Дискусия с френския посланик Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан за общата външна европейска политика
„Обща външна европейска политика – възможна ли е?“ бе темата на публичната дискусия с Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан, посланик на Франция в България, организирана от факултет „Международна икономика и политика“, Студентската асоциация за изследване на международните отношения САИМО и Студентския съвет. На събитието в голямата конферентна зала присъстваха проф. д-р Георги Генов, декан на факултет „Международна икономика и политика“, преподаватели, студенти.
![]() |
При откриването на дискусията. Отдясно наляво: проф. д-р Георги Генов, Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан, гл. ас. д-р Цветомир Цанов, Боян Ставрев, зам.-председател на САИМО, Денис Димитров, председател на Студентския съвет |
Модераторът на дискусията гл. ас. д-р Цветомир Цанов от катедра „МИО и бизнес“ отбеляза, че срещата с Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан е пета поредна за една година и установява добра традиция за дискусии по най-актуални теми, определяни от активността на самите студенти в университета.
Външната политика и политиката на сигурност на Европейския съюз, която се развива в продължение на много години, дава възможност на Съюза да говори и действа като едно цяло по световни проблеми, отбеляза в лекцията си френският посланик. Той констатира, че шанса за съвместни действия осигурява на страните-членки по-голямо влияние, отколкото те биха имали, ако всяка от тях следваше само своя собствена политика.
![]() |
Френският посланик |
Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан се спря на историческите измерения на темата, договорната основа, инструментите, с които разполага ЕС. Той фокусира вниманието си върху договора от Лисабон (от 2009 г.), с който бе укрепена тази област на политиката чрез създаването на поста върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) – дипломатическия корпус на ЕС.
![]() |
По време на дискусията в голямата конферентна зала |
Има ли смисъл Европейският съюз да има външна политика като не е държава? И има ли смисъл държавите-членки да имат самостоятелна външна политика при общата европейска политика?, попита риторично френският посланик и даде утвърдителен отговор и на двата въпроса. Съществуването на обща външна политика не изземва, а укрепва политиката на държавите-членки, съдейства за опазване на мира и подсилването на международната сигурност, насърчаването на международното сътрудничество и др.
![]() |
Участници в срещата-дискусия |
Френският посланик отговори на въпросите на студентите, свързани с бъдещите отношения на ЕС и САЩ, събитията в Украйна и др.