50 години факултет „Международна икономика и политика“
Тържественото отбелязване на 50-годишнината от основаването на факултет „Международна икономика и политика“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) събра политическия, дипломатическия, академичния и бизнес елит на нацията.
В препълнената аула „Максима“ събитието откри доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет „Международна икономика и политика“, която изрази своята благодарност към преподавателите – първите преди 50 години и сегашните, и отбеляза, че заслугите на Факултета през този половин век са големи не само в преподаването и изследванията в областта на международните отношения, но и като създаване на възможности за успешна професионална реализация на завършилите Факултета. „Голяма част от външните министри на България са наши възпитаници, а също така някои от премиерите на страната ни, евродепутати и посланици“.
„Този факултет не само е пазител на дългогодишните традиции в преподаването и изследванията в областта на международните отношения, европейската интеграция и глобалната икономика, но е и генератор на нови идеи, критично мислене и модерно университетско образование“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров и връчи на декана на факултета статуетка на основателя и първи ректор на УНСС проф. Стефан Бобчев. От своя страна доц. д-р Светла Бонева подари на ректора почетен плакет „50 години факултет „Международна икономика и политика“.
Сред официалните гости беше председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание Димитър Гърдев, който в приветствието си акцентира на факта, че Университетът и Факултетът са възпитали изключителни кадри, които със своя труд и със своето постоянство са дали възможност на България да преодолее огромни предизвикателства. „Тук се създава бъдещият дипломатически и икономически елит на страната. Ако е вярна статистиката, която имам, над 10 000 студенти и над 200 докторанти са преминали през академичната институцията – това не е просто статистика, това е гаранция за устойчивото развитие на България“, каза евродепутатът Кристиан Вигенин, завършил специалност „Международни отношения“. Той подчерта значимостта на УНСС за развитието на страната и посочи, че ценностите, предадени в университета, са сред най-важните уроци, които студентите получават.
Бившият председател на Народното събрание Георги Пирински, също възпитаник на Факултета, отбеляза, че международната икономика и глобалната политика преживяват един повратен момент през последните десетилетия и колегите от факултета винаги са били изправени пред сериозното предизвикателство да покажат, че са способни да формулират, да обсъдят и да предложат визии за развитието на страната, които да получат обществена подкрепа.
Дългогодишният преподавател и бивш декан на факултета проф. Георги Генов отбеляза, че възпитаниците на факултет „Международна икономика и политика“ на УНСС винаги са се отличавали с висока мотивация и конкурентоспособност. Той подчерта голямата роля на студентските организации за успешната реализация на завършилите факултета и „предаде щафетата“ на най-младия представител и настоящ председател на Студентския съвет на УНСС Калоян Стефанов, който изрази своята увереност, че юбилеят ще бъде стимул за бъдещи успехи и развитие на факултета като център на академично съвършенство и международно сътрудничество.
По повод юбилея факултет „Международна икономика и политика“ получи поздравителни адреси от всички останали факултети в Университета за национално и световно стопанство и от много външни партньорски организации, министерства, държавни институции, институти на БАН, общини, факултети на други университети в България и чужбина.
Организаторите на тържественото събитие изказаха специална благодарност и на компаниите, подкрепили честването, като Първа инвестиционна банка, Главболгарстрой холдинг и Белла България.
Всички членове на ръководството на факултета – заместник-деканите и ръководителите на катедрите, направиха изказвания по повод юбилея като акцентираха на някои ключови моменти от развитието на факултета от основаването му през 1975 г. до сега. Изтъкнаха, че във факултета е най-старата катедра в страната „Международни икономически отношения“ (бившата специалност „Външна търговия“) и първата и най-стара катедра „Международни отношения“ в България, подготвяща кадри за външната политика и дипломацията. Бе отбелязано, че катедра „Право“ е била част от факултета до основаването на Юридическия факултет през 1991 г., а катедра „Политология“ се присъединява през 2003 г.
Доц. д-р Антония Пенчева отбеляза, че същността на факултета може да се опише с три думи, които започват с буквите от абревиатурата на факултета: „М“ – Мисия – създаване на знания и възможности за професионално израстване, „И“ – изграждане на Идеали, и „П“ – Признателност към предшествениците, които с ентусиазъм са изграждали факултета – МИП“. Доц. д-р Симеон Асенов в своето приветствие също подчерта три думи – благодарност към всички, положили основите и участвали в изграждането на факултета, гордост, че са част от голямото академично семейство, и увереност, че имат сили да продължават напред. Доц. д-р Васил Петков се обърна към бившите и настоящите студенти с думите „Знайте, че ние пишем историята“, а доц. д-р Пламен Ралчев отбеляза, че Факултетът винаги е създавал конкурентоспособни кадри, които са спомогнали България да стане разпознаваема държава. Доц. д-р Елена Симеонова призова в чест на годишнините – 105 години от основаването на УНСС и 50 години от основаването на Факултета, всички да се обединят около няколко неща – да се отчете периода на отминалото време и да се изгради сплотена общност с амбиция за бъдещето.
В рамките на церемонията бяха връчени почетни плакети на заслужилите ръководители и преподаватели във факултета – проф. Данаил Данаилов, проф. Бистра Боева, проф. Георги Генов, проф. Динко Динков, проф. Георги Манолов, проф. Трендафил Митев, проф. Миланка Славова, проф. Милчо Стоименов, проф. Йорданка Статева и проф. Георги Янков.
Наградите връчиха посланик Веселин Вълчев, Евгени Крушков, бивш ръководител на търговско-икономическата служба към Посолството на България в Турция, Максим Бехар, член на Настоятелството на УНСС, Калин Маринов, представител на ръководството на „Главболгарстрой“ АД, посланик Тодор Стоянов, посланик Любомир Кючуков и Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика.
На събитието присъстваха още кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков, Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет на Република България, проф. Владимир Царевски, бивш възпитаник на УНСС, професор в Института за икономически изследвания на БАН, д-р Лиляна Павлова, бивш вицепрезидент на ЕИБ и бивш министър на първото българско председателство на Съвета на ЕС, Левон Хампарцумян, председател на Българския форум на бизнес лидерите, Владимир Пенчев, бивш директор на дирекция „Икономическа интеграция и валутен план“ в Държавния комитет по планиране, Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор на Българската банка за развитие, представители на дипломатическата и академичната общност, преподаватели, студенти.
Част от преподавателите във Факултета се изявяват и в сферата на поезията и присъстващите се насладиха на прекрасните творби на доц. Елена Симеонова, доц. Весела Тодорова, доц. Моника Моралийска и гл. ас. Маргарита Иванова. Кулминацията на празника беше изпълнението на „Многая лета“ на група „Лингвакорд“, в която участва и Християна Славова, преподавател в катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“.