Наш преподавател с активно участие на голям научен форум в Пекин
През юни в Китайския национален конгресен център в Пекин се проведе Седмата китайска конференция по облачни изчисления (cloud computing). На събитието присъстваха над 4000 участници от цял свят. Форумът бе подкрепен от академични и научни институции като Китайската академия на науките, различни технологични университети, мощни представители на ИKТ бизнеса в Китай като China Telecom (с над 640 милиона абонати), Baidu, Huawei, водещи облачни китайски компании, както и редица чуждестранни партньори: IBM, Microsoft, VMware, Suse и др. По време на конференцията бяха изнесени внушителен брой научни и научноприложни презентации, засягащи най-новите достижения в развитието на облачните изчисления и приложението им в науката и бизнеса.
Проф. д-р Димитър Велев от катедра „Информационни технологии и комуникации“ към УНСС беше един от 100-те специални гости на конференцията и в качеството си на заместник-председател на Експертния комитет по облачни изчисления взе активно участие в работата й.
![]() |
Проф. Д. Велев сред VIP гостите при откриване на конференцията |
Експертният комитет по облачни изчисления бе създаден през септември 2014 г. във Виена, Австрия, по предложение на китайската страна - от CIE (Китайския институт по електроника) и IFIP (Международната федерация по обработка на информацията). Основните задачи на комитета са формулиране на насоки за създаване на стандарти в областта на облачните изчисления; предоставяне на експертни знания и консултации на държавни, неправителствени и бизнес организации в световен мащаб; организиране на конференции и публикации.
Китайският институт по електроника е национално академично дружество, което е част от Китайската асоциация за наука и технологии към Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай. CIE е основан през 1962 г. и включва над 100 000 членове от цял Китай. Съставен е от 44 поднаправления, които обхващат практически всички области на информационните и комуникационните технологии и електрониката.
Проф. Велев е българският национален представител в Техническата комисия „Приложение на информационните технологии“ към Международната федерация по обработка на информацията. IFIP е създадена през 1960 г. под егидата на UNESCO и е призната от ООН и други световни организации. Тя е водеща многонационална организация в областта на информационните и комуникационни технологии и науки. Обединява ИКТ дружества от 56 страни от 5 континента с над 500 000 членове.
![]() |
Проф. Д.Велев дава интервю пред китайска електронна медия |
Годишно IFIP подкрепя официално около 100 конференции в световен мащаб. В това число влизат и двете конференции, които се организират от проф. Велев и които ще се проведат в началото на ноември 2015 г. в УНСС.
В заседанията на Експертния комитет по облачни изчисления бяха обсъдени редица въпроси, свързани с изготвянето на документ за състоянието на облачните изчисления. Крайната цел е документът да бъде предложен на правителствата от цял свят като официална стратегия за приложението на тази технология както от бизнес гледна точка, така и за повишаване благосъстоянието на цялото общество чрез целенасоченото й използване.
По време на конференцията проф. Велев установи перспективни професионални връзки с китайски университети и научни организации.
It was established in 1960 under the auspices of UNESCO.
IFIP:
- · is the leading multinational, apolitical organization in Information & Communications Technologies and Sciences
- · is recognized by United Nations and other world bodies
- · has a formal consultative partnership relation with UNESCO
- · represents IT Societies from 56 countries or regions, covering all 5 continents with a total membership of over half a million
- · links more than 3500 scientists from Academia and Industry, organized in more than 101 Working Groups reporting to 13 Technical Committees
- · sponsors 100 conferences yearly providing unparalleled coverage from theoretical informatics to the relationship between informatics and society including hardware and software technologies, and networked information systems.