За първи път се създава Национална карта на интелектуалната собственост в Република България по инициатива на УНСС

сряда, 30 април 2025 17:55

Националната карта на интелектуалната собственост в Република България беше представена официално в аула „Максима“ на УНСС в присъствието на президента на Република България, представители на академичната общност, на министерства и държавни ведомства, на университети и общини, на бизнеса.

Картата е мащабно изследване на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер на УНСС в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България. Интерактивната карта бе представена от ръководителя на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ към УНСС доц. д-р Николай Крушков. Водещите на церемонията бяха генерирани с изкуствен интелект.

Президентът Румен Радев заяви, че науката, изобретенията, иновациите, технологичният трансфер са движещата сила на прогреса и дават възможност държавата да се движи във възходяща линия. „Всички заявки за патенти, за изобретения, марки са израз на амбицията на една нация какво място ще заема на геополитическата карта на иновациите. Тази дейност трябва да бъде издигната като национален приоритет“, посочи държавният глава.

„За първи път в България, а и в Европейския съюз, имаме интерактивна карта в толкова важна сфера“, заяви Радев. По думите му това е едно наистина всеобхватно и задълбочено изследване с инструментите на статистиката, на много клонове на науката, което дава реална представа не какви решения се вземат на високо ниво, а какво става „на терен“ – общините, в образователната система, в бизнеса.

На снимката (от ляво надясно): президентът Румен Радев, председателят на НАПОС Венцислав Спиридонов, председателят на НСОРБ Даниел Панов, ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров, председателят на Патентното ведомство на Република България Оля Димитрова, председателят на Националния статистически институт доц. д-р Атанас Атанасов, директорът на дирекция „Авторско право и сродни права“ в Министерството на културата Мехти Меликов, ръководителят на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ доц. д-р Николай Крушков

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров благодари на президента за присъствието му на представянето на това важно в национален план проучване. „Изследването е изключително сериозно и нямаше да се случи, ако нямахме шест партньорски организации, ако не бяха се включили 10 катедри от нашия университет, специалисти в различни области, познаващи изкуствения интелект, статистическите проучвания, владеещи анализа и обобщението. Както казва професор Уилям Деминг, създателят на концепцията за управление на качеството, „не можеш да управляващ, ако не можеш да измерваш“. Надявам се държавните институции да се възползват от това изследване за по-нататъшната работа и политика в тази област“, каза той.

Председателят на Патентно ведомство на Република България Оля Димитрова заяви, че Патентно ведомство е изключително доволно, че участва в този прекрасен проект. „За първи път ние имаме обобщени данни както за индустриалната собственост, в чиято част попадат патентите, промишлените дизайни, търговските марки и информацията по отношение на дейности, свързани с авторското право и сродните права. Това задава посока всички заедно да дадем своя дял и най-сетне в България да имаме стратегия за развитие на интелектуалната собственост“.

Председателят на НАПОС Венцислав Спиридонов, председателят на НСОРБ Даниел Панов, председателят на Национален статистически институт доц. д-р Атанас Атанасов, който е и преподавател в УНСС, и  директорът на дирекция „Авторско право и сродни права“ в Министерството на културата Мехти Меликов се изказаха на официалното представяне на Националната карта и акцентираха, че нейната основна цел и създаденият аналитичен доклад е да послужат като управленски инструмент при определяне на стратегическите приоритети за развитието на страната, при формиране на държавните политики в областите на иновациите, образованието и културата, при насърчаване на регионалната конкурентоспособност чрез локални инициативи.

Всеобщото мнение е, че картата бележи важна стъпка в популяризирането на интелектуалната собственост като ключов фактор за икономическо развитие и културно обогатяване. Събитието ще предостави платформа за дискусии между представители на държавната власт, местните администрации и научните среди относно бъдещите стратегии за развитие.

Доц. д-р Николай Крушков  уточни, че изследването е направено в 265 общини, като са събрани и анализирани официални данни относно индустриалната и литературно-художествената собственост на страната. „Чрез реализирано широко сътрудничество между държавните институции, местната власт и УНСС, бяха обобщени, обработени и анализирани официални данни относно икономическото развитие, индустриалната и литературно-художествената собственост на страната и това позволи създаването на интерактивна национална карта на интелектуалната собственост. В екипа участват 31 учени, докторанти в УНСС и в други университети, преподаватели, специалисти, представители на съответните партньорски организации, които изследват 23 показателя“, каза доц. Крушков.

Интерактивната национална карта на интелектуалната собственост в Република България може да намерите тук: https://iptt-unwe.bg/

Церемонията продължи с връчване на награди на най-активните в иновационно отношение общини, представители на академичните среди, бизнеса и отделни изобретатели:

Галерия снимки от За първи път се създава Национална карта на интелектуалната собственост в Републ ...