един от най-авторитетните университети в Китай. Създаден е преди 117 години и е сред водещите международни изследователски центрове в азиатската държава. Името „Джао Тонг“ означава „хармония между небето и земята“.
Китайският университет има 28 отделения, 26 института и 12 болници, в които се обучават 16 хиляди бакалаври и 27 хиляди магистри и докторанти. Сред университетските преподаватели 872 са професори, 18 - членове на Китайската академия на науките, 22 - членове на Китайската инженерна академия, много учени са удостоени с национални и международни отличия. Университетът предлага 64 бакалавърски програми в девет области на науката - икономика, литература, инженерно дело, селско стопанство, медицина, мениджмънт, изящни изкуства и др.