Тържественото честване на 35-годишнината на катедра „Национална и регионална сигурност“ събра представители на политическия, икономическия и академичния елит на страната
Тридесет и петата годишнина от основаването на катедра „Национална и регионална сигурност“ беше отбелязана с тържествено заседание, на което присъстваха ректорското ръководство, представители на държавната власт, възпитаници на катедрата, декани, ръководители на катедри, преподаватели от УНСС и от висшите училища в София и страната, студенти.
На официалния президиум в аула „Максима“ бяха ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Нончо Димитров, ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, доайенът на катедрата проф. д-р Тилчо Иванов, официалните гости на събитието – генерал-майор Емил Тонев, началник на Националната служба за охрана, и главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ към Министерството на вътрешните работи, който е възпитаник и хоноруван преподавател в УНСС.
Доц. д-р Нончо Димитров, проф. д-р Тилчо Иванов, проф. д-р Димитър Димитров, генерал-майор Емил Тонев, главен комисар Антон Златанов (от ляво надясно) |
Ръководителят на катедра „Национална и регионална сигурност“ доц. Нончо Димитров поздрави присъстващите и изнесе презентация, с която представи историята и дейността на Катедрата от създаването й през 1990 г. до настоящия момент.
35 години катедра „Национална и регионална сигурност“
„През изминалите три и половина десетилетия Катедрата се утвърди като център на експертиза, академична прецизност и иновативно мислене в сферата на сигурността както на национално, така и на регионално ниво“, каза ректорът проф. Димитър Димитров, който е бил и дългогодишен ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, и изтъкна: „Най-яркото доказателство за Вашите успехи са възпитаниците ви. Те са не само високообразовани специалисти, но и отговорни лидери, които имат ключова роля в системите за сигурност, отбранителната политика и управлението на кризи. Поздравявам ви за последователността, с която развивате своята научна и образователна дейност, за устойчивия принос към модерното висше образование в България. Вашата активна работа в сферата на научните изследвания, международното сътрудничество и връзките с практиката превръщат Катедрата в ярък пример за академичен успех. Пожелавам ви все така да бъдете притегателен център за студентите, стремящи се към получаването на престижна диплома и безупречна академична подготовка. Продължавайте да бъдете стожер на знанието в областта на сигурността – в интерес на обществото, държавата и бъдещето!“.
Ректорът връчи на доц. Нончо Димитров възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на Университета за национално и световно стопанство“ по повод 35-ата годишнина на катедра „Национална и регионална сигурност“, за принос в изграждането на модерно, интердисциплинарно образование в областта на сигурността и за утвърждаване доброто име и авторитета на УНСС.
„За мен е изключителна чест да бъда гост на това събитие. Тридесет и пет години в тези динамични времена не е малка история. Поздравявам ръководството на Университета и на Катедрата, за сътрудничеството, за това, че успяваме да направим един наистина сериозен обмен на експертна информация в областта на националната сигурност, за което изключително много им благодаря. Искам да пожелая здраве и сили за новите предизвикателства. Желая успех и на студентите. Слушайте и се учете от вашите преподаватели, с толкова дългогодишна история“, каза генерал-майор Емил Тонев.
„Сигурността се създава по три начина. Първият начин е сила и насилие – със сила и насилие вие може да създавате сигурност и несигурност. Вторият начин е с богатство и пари. Ако имате богатство и пари, вие може да създадете сигурност или несигурност. Третият, великият, начин е знанието. Ако имате знания, вие ще направите и едното, и другото. Призванието на един университет е да развива знанието. Нашето време изисква много големи усилия за знание, за да може да се справяме с живота. Университетът със силата на своето знание трябва да изгражда студентите, да ги подготвя за сложните промени на съвремието ни“, подчерта проф. д-р Тилчо Иванов.
„Като човек от практиката мога да кажа, че през годините съм имал възможността да ръководя различни структури и да събеседвам с много хора, които са кандидатствали за работа или са искали да израстват в тези структури и винаги ми е било приятно, когато видя, че всеки от кандидатите, който каже, че е завършил УНСС, показва това и на практика в интервюто, и в резултатите си. Освен моето вътрешно убеждение и спомен, че УНСС на мен самия е дал много сериозни устои в управлението, защото тук човек получава първоначални знания и умения, впоследствие да бъде не просто изпълнител в сферата, в която ще се развива, а да бъде добър и успешен ръководител“, каза главен комисар Антон Златанов.
Поздравителен адрес до участниците в събитието беше получен от министъра на отбраната Атанас Запрянов. „Обществената значимост и тежестта, отговорността на военната професия и на целия широк спектър от професии, свързани с националната и регионалната сигурност, предполагат предварително натрупана солидна теоретична и практична подготовка и същевременно обич, преданост и готовност към Родината. В Университета за национална и световно стопанство, именно във вашата катедра желаещите да усвоят сложната материя в сферата на отбраната и сигурността могат да черпят съвременна информация, актуални знания и да се учат на критично мислене, на задълбочени подходи към решения на бъдещи проблеми, лидерски умения, управленско отношение и стратегически мениджмънт“, се казва в поздравителния адрес на министъра на отбраната.
С приветствия към присъстващите в аулата се обърнаха Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет на Република България, Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците, и Ирена Бориславова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация“.
Доц. Нончо Димитров връчи почетни плакети за значителен принос в развитието и утвърждаването на катедра „Национална и регионална сигурност“ на проф. д-р Тилчо Иванов, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Цветан Цветков и доц. д-р Георги Павлов.
Доц. д-р Нончо Димитров връчва почетен плакет на проф. д-р Цветан Цветков | Доц. д-р Георги Павлов получава почетния плакет |
В рамките на събитието се проведе и Международна научна конференция на тема „35 от 105: Предизвикателства и перспективи пред отбраната и сигурността“.
По време на откриващата част доц. Нончо Димитров посочи, че целта на форума е да отбележи постиженията на катедра „Национална и регионална сигурност“ в областта на образованието и научните изследвания в сферата на националната и регионална сигурност, както и да очертае бъдещите предизвикателства и перспективи.
Ректорът проф. Димитър Димитров подчерта, че създаването на катедрата и специалността „Икономика на отбраната и сигурността“ е било естествено продължение от нарастващата необходимост от специалисти с икономическо образование в областта на сигурността, но днес, в съответствие с тенденциите и изискванията на времето, в катедрата са разкрити нови интердисциплинарни специалността в сферата на киберсигурността и дигитализацията.
Специален гост на конференцията беше Румен Петков, председател на Общото събрание на Международния институт за сигурност и сътрудничество и министър на вътрешните работи в периода август 2005 г. – април 2008 г.
![]() |
Доц. д-р Нончо Димитров, проф. д-р Димитър Димитров, Румен Петков |
Румен Петков поздрави катедра „Национална и регионална сигурност“ по повод 35-годишнината от създаването й и обърна внимание на зависимостите, свързани с незаконния хазарт и организираната престъпност. Румен Петков изрази увереност, че УНСС и катедра „Национална и регионална сигурност“ могат да бъдат стратегически партньор в битката с този вид зависимост, предоставяйки експертни анализи и предложения за ефективни мерки. Румен Петков посочи конкретни направления, в които Университетът може да съдейства – анализи по географски и възрастови признаци, изследвания на професионални зависимости, както и оценка на социално-икономическите последици от хазартната зависимост.
![]() |
Встъпителни доклади в рамките на програмата на конференцията изнесоха ректорът проф. Димитър Димитров на тема „База от данни за изчисляване на индекс, измерващ склонността към нелегална търговия с тютюневи изделия“ и проф. д-р Тилчо Иванов, който се представи икономическите предизвикателства пред отбраната през 30-те години на XXI век.