Ректорът подписа постоянен договор за партньорство с БТА и връчи на Агенцията приз, част от наградите на Университета „Най-добра администрация 2024“

понеделник, 07 април 2025 18:27

УНСС и Българската телеграфна агенция подписаха постоянен договор за партньорство. На събитието генералният директор на БТА Кирил Вълчев получи наградата на ректора за дигитализация и иновативни политики за развитие на персонала от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Призът е част от наградите на УНСС „Най-добра администрация 2024“, които ще бъдат връчени за първи път на тържествена церемония в аула „Максима“ на УНСС на 8 април тази година. УНСС е първият български университет, получил от БТА шрифта ЛИК за безвъзмездно ползване.

„Това ще бъде тридесет и деветият договор на БТА с българско висше училище. Припомням, че един от първите договори на БТА, през 2021 г., когато започнахме тази практика, беше именно с Университета за национално и световно стопанство. Тогава обаче неговият обхват се ограничаваше със срок до приключване на стажовете в БТА на студенти от Университета. Сега ние подновяваме в разширен вид това партньорство. Новият договор предвижда партньорство и при отбелязването на 105-ата година от създаването на УНСС“, каза генералният директор на БТА и допълни: „БТА е в процес на цифровизация на своите архиви и се надяваме, че ще открием още по-ранни свидетелства за УНСС от тези, които успяхме да намерим. Засега най-ранното свидетелство във вътрешна информация на БТА, което ще Ви подаря, е от 1963 г. Документът представлява съобщение за научна сесия във Висшия икономически институт“.

Кирил Вълчев връчи на проф. Димитър Димитров копие от информацията на БТА от 1963 г. и подчерта, че новият договор за сътрудничество предвижда системно предоставяне на информация от университета, която БТА ще публикува в емисиите си на български и на английски език, като материалите, които БТА използва от университета, включително снимки, видео, ще бъдат с уредени авторски права. Отново е предвидена и възможност за стажове на студенти от университета.

Генералният директор на БТА цитира данните за ръста на публикациите на БТА за дейността на УНСС след 2021 г. – в периода 2018 – 2019 г. има по една публикация, през 2023 г. публикациите са 51, а към 2024 г. в емисиите на БТА има над 170 публикации за УНСС. „Очевидна е ползата за българското общество да бъде информирано за един от най-големите и уважавани български университети“, допълни Кирил Вълчев.

„Ползите от едно такова сътрудничество не са само за УНСС и за БТА – две институции с вековна история. Те са ползи за цялото общество. Когато откривам конференция или събитие в УНСС, аз се позовавам на договора с БТА и призовавам колегите да направят кратък обзор на това, което в продължение на дни понякога се дискутира на тези научни прояви, за да може обществото да бъде осведомено. БТА информира всички за това, което се случва, и ръстът на публикациите не е случаен. Бяхме първият университет, който сключи договор с БТА. Той е полезен за нашите студенти, надявам се и за Агенцията. Има много неща, които могат да бъдат направени, да учим млади професионалисти, да информираме обществото и да използваме тези възможности, които БТА има“, каза ректорът проф. Димитър Димитров.

При подписването на договора за партньорство БТА предостави безвъзмездно на УНСС шрифта ЛИК, с всички права за неговото използване. Така нашият университет е първият в страната, който ще използва шрифта. „Горди сме, че ще въведем един наистина български шрифт в нашата администрация“, каза проф. Димитър Димитров, който получи документ за ползване на шрифта от Кирил Вълчев. Генералният директор на БТА припомни, че шрифтът ЛИК е изработен от Националната художествена академия по поръчка на БТА.

На събитието проф. Димитров обяви, че УНСС за първи път на тържествена церемония ще връчи наградите „Най-добра администрация 2024“, определени на базата на резултати от изследване на УНСС. Събитието е на 8 април в аула „Максима“ на университета. Ръководител на изследването е проф. д.н. Борислав Борисов, който го представи накратко. Изследването има за цел да открои онези административни структури, които са по-добри в някои свои постижения, от които останалите да се учат и да пренасят положителния опит, посочи проф. Борисов. В него има четири категории на оценка – ефективност на администрацията, компетентност и капацитет на добро управление, етично поведение, откритост и прозрачност, четвъртото е иновативност на държавната администрация.

Проф. д.н. Борислав Борисов, изследовател в Института по икономика и политики на УНСС, Кирил Вълчев, проф. д-р Димитър Димитров (от ляво надясно)

  

Галерия снимки от Ректорът подписа постоянен договор за партньорство с БТА и връчи на Агенцията пр ...