Кръгла маса „От регулация към реалност: Прилагането на MiСA в България – експертни мнения и регулаторен поглед“ се проведе в нашия университет

петък, 11 април 2025 12:10

„От регулация към реалност: Прилагането на MiСA в България – експертни мнения и регулаторен поглед“ беше темата на кръгла маса, която се проведе в УНСС.

В откриващата част на събитието с приветствия към присъстващите на форума се обърнаха ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и Васил Големански, председател на Комисията за финансов надзор (КФН).

Гл. ас. д-р Петкан Илиев, преподавател в катедрата „Икономикс“, инициатор на събитието и създател на новата магистърска програма „Криптоикономика и блокчейн“, която УНСС откри през януари 2025 г., представи лекторите и допълни, че идеята на форума е да се дискутират актуални въпроси, свързани с Регламента на Европейския съюз (ЕС) относно пазарите на криптоактиви (MiCA), прането на пари и криптоикономиката, бъдещите предизвикателства в тази област, в контекста на приемането на законопроекта за пазарите на криптоактиви в България.

Проф. д-р Димитър Димитров, Васил Големански , гл. ас. д-р Петкан Илиев (от ляво надясно)

„Темата на форума е много интересна и актуална, защото регулацията на криптовалутите не бива да бъде пречка, а инструмент за доверие. Тя е необходима стъпка към стабилност, защита на потребителите и интегриране на новите финансови технологии в реалната икономика. Само чрез умна и балансирана регулация можем да отключим пълния потенциал на блокчейн иновациите, но, за да се случи това, е необходимо да има и подготвени кадри в тази област“, каза проф. Димитър Димитров и подчерта: „УНСС, като най-големия бизнес университет в България и Югоизточна Европа, се стреми да задава устойчиви образователни модели. Затова с помощта на бизнеса и институциите създаваме и развиваме програми в областта на изкуствения интелект и киберсигурността. Открихме и нова магистърска програма „Криптоикономика и блокчейн“, която е единствена по рода си не само България“.

„Изключително съм благодарен на УНСС и на ректора проф. Димитър Димитров, че ме поканиха да участвам в това събитие. Аз съм назначен за председател на КФН от една седмица, като това е първото събитие, на което участвам в тази си роля и може би то е знак, че трябва да обърна внимание и да се занимавам с криптоактиви“, каза Васил Големански и отбеляза: „Като председател на КФН съм убеден, че регулация по отношение на криптоактивите трябва да има, но тя трябва да е в премерен и балансиран вид, особено когато се касае за по-малки пазари като българския. Това е сектор, в който ние като държава можем да бъдем лидери. Вярвам, че ако финансовият ни пазар е малък като базов актив, то в криптоактивите като технология, светът е отворен пред нас и считам, че има голям потенциал за развитие. Адмирации за инициативите на УНСС в тази посока, включително и за магистърската програма „Криптоикономика и блокчейн“. Вашият университет е един от малкото в света, които имат такава специалност. Ако трябва да коментирам регламента на Европейския съюз, който трябва да регулира пазара на криптоактиви – MiСA, бих казал, че това е поле, в което до момента е имало абсолютна свобода без никаква регулация и когато то започне да се разраства и обемът от потребители също се увеличи, това може да доведе до срив на финансовите пазари и до загуби, затова е необходимо да има регулаторна рамка. Мога да кажа, че регламентът MiСA в голяма степен въвежда добри регулации и се опитва да бъде баланса между свръхрегулация и липсата на всякаква регулация“.

В рамките на програмата на форума Вяра Савова, старши ръководител „Политики“ в The European Crypto Initiative (EUCI) изнесе презентация „Регулациите на критпоактиви в Европа: настояща регулаторна рамка и бъдещи предизвикателства“.

Десислава Спасова, управляващ съдружник в „Крипто академия“, запозна присъстващите с предизвикателствата пред България във връзка с приемането на законопроекта за пазарите на криптоактиви.

„Регулаторни и данъчни импликации на регламент MiCA върху криптоактивите“ беше темата на презентацията на Марина Мучакова.

„MiСA и мерките срещу изпиране на пари“ представи Николай Хаджийски, управляващ съдружник в „Крипто академия“ и специалист в сферата на мерките срещу изпиране на пари.

Форумът завърши с ползотворна дискусия.

И четиримата експерти, изнесли презентации по време на събитието, са лектори в магистърската програма „Криптоикономика и блокчейн“.

Преди кръглата маса ректорът проведе среща с председателя на КФН и представители на комисията.


От януари 2025 г. УНСС откри нова магистърска програма „Криптоикономика и блокчейн“

Появата и продължаващото развитие на блокчейн технологиите, както и свързаните с тях взаимоотношения, предпоставят качествено нови предизвикателства пред управлението на икономическите процеси на глобално, национално и индивидуално равнище. За да отговори на тези предизвикателства, катедра „Икономикс“ създаде магистърската специалност „Криптоикономика и блокчейн“ в тясно сътрудничество с партньори от бизнеса и изтъкнати представители на други катедри от университета. Тя предоставя задълбочени познания за актуалните развития в сферата, наред със споделянето на богат практически опит от страна на представители на бизнеса. Обучението в новата магистърска програма е в рамките на два семестъра. Целта е да се подготвят висококвалифицирани специалисти със задълбочени познания за икономическите аспекти на блокчейн технологиите, техните приложения и взаимоотношенията, които възникват във връзка с тях. Развиване на практически умения за оценяване на ползите за организациите, за разработване и внедряване на блокчейн приложения на фирмено и публично равнище в съответствие с действащата правна рамка, за създаване на публични политики, регулиращи използването на тези технологии и оценяване на тяхното въздействие. Изграждане на способности за оценяване на икономическите и финансовите характеристики на различни криптоактиви, тяхното място в индивидуални и институционални инвестиционни портфейли и управление на рисковете, свързани с тях.

Завършилите новата магистърска програма могат да изпълняват стратегически и оперативни функции при управлението на икономически процеси на фирмено, национално и международно равнище. Особено ценни са като експерти, консултанти, анализатори и ръководни кадри в областта на подготовката и изпълнението на проекти за използване на блокчейн технологии в бизнеса и публичния сектор; разработването и прилагането на инвестиционни стратегии, включващи разнообразни криптоактиви; интегриране на изкуствения интелект в развитието на бизнес проекти и др. В качеството на експерти и ръководители те могат да работят в консултантски организации, специализирани агенции, финансови и банкови институции, както и в международни икономически и финансови организации.


   

Галерия снимки от Кръгла маса „От регулация към реалност: Прилагането на MiСA в България – експерт ...