Кръгла маса „Кръгова икономика и агробизнес: Предизвикателства и нови хоризонти за устойчиво бъдеще“
Катедра „Икономика на природните ресурси“ проведе кръгла маса на тема „Кръгова икономика и агробизнес: Предизвикателства и нови хоризонти за устойчиво бъдеще“ по повод Деня на Земята.
На откриване на събитието проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, подчерта, че темата е актуална и даде примери колко наболяла е тя. „За производство на една памучна тениска са нужни 2700 л питейна вода, 20% от замърсяването на прясната вода идва от боядисването на различни тъкани, само с едно пране на дрехите от полиестер се отделят 700 000 пластмасови влакна. В същото време само 1% от произведените дрехи се рециклират. Това са проблеми, които ще стават още по-сериозни, ако не вземем мерки. Сигурна съм, че тук присъстващите ще предложат решения, свързани с част от тези или други подобни казуси.“ Проф. Стоянова обърна внимание, че има компании, които вече се стремят да решават такива проблеми и подчерта важността да се премине от линейна към кръгова икономика, тъй като планета ни се задъхва.
С поздравителен адрес приветствие към участниците отправи и Янислав Янчев, зам.-министър в Министерството на земеделието и храните. В него той обръща внимание, че темите за постигане на устойчивост и синя икономика, екологичните ползи от втората употреба и социалната екологична устойчивост са особено актуални предвид нарастващото население на света и ограничеността на суровините. „Ефективното използване на ресурсите, включително и в сектора на селското стопанство, е предизвикателство и разчитаме на научната общност да ни помогне в разрешаването на въпросите с устойчивостта.“
Проф. д-р Зорница Стоянова, ръководител на катедра „Икономика на природните ресурси“, посочи, че в предишното издание на събитието, със слоган „Планетата срещу пластмасата“, са обменени много идеи по актуалните теми. „Тези идеи не останаха в рамките на кръглата маса. След нея възникна инициатива, от която бяха произведени 1 млн. торбички от биоразградим материал, с който може да се наторява почвата. Тази година слоганът на кръглата маса е „Нашата енергия – нашата планета“, с който искаме да постигнем 3 пъти увеличаване на използването на възобновяеми източници до 2030 г. Вярваме, че това може да бъде постигнато чрез обединение и нашата енергия. Вярвам, че и след това издание ще последват нови инициативи.“ Тя уточни, че част от презентаторите са експерти от практиката, за които всеки ден е Денят на Земята. В кръглата маса участват и студентите със свои презентации и със създадените от тях интерактивни брошури.
Обсъжданите теми бяха свързани с различна проблематика. Новите европейски инициативи за постигане на устойчива синя икономика представи Атанаска Николова, съветник към Икономическия и социален съвет, по темата „Градско земеделие с HUMANA: средство за борба с глобалните проблеми“ лектор беше Данаил Петров, мениджър на проект за градско земеделие, за втория живот на текстила говори Елена Кулева, PR&CSR мениджър в HUMANA. Темата за банките и социалната и екологична устойчивост представи Светослав Пиралков от UniCredit Bulbank, изпълнителният директор на пенсионното осигурително дружество „Бъдеще“ Тодор Лилов запозна присъстващите с инициативите на дружеството. Студентите Никола Бъндев и Никола Власев, победители в Бизнес работилница, 2024 г., споделиха своя опит за първите стъпки в стартъп света. Бяха представени и студентски проекти за интерактивна брошура на тема „Моята катедра – Икономика на природните ресурси“.