Катедра „Регионално развитие“ проведе студентска конференция на тема „Ролята на AI за развитие на интелигентни градове“

сряда, 30 април 2025 17:59

Катедра „Регионално развитие“ проведе осмата студентска научна конференция на тема „Ролята на AI за развитие на интелигентни градове“.

На откриването доц. д-р Георги Николов, ръководител на Катедрата, уточни, че темата за ИИ е впечатляваща, а създаването на екосистема на интелигентните градове е актуално и предизвикателно. За увеличаващата се роля на образованието той се позова на факти, които са били изтъкнати на последната Пролетна асамблея на Световната банка във Вашингтон, на която е присъствал.  „От 2021 г. досега инвестициите в ИИ са били в рамките на 8 млрд. долара, очаква се  до 2027 г.  те да са 35 млрд. Това показва колко е важна ролята на университетите да подготвят своите студенти за това предизвикателство, защото то ще е най-важното през  следващите  20 – 30 години“. Доц. Николов се позова и на още едно изследване на  Световната банка, според което от 8 млрд. души на земята 1 млрд. ще бъдат между  20 и 27 години. „Предизвикателството е, че приблизително 500 млн. от тези млади хора ще бъдат с висше образование, 400 ще имат работа, а 300 млн. ще бъдат безработни. Тези 300 млн. са силен потенциал за развитие в световен мащаб и не би следвало да неглижираме този проблем. Съвременното образование трябва да отговори на това предизвикателство и да осигури на младите хора достъп до образование, в противен случай бъдещето е свързано най-малко с това младите хора да получават по-ниски доходи.“

„Винаги подкрепяме студентските инициативи и участието на студентите в изследователската дейност, защото това е пътят, по който трябва да се тръгне в израстването“, посочи ректорът проф. д-р Димитър Димитров. „Темата за интелигентните градове не е нова за Университета, попаднали сте в точното време и на правилното място. Катедрата и Университетът ви предоставят тези възможности. Възползвайте се от тях.“

За да представи мащабността на работата и активността в международното сътрудничество на Университета и Катедрата, ректорът посочи, че  представители на Катедрата, начело с доц. Николов, са участвали в Пролетната асамблея на Световната банка и Международния валутен фонд във Вашингтон.

Проф. д-р Николай Цонков и проф. д-р Камен Петров преподаватели от Катедрата, Калоян Стефанов, председател на Студентския съвет, Трайко Младенов, кмет на община Костинброд, инж. Владимир Александър, кмет на община Етрополе, гл. ас. д-р Никола Танаков, преподавател в Катедрата (от ляво надясно)

На представянето на разработките на студентите присъстваха и кметовете на общините Костинброд и Етрополе, които развиват идеята за интелигентните градове в своите общини.

Трайко Младенов, кмет на община Костинброд и възпитаник на УНСС, посочи, че общината, която представлява, е бързоразвиваща благодарение на много работа от страна на местната власт. „Изкуственият интелект е бъдещето, за вас това е много важно, вие сте мобилни, работите с технологиите. Ние като кметове се опитваме да го наложим и на местно ниво.“ Той сподели и че всичко, което е научил в УНСС го използва в реалния живот и работата си.

Инж. Владимир Александър, кмет на община Етрополе, сподели, че е предизвикателство да се намерят правилните хора, за да се извърви пътят за дигитализацията на един град и представи своя опит какво се прави в общината в тази насока.

Калоян Стефанов, председател на Студентския съвет, отбеляза: „Темата за ИИ е актуална и смело може да се твърди, че е част от нашето бъдеще и ще замени доста професии и затова трябва да се разглежда като ценен актив, да се изучава и да се представя на конференции като тази“.

 „Чрез интелигентните градове и развитието на населените места е възможно студентите да намерят своето поприще в България“, посочи проф. д-р Камен Петров, преподавател в Катедрата. „Нашата катедра с постоянство налага този опит сред общините, включително  търсим заедно съвместни решения и проекти.“

„За поредна година, ние като Катедра, показваме, че сме модерни, съвременни и гледаме в бъдещето“,  каза проф. д-р Николай Цонков, преподавател и директор на Научноизследователския център за регионални изследвания. „С подобни инициативи искаме да ви покажем, че трябва да мислите дългосрочно, да не подценявате технологиите, защото с тях е свързано бъдещето, да се развивате и надграждате.“

Научният секретар на Катедрата доц. д-р Елка Василева благодари на студенти, че са подходили с нужното внимание към темата и посочи, че „навлизаме в епоха с нова енергия, възползвайте се от нея“.

Галерия снимки от Катедра „Регионално развитие“ проведе студентска конференция на тема „Ролята на  ...