Единадесето издание на Младежкия икономически форум
В голямата конферентна зала на университета бе открито единадесетото издание на Младежкия икономически форум. Тридневното събитие, организирано от Студентския съвет, е най-големият икономически форум в България, на който студенти, младежи и представители на бизнеса от цялата страна могат да споделят и дискутират идеи по водещите икономически проблеми в страната. На откриването му присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, и Димитър Радев, управител на БНБ.
![]() |
В голямата конферентна зала |
Участниците във форума бяха приветствани от Денис Димитров, председател на Студентския съвет, който открои спецификата и програмата на единадесетото издание.
Като особена чест и привилегия определи ректорът възможността да открие Младежкия икономически форум. Проф. Статев припомни първите издания на форума, разрастването му през годините, промяната и актуализирането на формата. Той изтъкна, че за първи път в историята му, с осъществяване на качествени промени, един от дните ще е организиран с публични общодостъпни лекции, а два ще бъдат посветени на обучения. Той посочи също, че публичните лекции ще водят известни и успели личности, представители на частния и държавния сектор в България.
![]() |
Ректорът (вторият отляво надясно) открива форума. Вдясно: Димитър Радев и Алекс Петков, председател на Алумни клуба на Студентския съвет. Вляво: Денис Димитров, председател на Студентския съвет |
Ректорът представи управителя на БНБ Димитър Радев, възпитаник на УНСС, завършил специалност „Финанси“. Бил е зам.-министър на финансите в шест поредни правителства (след 1991 г.), член на Надзорния съвет на Експерсбанк, зам.-председател на Банката за развитие на съвета на Европа, съветник в МВФ в сферата на публичните финанси, а от 14 юли 2015 г. - управител на БНБ.
Гуверньорът на централната банка говори пред студентите за „Предизвикателствата пред БНБ и банковата система в България“ в краткосрочен план. Димитър Радев открои три групи проблеми: на банковия надзор и причините за колапса на КТБ, липсата на ясна рамка за решаване на проблемите в банковия сектор, предизвикателствата, свързани с финансовия сектор. Той се спря и на промените пред последните месеци, основните изисквания на европейската финансова архитектура, интегрирането на нашите структури в европейските финансови институции и ролята на БНБ.
![]() |
Ректорът и управителят на БНБ (вдясно) |
Управителят на БНБ говори за предстоящия преглед на активите и стрестестовете, през които ще преминат банките в страната. Той конкретизира и двата начина за осъществяването на членството на България в еврозоната: по стандартната процедура или членство към определени сегменти на единния съюз, преди реализирането на пълно членство. Радев посочи, че сега това е възможно само по отношение на единния банков надзор. Той коментира и недостатъците на втория подход, предвид, че при липсата на права на пълноправен член, страната ни няма да получава капиталова и ликвидна подкрепа от европейските институции.
![]() |
Участници във форума |
В отговор на зададени му въпроси Димитър Радев се спря на стабилността на нашата банкова система, възможностите за отнемането на лицензи и налагане на санкции в сектора, влиянието на бъдещото ни членство в еврозоната върху доходите и др.
Димитър Радев получи почетен плакет от организаторите на форума – Студентския съвет (на снимката долу).
![]() |
В първия ден на форума гост-лектори бяха и Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на УС на „УниКредит Булбанк”, доц. Даниела Бобева, бивш министър на търговията, заместник министър-председател на правителството на Пламен Орешарски, Атанас Райков, генерален мениджър на Viber за Централна и Източна Европа, Димитър Радуков, генерален директор на Uber за България, Спас Сливков, изпълнителен директор на OLX и др.
Бизнес клубът на УНСС взе участие във форума с обучение на тема „Стартирай! – Задвижи своя стартъп СЕГА”. Karoll предложи обучение с тема „Портфолио мениджмънт. Видове активи. Как да изберем активи от профила на клиента. Как да структурираме портфейл”. Eleven и LaunchHub предлагат участие в „Инвестиционен банкер за един ден”, „Как да създадем startup” и „Как да се представим убедително пред инвеститори и да осигурим финансиране?”. Алумни клубът на завършилите ФСФ организира симулация на учебно-тренировъчна фирма, а ABLE помогна на участниците да стигнат до отговора на въпроса „Как да започнем бизнес по правилния начин?” В рамките на обучението на The Business Institute студентите станаха част и от „Работилница по анализ и оценка на бизнес идея”.