Студентски дискусионен форум "Развитие на регионите в Република България - приоритети за новия програмен период 2014-2020"
Студентски дискусионен форум на тема: „Развитие на регионите в Република България – приоритети за новия програмен период 2014-2020 г.“ събра студенти, преподаватели и водещи представители от практиката в голямата конферентна зала на университета. Форумът бе организиран от катедра „Регионално развитие“ с участието на Националното сдружение на общините в Република България и Министерството на регионалното развитие. На събитието присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България, Димчо Димов и Васил Христов, главни експерти в Министерството на регионалното развитие и др.
Приветствам идеята тази първа по рода си проява на катедрата да бъде посветена на тема, която е пряко свързана с обучението на студентите, с тяхната специалност и бъдеща професия, и която е изключително актуална за България и за Европейския съюз, посочи при откриването на форума ректорът на университета проф. д.ик.н. Стати Статев. Той поздрави катедрата-организатор на дискусионния форум – най-младата от 33-те катедри на УНСС, и нейния ръководител проф. д-р Соня Докова. Ректорът изрази своята убеденост, че дискусията ще бъде интересна, смислена и резултатна, ще има сериозни мнения, позиции и становища в защита на една или друга теза по разискваната проблематика.
![]() |
Проф. Статев приветства организаторите и участниците във форума. Вляво от него: доц. Гинка Чавдарова, вдясно: проф. Соня Докова, проф. Валентин Гоев, Николай Бакърджиев, помощник-ректор на университета |
Проф. Статев посочи също, че от изключително важно значение за успеха и ефективността на форума е участието на представители на Националното сдружение на общините в Република България и на Министерството на регионалното развитие. Така студентите ще имат чудесната възможност да чуят тяхната професионална позиция по ключови проблеми на развитието на регионите в България и да се запознаят с техните виждания, изтъкна ректорът. Той призова младите хора активно да участват във форума, да излагат свободно и аргументирано своите позиции. Проф. Статев им припомни думите на основателя и първи ректор на УНСС проф. Стефан Бобчев към тогавашните възпитаници на университета: „Подготвяйте се всестранно, за да направите на България онези услуги, които тя има право да очаква от златната си академична младеж“.
![]() |
Младите участници във форума |
Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, поздрави младите участници във форума за интереса към дискутираната тема. Тя представи пред тях организацията, която оглавява, и посочи, че общините са най-активния, мотивиран и отговорен бенефициент по европейските програми. Чавдарова коментира депозираните проекти и сключените договори, инвестициите, вложени в изграждане на ВиК, градската среда, образованието, пътищата и други сектори. Тя конкретизира и разпределението на инвестициите по региони и в седемте най-големи града на страната, спря се на откритите въпроси за вложените ресурси, задълбочаването на различията в регионите, „дефектите при старта“ и в процеса на управление и др.
![]() |
По време на презентацията на доц. Чавдарова |
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините формулира важните уроци и очакванията от досегашната и бъдещата дейност и планирането на повече ресурси за енергийната ефективност, ж.п. транспорта, пречиствателните станции и ВиК, мерките за заетост и т. н. Доц. Чавдарова изтъкна, че не бива да се гледа на европейския ресурс самоцелно, защото той е допълващ, говори за аргументираното отстояване на националните ни приоритети при преговорите за новите оперативни програми, необходимостта от национална подкрепа за дейности, които не са обект на финансиране от фондовете и др. „Пари за добри идеи ще се намерят. Въпросът е дали имаме полезни и добри идеи и капацитет да ги реализираме“, изтъкна доц. Чавдарова.
![]() |
Димчо Димов (вдясно) и Васил Христов |
Презентация пред участниците във форума направи и Димчо Димов, главен експерт в Министерството на регионалното развитие.
Студентите представиха 20 свои разработки, в които анализираха най-актуални проблеми по темата.
![]() |
В голямата конферентна зала |