Катедра „Икономическа социология“ отбеляза 50-годишнината си с юбилейна конференция и сборник
Тържествено беше открита юбилейната конференция, посветена на 50-годишнината на катедра „Икономическа социология“, в присъствие на цялото ректорско ръководство, деканите на факултетите на Университета за национално и световно стопанство, ръководителите на катедри, преподаватели, докторанти и студенти. Официални гости на конференцията бяха двама министри – Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, и министърът на правосъдието Георги Георгиев, както и проф. д-р Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация. По повод юбилея беше открита и зала за качествени изследвания, с модерна техника и софтуерни продукти за обработка на данни.
Ръководителят на катедрата проф. д-р Георги Петрунов, който е и декан на Общоикономическия факултет, откри конференцията като почете основателите и изтъкнатите ръководители, като проф. д.ик.н. Ташо Пачев, проф. д-р Благой Колев, доц. д-р Кольо Рамчев, доц. д-р Андрей Нончев. „Благодарение на тях и на всички преподаватели, работили в катедрата през годините, днес тя се е утвърдила като интелектуален център, в който се търси по-дълбоко разбиране за динамиката на съвременните общества“, каза проф. Петрунов и изказа специални благодарности на ректора и на ректорското ръководство за оказаната подкрепа.
„За нас е чест, че най-старата самостоятелна катедра по икономическа социология в Източна Европа е създадена в нашия университет. Горди сме и с факта, че един от първите източноевропейски учебници по „Икономическа социология“ е разработен от преподавателите от катедрата през 90-те години на миналия век. За своя половин век катедра „Икономическа социология“ се утвърди като еталон в академичното и изследователското пространство, разпознаваем образователен център, изграждащ кадровия потенциал на икономическата социология в страната“, каза проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, и подари на проф. Георги Петрунов възпоменателен медал и статуетка на основателя и първи ректор на УНСС проф. Стефан Бобчев по повод 50-годишнината на Катедрата. От своя страна проф. Георги Петрунов връчи на ректора юбилейна монета и юбилеен сборник „50 години катедра „Икономическа социология“:
„Няма как да си добър икономист, ако преди това не си бил добър социолог“, каза ръководителят на катедра „Икономикс“ доц. д-р Ивайло Беев и припомни в ретроспективен план, че социологията като специалност се е преподавала още преди 100 години в „нашия университет“, което създава една стабилна традиция, която се е обогатявала във времето.
Проф. д.н. Пенчо Пенчев, ръководител катедра „Политическа икономия“ и председател на Общото събрание, се обърна към аудиторията с думите: „За нас е изключителна привилегия и чест да бъдем в един факултет, в един университет заедно с колегите от „Икономическа социология“. Надявам се да продължим да работим заедно, да се почувства онази синергия, която превръща УНСС в университет № 1“.
„Имам приятното задължение да изпълня едно решение на факултетния съвет на Финансово-счетоводния факултет за удостояването на Общоикономическия факултет с почетния плакет на нашия факултет в знак на признателност за дългогодишното ползотворно сътрудничество в учебната и научноизследователската дейност“, каза проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет и председател Съвета по хабилитацията.
По повод годишнината е издаден юбилеен сборник „50 години катедра „Икономическа социология“, който съдържа 105 доклада и 105 от поздравителните адреси, които са получени от президента на републиката, представители на изпълнителната, законодателната и съдебната власт, международни организации, синдикати, сдружения, ректори, декани, колеги.
По повод юбилея се проведе научна конференция, която включи няколко дискусионни форума по важни за икономическата социология теми:
- „Икономика и социология“;
- „Домашно насилие и насилие над жени: типологизации, социални и икономически последствия“;
- „Социални изследвания, включване и интеграция“;
- „Качество на обучението по социология и икономическа социология“.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев присъства на дискусионния панел „Домашно насилие и насилие над жени: типологизации, социални и икономически последствия“. „За съжаление домашното насилие е актуална тема и подобни научни форуми са изключително полезни, защото с помощта на академичната общност и с участието на младите хора можем да преодолеем и да осъдим с категорично неприемане всеки и всяка една проява на домашно насилие“, каза министър Георгиев и сподели, че в момента усилено се работи върху изграждането на национална мрежа от центрове за консултиране в цялата страна на хора, пострадали от домашно насилие. Те получават безплатна адвокатска защита и институционална закрила.
![]() |
Доц. д-р Захари Торманов, ръководител на катедра „Чаостноправни науки“, г-н Георги Георгиев, министър на правосъдието, проф. д-р Димитър Димитров и проф. д-р Георги Петрунов |
Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, и проф. д-р Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, активно се включиха панела „Качеството на обучението по социология и икономическа социология“. „Качеството на образование зависи от много неща – от добри и подготвени преподаватели, които да са взискателни към студентите, които да привличат най-добрите студенти, които да станат бъдещите преподаватели. Зависи от учебните планове и учебните програми“, каза министър Вълчев като засегна и темата за повишаване на значимостта на специалността „Икономическата социология“ във времето на дигиталната трансформация.
Проф. д-р Димитър Димитров и Красимир Вълчев, министър на образованието и науката |
„Има различно ниво на зрялост на университетите и тази култура на качеството е необходима за всички висши учебни заведения“, каза проф. Елиза Стефанова.
Министърът на образованието, заедно с ректорът на УНСС бяха поканени да открият Залата за качествени изследвания, оборудвана със съвременна техника и софтуерни продукти за обработка на данни.
Проф. д-р Георги Петрунов, проф. д-р Димитър Димитров и Красимир Вълчев откриват новата зала за изследвания |
„Тази зала ще позволи на преподавателите, на докторантите и на студентите от УНСС да подобрят възможностите, които имат за провеждане на качествени емпирични изследвания, тя ще изведе още една линия, по която УНСС ще бъде № 1 като първи и засега единствен български университет с подобна зала“, каза проф. Петрунов като подробно обясни на министрите и на ректорското ръководство спецификата на залата и нейната богата функционалност.