Третият ден от Университетската седмица на книгата предложи три интересни заглавия

сряда, 09 април 2025 18:10

Първата книга, представена в третия ден от Университетската седмица на книгата, бе „Есета, очерци и пътеписи“ на заслужилия професор на УНСС Георги Янков.  Модераторът доц. д-р Елена Симеонова, ръководител на катедра „Политология“, подчерта, че книгата е посветена на 35-годишнината от основаването на катедра „Политология“. „Преди 35 години проф. Янков е главният инициатор за създаване на Катедрата и това е сериозен принос не само за една институция, но и в рамките на един човешки живот. Той е и дългогодишен неин ръководител през различните конюнктурни промени, които се случиха в обществото, за което се изискват умения за устояване на позиции, за водене на преговори, за прокарването на  идеята с плам и самоотверженост. Надявам се и след 35 години, на фона на днешните обществените промени, отново да има катедра „Политология“.

Проф. Георги Янков разказа какво го е подигнало да напише тази книга, посочвайки че  неговите „опити“ са писани през различни години и по различни поводи.

Той сподели по повод есето „Единствената“ катедра“,  че несъмнено има много катедри, но за него и колегите му  катедра „Политология“ е единствената. „Тя е създадена през преломно време, но бързо порасна. Заложихме на три важни неща в развитието на специалността – да съчетаваме една системна фундаментална подготовка с практико-приложни знания,  да развиваме мисълта на нашите студенти и не на последно място да утвърдим дух на колегиалност“. Проф. Янков се спря и на останалите есета, включително и на тези, посветени на отделни личности, както и на пътеписа, в който прави своеобразно „Завръщане към корените“.

Журналистът, представил своя книга на третия ден от Седмицата на книгата, беше Виолета Цветкова с нейните „45 срещи насаме с незабравимите“.

Модераторът ас. д-р Весислава Антонова от катедра „Медии и обществени комуникации“ сподели, че за нея авторът е специален човек, когото е срещнала като млад журналист,  който й е показал, че професията е конкурентна, но може да не бъде враждебна като и подава ръка. „Книгата също е специална, представяйки хора от културния елит на България от различни генерации оставили следа.“

Авторът Виолета Цветкова разказа, че идеята за интервютата-изповеди е узрявала през целия й творчески път.

„Идеята се зароди в началото на 90-те години. Интервютата с тези „големи“ хора провеждах с голям трепет и вълнение. Подбрах 45 от десетките, може би стотиците срещи, които съм имала през последните 30 години и които съдбата ми подари като журналист. През смеха, радостната или тъжната сълза си говорихме за живота.“ Тя представи „технологията“ на писането, критерия, по който е подбрала кои личности да бъдат включени.  Журналистът Виолета Цветкова обърна внимание на студентите по журналистика колко е важна предварителната подготовка за този тип интервюта, точността, задаването на правилните въпроси и умението за слушане.

Финалът бе поставен с представянето на книгата „Ако Адам Смит беше жив“ пред студенти, служители на университета, преподаватели и колеги на автора проф. д.н. Пенчо Пенчев.

Модератор на срещата бе доц. д-р Захари Торманов, ръководител на катедра „Частноправни науки“ на Юридическия факултет, който представи проф. Пенчев като автор с неподражаем стил и обърна внимание, че в днешния век на пресищане с информация имаме нужда нещата да бъдат казани по простичък начин, както това е направено в книгата.

Доц. Захари Торманов, проф. Пенчо Пенчев и издателят Мартин Илиев (от ляво надясно)

Проф. Пенчев сподели, че не приема себе си като изследовател на Адам Смит, по-скоро философът е една от десетте личности, с които би искал да се срещне в днешни дни, в Единберг, на чаша бира. Той допълни, че тъй като класиката е много далечна за съвременните поколения, в своята книга се е опитал да я обясни и да я приближи към млади хора, както и да отдаде лична почит към философа Адам Смит, взимайки 100 от неговите идеи от „Богатството на народите“, и претворявайки ги в своята книга „Ако Адам Смит беше жив“.

Проф. Пенчев благодари на издателя си Мартин Илиев за реализацията на идея - книжка с картинки, както и за нейното качество. Той сподели, че се чувства късметлия, когато става въпрос за издаване на книги, защото издателите, с които работи, освен отношение към съдържанието на книгата, имат и естетическо отношение към крайния продукт.

Авторът представи пред аудиторията само 5 от идеите на Адам Смит, които са включени в изданието, което бе достатъчно да провокира нейния интерес да се запознае и с останалите 95.

        

Галерия снимки от Третият ден от Университетската седмица на книгата предложи три интересни заглав ...