XIII научна конференция „Нова икономика 2025, за иновативната икономика във времена на глобални предизвикателства: нови подходи към растежа и устойчиво бъдеще“
УНСС беше домакин на станалата вече традиционна XIII научна конференция „Нова икономика 2025, за иновативната икономика във времена на глобални предизвикателства: нови подходи към растежа и устойчиво бъдеще“.
Форумът се организира съвместно с Oikos Institute – Research Center Bijeljina, в партньорство с университети и научни институции от Украйна, Казахстан, Турция, Сърбия, Словения, Полша, Черна гора, Босна и Херцеговина, Грузия.
„За УНСС, като водещ бизнес университет, темите за устойчивия растеж, иновациите, адаптацията към глобалните предизвикателства и интернационализацията не са само академичен интерес – те са стратегически приоритет. Конференцията „Нова икономика 2025“ е доказателство, че чрез наука, диалог и международни партньорства можем да градим отговорни икономики и по-добро бъдеще. Благодарим на международните партньори и съорганизатори на събитието за сътрудничеството и възможността УНСС да бъде домакин на конференцията.“
Доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност на УНСС, поздрави участниците и подчерта, че темата за иновативната икономика и глобалните предизвикателства е изключително актуална, защото във времена на несигурност и ускорени трансформации икономическата наука е призвана не само да анализира, но и да предлага реални, устойчиви решения. Той благодари на Oikos Institute – Research Center Bijeljina за съвместната визия и подкрепа при организирането на форума.
Prof. Dr Zoran Mastilo, Director of the Oikos Institute, изтъкна, че поредното 13-о издание на конференцията тази година се провежда в София и благодари на УНСС за любезното домакинство, както и на всички международни партньори за съдействието и подкрепата. Подчерта, че темата отново е внимателно подбрана и засяга актуални и важни глобални въпроси.
Prof. Dr Zoran Mastilo коментира, че във време на нарастващи икономически, климатични, геополитически и технологични предизвикателства иновациите се превръщат в ключов фактор за поддържане на стабилност и създаване на дългосрочни решения за науката и изследванията, като университетите и научните институти могат да съдействат и да дадат своя принос за устойчиво бъдеще и за справяне с глобалните предизвикателства. Той представи Oikos Institute и посочи, че работата на института е фокусирана върху развитието на науката и научните изследвания, като основната област на интерес е иновативната икономика.
Prof. Dr. Lazar Stosic, University Union – Nikola Tesla, Belgrade, поздрави участниците и коментира, че с всяка изминала година в конференцията с доклади се включват все повече участници и има разнообразие от международни автори.
Онлайн участниците в конференцията приветства и Dr. Andrzej Niemiec - University of Szczecin, Poland, който също отбеляза актуалността на темата на форума и повишеното ниво на качеството на докладите, което според него е в резултат на разширения обхват на международните партньори.
Форумът продължи с представяне на докладите, като основните тематични направления бяха фокусирани върху:
- Иновациите като двигател на глобалния растеж: Трансформиране на икономиката чрез технологии и устойчивост;
- Революцията на иновациите: Прекрояване на глобалната икономика чрез креативност и устойчивост;
- Нови икономически модели за глобална стабилност: Ролята на иновациите в една устойчива икономика;
- Иновации и социална икономика: Катализатори за прогресивен глобален растеж;
- Преоформяне на глобалната икономика: Иновации, адаптивност и устойчивост.
Най-добрите доклади и статии, представени на конференцията, ще бъдат публикувани в „Economics - innovative and economics research journal“, индексиран в Scopus.