Публична лекция "Трафик на хора – сравнение на правните уредби за трафика на хора в САЩ и България"
Студенти от Юридическия факултет и от специалност „Социология“, изучаващи дисциплината "Социология на девиациите и престъпността", присъстваха на публичната лекция на Дора Фихтер, прокурор в Главна прокуратура на щата Мисури, САЩ, на тема „Трафик на хора – сравнение на правните уредби за трафика на хора в САЩ и България“.
Лекцията бе по инициатива на Юридическия факултет и имаше за цел да представи пред студентите практически примери за това, което те вече са изучавали през семестъра, както и актуална информация за казуси на престъплението трафик на хора в САЩ.
Гост-лекторът Дора Фихтер е българка, която живее и работи в САЩ, в момента е стипендиант на фондация „Фулбрайт“, специализира право и наказателно право |
Тя представи пред аудитория сравнителен анализ на правните уредби, третиращи престъплението трафик на хора в САЩ и в България, като подчерта актуалността на темата в световен мащаб. В своята лекция отбеляза, че днес трафикът на хора се възприема от обществото като „модерно робство“. Понятието „трафик на хора“ навлиза в общественото пространство през 2000 г. с Протокола от Палермо, а България е една от първите държави, които са подписали Протокола от Палермо и Конвенцията на Съвета на Европа за действия срещу трафика на хора.
Тя обърна внимание на студентите за разликата между понятието „трафик на хора“ и понятието „контрабанда на хора“, като уточни, че трафикът на хора е престъпление срещу личността и съдържа принуда. Като специфика за България, тя изтъкна трафика на бременни жени с цел продажба на техните бебета.
Лекторът илюстрира теоретичните постановки с практически примери и реални казуси, като заведените дела срещу филмовия продуцент Харви Уайнстийн и Джефри Епщайн, както и с дела, приключили с осъдителни присъди.
В своята лекция Дора Фихтер представи и новите тенденции, които се наблюдават с навлизането на новите технологии и активното използване на социалните мрежи, където трафикантите намират своите жертви.
В заключение тя отново подчерта, че този вид престъпления са трудно доказуеми, а прокурорите и правораздавателните органи в САЩ получават допълнителна подготовка, за да могат да работят по-добре и да разбират жертвите на сексуална и трудова експлоатация.
В края на лекцията студентите зададоха специфични въпроси, на които Дора Фихтер отговори.