Видни финансисти, мениджъри и бизнес лидери влизат в енциклопедия на УНСС по повод 105-годишнината на Университета
Излезе от печат енциклопедията „Видни финансисти, мениджъри и бизнес лидери – преподаватели и възпитаници на УНСС (1920 – 2025)“. По повод отбелязването на 105 години от създаването на УНСС с очерци са представени банкери, финансисти, ръководители на национални синдикални, работодателски, браншови и съсловни организации, водещи бизнес лидери, имена, добре познати в медийното пространство, като Валентин Златев, Огнян Донев, Сашо Дончев, Иво Прокопиев, Ветко Арабаджиев, Николай Банев, Атанас Бобоков, Васил Божков, Гриша Ганчев, Борислав Дионисиев, Станимир Каролев, Петър Манджуков, Алексей Петров.
Идеята за реализацията на енциклопедията е на ректора проф. д-р Димитър Димитров. Тя е логично продължение след изключителния успех на първата енциклопедия „Министър-председатели, министри и висши представители на законодателната власт – преподаватели и випускници на УНСС“, преиздавана два пъти.
![]() |
Ректорът проф. Димитър Димитров и проф. Георги Янков при представянето на първата енциклопедия |
Изследователският екип от Центъра за политологични изследвания към УНСС, с ръководител проф. д-р Георги Янков – директор на Центъра, и състав проф. д-р Блага Благоева, гл. ас. д-р Иван Винаров и д-р Галя Манчева, насочва своето внимание към възпитаниците и преподавателите на нашия университет, които задават посоката на икономическото, социалното и политическото развитие на страната, към важните фигури в света на финансите, мениджмънта и бизнеса.
Проф. д-р Димитър Димитров |
В увода към енциклопедията ректорът отбелязва, че за академичния свят е традиция да отбелязва важните годишнини с книга: „Книгата е памет. Овеществен образ на признателност и почит“. Припомняйки че „този ценен изследователски труд е в чест на 105-годишнината на нашия университет“, проф. Димитров го определя като „плод на усилията да се запази и предаде на бъдещите поколения историята на академичния и професионален успех на изтъкнати личности, оказали съществено влияние върху развитието на икономическата наука, бизнеса и обществото в България и по света“. Също така той благодари на ръководителя на авторския колектив проф. д-р Георги Янков и на всички, допринесли за създаването на този проект, като е убеден, че ще бъде „ценен източник на знания и вдъхновение за бъдещите поколения студенти и преподаватели на УНСС“.
![]() |
Проф. Георги Янков |
„Биографичните очерци хвърлят допълнителна светлина върху развитието на Университета за национално и световно стопанство и на българския стопански елит в най-ново време. Настоящата енциклопедия се явява и своеобразен принос в укрепването на чувството за общност на преподавателите и възпитаниците на УНСС, с оглед на неговото по-нататъшно утвърждаване като едно от най-реномираните висши учебни заведения в България и Югоизточна Европа“, казва в предговора проф. Георги Янков.
![]() |
С включените близо 200 биографични очерка авторският колектив представя обширна картина на приноса на УНСС в изграждането не само на държавническия и управленския, но и на стопанския елит на България в продължение на повече от едно столетие.
Енциклопедията започва с очерци за десет от управителите на Българска народна банка – Добри Божилов, Иван Стефанов, Станчо Чолаков, Кирил Несторов, Веселин Никифоров, Иван Драгневски, Тодор Вълчев, Светослав Гаврийски, Иван Искров и настоящия управител на Банката – Димитър Радев. Втората глава включва биографии на главни изпълнителни директори, председатели на управителни, надзорни съвети и собственици на български и чуждестранни търговски банки, като част от представените имена са носители и на престижните награди „Банкер на годината“, „Мистър икономика“, „Мениджър на годината“, приз „Буров“. Третата глава е посветена на бизнес лидерите и мениджърите на големи български холдинги и компании, които са получили своето образование в УНСС.
„Определянето на критериите за подбора на личностите, които да бъдат включени в тази глава, в известен смисъл беше предизвикателство“, споделя ръководителят на екипа проф. Янков и допълва, че са формулирани обективни критерии за определянето на мащаба на дейността на съответната компания, като на първо място се взема определението за „големи предприятия“, дадено в Закона за счетоводството.
Сред представените бизнес лидери в тази глава е и Светлин Николчев, завършил специалност „Икономика и управление на индустрията“, собственик и управител на „Ролпласт груп“ АД, с чието спомоществователство бе отпечатана енциклопедията.
„Ролпласт“ се утвърждава като технологичен лидер в своята област, като компанията непрекъснато инвестира във високотехнологично оборудване и автоматизация. През 2025 г. „Ролпласт“ подготвя мащабна инвестиция за разширяване на производствените мощности, част от дългосрочната стратегия за устойчив растеж и затвърждаване на лидерската позиция на Балканския полуостров. Светлин Николчев е един от хората, които непрекъснато подават ръка за инициативите на Университета, а в компанията му редовно се провеждат обучения и стажове.
![]() |
Ректорът и Светлин Николчев при подписването на меморандум за сътрудничество |
Четвъртата глава включва биографични очерци за главни изпълнителни директори, председатели на управителни съвети и надзорни съвети, както и за собственици на големи застрахователни и пенсионноосигурителни дружества. Петата е посветена на ръководителите на Българската фондова борса, сред които е и Виктор Папазов, смятан за неин създател. Наши възпитаници са председатели на Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите. Една от важните съвременни български институции – Икономическият и социален съвет, до този момент е ръководена само от наши възпитаници – Лалко Дулевски (нейния основател) и Зорница Русинова. Петима от управителите на Националния осигурителен институт, четирима председатели на Сметната палата, десет председатели на Националния статистически институт, генерални директори на Българската национална телевизия и Българското национално радио също са били преподаватели или възпитаници на УНСС. Част от историята на нашия университет са и забележителни спортисти, прославили името на България на европейски и световни първенства – Атанас Голомеев, Нитула (Ница) Борисова, Коста Илиев, Георги Стойковски, Кубрат Пулев. Енциклопедията завършва с биографични статии за достигналите до върховете на международните икономически организации наши възпитаници и преподаватели – Евгени Матеев, Тано Цолов, Делчо Порязов, Кристалина Георгиева, Мариана Коцева и Илиана Цанова.
В предговора към енциклопедията проф. Янков припомня мисията, заложена още от основателите на университет – „подготовката на „висококултурни и вещи специалисти“ за държавнополитическия и икономическия живот на страната. Според Атанас Буров, един от основателите на Свободния университет за политически и стопански науки (предтеча на УНСС), създаването на Свободния университет е „най-умното измислено нещо в България“. Той допълва: „Това е т.нар. на Запад мениджмънт, школа за подготовка на стопански дейци – финансисти, банкери, търговци, фабриканти, счетоводители на фирми, деловодители и всякакви други чиновници, но на банки, фирми или сдружения със стопанска насока. Той не готви учители за търговските гимназии, не. Той готви само стопански дейци – поне така започна“. И заключава: „Ние в Свободния университет подготвяме хора, които да печелят пари и доверие в света“.
Енциклопедията ще бъде представена на тържествено събитие след старта на новата учебна година и се очаква то да се превърне в традиционен форум на елитната алумни общност на УНСС.