Публична лекция "Глобалните икономически тенденции и как България да се възползва от тях"
На тема „Глобалните икономически тенденции и как България да се възползва от тях“ говори д-р Евгени Кънев, управляващ съдружник на инвестиционнo-финансовата консултантска компания "Маконис", пред преподаватели, студенти и представители на бизнеса. Публичната лекция бе организирана от УНСС и Софийската търговско-промишлена камара (СТПК).
Нашият университет е място, в което се дискутират всички актуални икономически проблеми, фокусирани най-вече върху бизнеса, отбеляза при откриването на срещата проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, зам.-ректор по електронизацията. Той изтъкна, че публичната лекция е конкретна проява на активното сътрудничество между УНСС и СТПК след двустранното споразумение между двете институции, подписано през януари т.г. Тази среща дава ход на съвместните обсъждания за развитието на икономиката, подчерта проф. Кисимов.
![]() |
При откриването на срещата. Отдясно наляво: проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, Георги Чернев, д-р Евгени Кънев, Никола Зикатанов, собственик на "Вила Мелник" |
Благодарност към ръководството на УНСС за ефективното сътрудничество изказа Георги Чернев, председател на УС на СТПК и възпитаник на УНСС, който очерта и някои бъдещи партньорски дейности между двете институции. Той изрази убеденост в необходимостта от тясната връзка „наука-бизнес“ и представи накратко дейността на СТПК и гост-лектора.
![]() |
Лекторът |
Живеем в глобално пространство и време разделно, при огромна динамика на събитията, очерта ситуацията д-р Евгени Кънев, магистър и доктор по макроикономика от УНСС. Той посочи, че е трудно да се направят дългосрочни стратегии, но могат да се откроят важните тенденции в световен и европейски мащаб и да се проектира мястото на България в тях. Лекторът очерта контурите на новата икономика като се спря на „съзидателното рушене“, глобалните икономически тенденции по сектори, трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции и др.
![]() |
Присъстващи на публичната лекция |
Д-р Кънев разграничи новия баланс между икономика и политика, спря се на електронно-мрежовата финансова система, направи преглед на глобалните икономически тенденции в индустриалния сектор, търговията, здравеопазването, енергетиката и др. Лекторът коментира и търговските съюзи в посока „възможност или опасност“, външната търговия на България и САЩ в съпоставка, възможностите за ЕС и нашата страна за икономически растеж, работни места, конкурентоспособност. В края на изложението си лекторът изясни въпроса „Възможно ли е повторение на стария модел на растеж?“ и подчерта: “От нас зависи дали ще поемем по пътя на растежа или ще вървим по старите коловози, които водят надолу“.
![]() |
В голямата конферентна зала |