Втори мастърклас на Христо Попов в нашия университет
Вторият мастърклас на Христо Попов в УНСС събра голяма аудитория от студенти, преподаватели, представители на администрацията на нашия университет, както и ученици от няколко икономически училища.
Събитието бе открито от гл. ас. д-р Ивет Тилева от катедра ,,МИО и бизнес“, която изказа благодарност към присъстващите, към екипа подготвил срещата, към лектора Христо Попов, който за пореден път отделя от времето си напълно безвъзмездно за среща със студентите на УНСС. Тя отправи специални благодарности и към ректора проф. д-р Димитър Димитров, който подкрепя инициативата.
Проф. Димитър Димитров приветства присъстващите и подчерта, че УНСС дава различни алтернативи на студентите, чрез които те могат да представят свои идеи, свързани с предприемачеството, какъвто е конкурсът „Най-добър студентски стартъп на УНСС“, както и възможностите, които предлага откритият Стартъп хъб - първият по рода си университетски център в България, където всеки може да получи съвет и подкрепа за реализиране на новаторска идея.
В началото на лекцията си Христо Попов отговори на част от въпросите, свързани със стартирането на бизнес, които всеки студент, искащ да развива своя компания, си задава – ставам ли за предприемач и как да го разбера, каква е успеваемостта на идеите на предприемачите и как да ги приоритизираме, как да създадем успешен продукт, кое е най-важното условие за да реализираме успешна продажба.
![]() |
Лекторът сподели и своето мнение по актуалната тема за AI, като отбеляза, че „изкуственият интелект тотално променя правилата на играта“. Той обърна внимание на бързите резултати, които генерира AI, и допълни, че единственият начин да се конкурираме с него е да се научим да го използваме правилно, както и че всеки работещ, независимо от своята позиция в компанията, трябва да бъде обучен да използва AI на високо ниво.
![]() |
Дискусията след лекцията постави за обсъждане различни въпроси – какви ще са вредните ефекти от AI; до какво ще доведе конкуренцията при разработването на различни видове AI от страна на САЩ и Китай, при какви условия лекторът би продал бизнес на потенциален инвеститор, какъв ще бъде ефектът от митата, които САЩ налага, както и колко е важна продължителността и качеството на съня. Присъстващите за пореден път бяха вдъхновени от харизмата на лектора, който отдели време и внимание на всеки, желаещ лично да разговаря с него след събитието.