Кръгла маса „Как да използваме изкуствен интелект“

петък, 11 април 2025 15:05

Кръгла маса на тема „Търсещи знание: как да използваме изкуствения интелект?“ под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров събра водещи специалисти от различни университети, от бизнеса, преподаватели и студенти. Форумът се организира от преподавателите и студентите от четири катедри на УНСС – „Финанси“, „Статистика и иконометрия“, „Медии и журналистика“ и катедра „Информационни технологии и комуникации“, съвместно с Центъра за парични и икономически изследвания в УНСС, Cusano University of Rome и Université de Picardie Jules Verneл.

Гл. ас. д-р Росица Тончева, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводен факултет, доц. д-р Гергана Михайлова-Борисова, ръководител на катедра „Финанси“, проф. д-р Димитър Велев, катедра „Информатика“, доц. д-р Зорница Йорданова, катедра „Индустриален бизнес“(от дясно наляво)

Проф. Димитър Димитров откри кръглата маса: „Отдавна се говори за изкуствен интелект, но когато се появи ChatGPT стана нещо като революция. Да не забравяме, че изкуственият интелект (AI) е измислен от естествения интелект и се развива с много бързи темпове. Много въпроси вече се решават с AI, възможностите стават неограничени. В УНСС някои катедри вече активно работят с него, има и магистърски програми, където е включено изучаването му. Трябва да го използваме по подходящ начин, за да подпомага учебния процес, а не да го забраняваме“. Ректорът посочи пример от личния си опит с AI и  поставянето на задача той да напише текст на химн на УНСС, като определи предоставения текст за нелош вариант.

„AI е резултат от развитието на науката и технологиите, като няма да бъде първото, нито последното откритие, защото стремежът на хората към знание и развитие не познава граници. Както каза проф. Димитров, AI е създаден от естествения интелект, а аз бих допълнил и от тяхното добро съжителство“, каза проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводен факултет, и пожела успех на форума.

Участниците бяха поздравени и от доц. д-р Гергана Михайлова-Борисова, ръководител на катедра „Финанси“, която пожела форумът да се превърне в традиция, защото „AI променя не само знанията, но и начина, по който те се получават“.  „Изпитвам възхищение и благородна завист. Най-сърдечни поздравления от катедра „Политология“ за идеята и реализацията на този форум“, каза доц. д-р Елена Симеонова, ръководител на катедра „Политология“.

Водещата на форума гл. ас. д-р Росица Тончева от катедра „Индустриален бизнес“, която е и председател на Инициативния комитет за организиране на събитието, подчерта, че изкуственият интелект вече е интегрална част на живота на академичната общност: „Научният форум има за цел да събере студенти от всички степени на обучение, техните преподаватели и представителите на бизнеса на една маса, за да се срещне иновативното мислене на студентите с методологията на техните преподаватели и практиците с доказан опит. Това ще е гаранция за изработване на решения, които да доведат до по-високо качество на образователния процес“.

Преди началото на пленарните доклади бяха наградени победителите в конкурса за най-добро студентско есе, написано с изкуствен интелект. В него участие взимат студенти от десет катедри, от всички степени на обучение. Д-р Тончева поясни, че победителите са трима, като есетата и на тримата са класирани на първо място. Комисията от преподаватели и студенти е решила да даде три първи награди, тъй като наградените творби са изключително интересни. Наградите – грамота и платена версия на AI за една година, бяха връчени от ректора и от д-р Росица Тончева.

Победителите Петър Стойнов, докторант в катедра „Политическа икономия“, Лия Йовева, студентка специалност „Финанси“ и  Олга Барон, студентка специалност „Финанси“ (на снимките от ляво надясно) с проф. Димитър Димитров и д-р  Росица Тончева при връчването на наградите

Проф. д-р Димитър Велев от катедра „Информатика“ представи първия пленарен доклад на тема „Изкуственият интелект – настояще и бъдеще“, в който разгледа видовете AI, прогнозирайки появата на „Супер AI“, който ще притежава емоции, ще има спомени, „ще се мисли за човек“, ще има творчески способности и ще твори литература, музика, живопис. С интересни доклади участваха и доц. д-р Зорница Йорданова, катедра „Индустриален бизнес“, д-р Женета Каравасилева, главен експерт в дистанционно обучение, Виктория Бордияшева, студент от катедра „Информационни технологии и комуникации“.

Участниците проведоха активна дискусия по всички представени теми.

  

Галерия снимки от Кръгла маса „Как да използваме изкуствен интелект“ ...