Годишна научна сесия
Осмата годишна научна сесия обобщи и конкретизира академичната изследователска дейност на УНСС през 2015 г. На откриването й в голямата конферентна зала присъстваха ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, проф. д-р Веселка Павлова, зам.-ректор по обучението в ОКС „магистър“, дистанционно и продължаващо обучение, учени от факултети и катедри на УНСС.
![]() |
В голямата конферентна зала |
Годишната научна сесия е традиционна и представя резултатите от нашата научноизследователска дейност през тази година, посочи проф. Гоев. УНСС продължи традицията си за общоуниверситетски преглед на постигнатото в научната сфера и показва сериозната и значимата работа на академичната ни общност, изтъкна зам.-ректорът основанието за удовлетвореност от постигнатото. Проф. Гоев открои основния проблем: намалената целева субсидия, която сега е три пъти по-малка спрямо получаваната през 2009 г., но изтъкна, че въпреки това УНСС може да се похвали с добри научни резултати.
![]() |
Проф. Гоев, проф. Статев, проф. Павлова (отляво надясно) |
Ректорът проф. Статев напомни думите на проф. Мария Кюри, метафорично определила науката като „красиво цвете“. Той потвърди валидността на метафората и за университетската изследователска дейност, като изтъкна, че през годините е извършена значима работа и е постигнато ускорено развитие в науката. Въпреки намалените средства и голямата бюрокрация, резултатите са налице и ни дават основание за научно самочувствие, каза той.
![]() |
Проф. Статев посочва основанията за научно самочувствие |
Проф. Статев открои възможностите за насочване на средства за научни изследвания към университетите и разгръщане на научния потенциал. Той изтъкна също, че резултатите от изследванията в рамките на изпълнените проекти са принос към повишаване на качеството на научноизследователската дейност на УНСС като значим фактор за общественото развитие и за осигуряването на висококвалифициран човешки капитал. „За пореден път те утвърждават нашия университет като уважавана и ценена академична институция в българското и европейското изследователско пространство, като градиво на националния интелектуален потенциал и крепител на българската духовна идентичност“, посочи още ректорът.
![]() |
Участници в научната сесия |
Традиционната годишна научна сесия даде визия на академичната изследователска дейност и нейните 17 завършени проекта. Работата на форума протече при регламент: представяне на проектите и последващи дискусии, което даде възможност да се откроят и коментират различни проблеми от изследователската програма.
![]() |
По време на сесията |
В трите заседания бяха включени презентации по проектите „Функционирането на локалните производствени системи в условията на икономическа криза“ (ръководител проф. д.ик.н. Станка Тонкова), „Лидерство и индустриален растеж в България“ (ръководители проф. д.ик.н. Йосиф Илиев, доц. д-р Николай Щерев), „Изясняване и справяне с нестабилността на продоволствените пазари за по-стабилни производствени системи в света и в Европейския съюз“ (ръководител проф. д.ик.н. Пламен Мишев), „Актуализиране на учебните планове и програми в ОКС „бакалавър“ за професионално направление „Икономика“ в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на икономика, основана на знанието“ (ръководител доц. д-р Марчо Марков), „Разработване и въвеждане на актуализирани учебни програми в ОКС „бакалавър“, направление „Администрация и управление“, в съответствие с изискванията на пазара на труда“ (ръководител доц. д-р Цветана Стоянова), „Управление на инвестиционни проекти в хотелиерството“ (ръководител проф. д-р Димитър Тадаръков), „С лице към новите предизвикателства на времето: модерна система за кариерно развитие на преподавателския състав на УНСС“ (ръководител проф. д-р Валентин Гоев), „Разработване и въвеждане на система от ключови индикатори и процесно-базирано управление на УНСС“ (ръководител доц. д-р Венелин Бошнаков) и др.