По повод 105 години от основаването на Университета се откриха две събития - Седмото издание на Университетската седмица на книгата и изложбата „България и мозайките“
По повод 105 години от основаването на УНСС се откриха две събития - Университетската седмица на книгата и изложбата „България и мозайките“, организирана в партньорство с Държавния културен институт към Министерството на външните работи, в която е включена и нашата стенна интериорна мозайка „Човек и общество“.
„За мен е особена гордост да открия двете събития посветени на 105 години амбиции и дръзновение“, посочи ректорът проф. д-р Димитър Димитров. „Всичко започва със Свободния университет за политически и стопански науки и както казва основателят и негов първи ректор проф. Стефан Бобчев „Неговото основаване бе извикано и наложено от реалния живот на българския народ, който след години свръхчовешки усилия, без да се уплаши, въпреки че беше стопански изтощен и териториално унизен, но не и отчаян, за да гледа смело за бъдещето, не и духовно сломен, за да потърси средства за своето вътрешно културно и стопанско издигане. Една от първите мерки, която трябваше да се вземат за възраждането на духовните сили на страната, за внушаване повече вяра в бъдещето на народа, беше и тази за нова насока в образованието от всички степени. Необходимост от реформи се чувстваше във всички културни среди, и в нашата университетска среда естествено беше да се появи Свободния университет.“ Жив мотор на неговите успехи и възходящо развитие е именно проф. Стефан Бобчев, който е и дългогодишен преподавател“.
Ректорът уточни, че това издание е посветено на пишещите преподаватели и журналисти. „Преподавателите като незаменима част от учебния процес, които често приемаме като даденост, на тях искаме да изкажем благодарност за неуморния труд в съграждане на бъдещите поколения.“
„105 години са голям успех, през които Университетът дава своята заявка за промяна не само на икономическата, но и на културната среда“, каза председателят на Асоциация „Българска книга“ Десислава Алексиева. Тя пожела незабравими срещи с книгите, защото това, което е в тях оставя следа във всеки един от нас и има потенциала да промени обществото. „Инвестициите в книги и образование имат четирикратна икономическа възвръщаемост. Да си пожелаем повече инвестиции в книги, култура и образование, за да преборим всички негативни тенденции, които виждаме, че се случват около нас.“
„Минат ли 100 години от създаването на една институция, няма как да я извадиш от историята. Влизайки тук, видях най-живия и най-утвърдения университет“, посочи проф. д.и.н. Петър Стоянович, който е един от авторите на книгата „Царска България“, с която премиера в УНСС се откри Университетската седмица на книгата. „Книгата е опит да отговорим на въпрос, който мъчи нашата нация и е свързан с Царство България и продължава да съществува в националната памет. Отварянето на архивите за този период, във време когато България стана отново европейска държава, е наш дълг и се надявам с тази книга да сме допринесли да направим една крачка напред в правилната посока – да останем в Европа, там където ни е мястото.“
„Взаимодействието между УНСС и Министерството на външните работи се развиват не само чрез реализирането на редица отворени врати за посещения и стажантски програми, но и с подобни съвместни инициативи, каквато е изложбата „България и мозайките“, подчерта Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към МВнР, изказвайки поздравления от министъра на външните работи Георг Георгиев. „Изложбата е нов разказ, без претенциите да обхване всичко, свързано с мозайките по нашите земи, но поставя важни акценти за историческото минало, което е отражение на бита, на таланта, на социалния статус на хората през вековете. Тя е успешен научноизследователски проект на фондация „Балканско наследство“ и беше представена в Рим, Будапеща, Норвегия, Словакия и Тунис. Ще видите емблематични мозайки от цялата страна, в нея има разказ и за съвременните мозайки и наскоро се обогати с мозайката „Човек и общество“ на УНСС.“
Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет: „Книгата не е просто обект на днешното събитие, обект е и четенето, чрез което ние развиваме нашето логично мислене, разширяваме нашия кръгозор. С книгите ние оставаме насаме със себе си и научаваме нови знания за света. Една книга може да промени нашия живот. Пожелавам на всеки студент да намери книгата, която ще осмисли неговия ден и може да промени неговия живот“.
Първата книга, с която се откри Университетската седмица на книгата беше „Царска България“ (1879 - 1946) с автори проф. д.и.н. Петър Стоянович – историк и журналист, и доц. д-р Ивайло Шалафов – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и директор на фонд „Царски дворец Врана“.
„Периодът от Освобождението ни от османска власт до падането под съветска, е кратно време за световната история, но за нас като българи, вероятно най-решаващото време за пътя ни към възстановяване на българската държава и прощъпулник в превръщането ни в европейска нация“, посочи проф. Стоянович. „Тъй като все някой е притеснен от царската тема, крайно време е този период да бъде разглеждан като всеки един друг от българската история. Ще подчертая две от причините да напишем книгата – това е най-интересният и симпатичен отрязък от време, който доказа, че мястото на България е в Европа. Тогава е първата и много ясна вълна на европеизация, 90-те години на ХХ век е втората. В книгата има косвени доказателства, че българският монархически живот не се различава по своите основни параметри от подобния живот в утвърдени стари европейски монархии. Мащабите са различни, но принципите са същите.“
Пред студенти и свои колеги доц. д-р Пламен Ралчев и гл. ас. д-р Моника Панайотова представиха „Публични комуникации на Европейския съюз. Преговори и преговорен процес в ЕС“. На представянето присъстваха и рецензентите на изданието – проф. д-р Ингрид Шикова и доц. д-р Бойко Вълчев, които поздравиха авторите и „пожелаха хубава съдба на книгата“, както и много читатели.
![]() |
Доц. д-р Пламен Ралчев и гл. ас. д-р Моника Панайотова, доц. д-р Бойко Вълчев и проф. д-р Ингрид Шикова (от ляво надясно) |
Авторите споделиха как се е родила идеята за създаването на книгата, която освен учебник за студентите ще е от практическа полза и за работещите в сферата на публичните комуникации. Разказаха за предизвикателствата в творческия процес, като доц. Моника Панайотова изтъкна мотивите, които са ги водили при писането – любовта към студентите, любовта към страната ни и любовта към ЕС. В заключение тя цитира Симон Вейл и нейното послание, че „Европа ще бъде преди всичко онова, което направим от нея“.
![]() |
Първият ден от Университетската седмица на книгата завърши с представянето на детската интерактивна книжка „Магията на България през детските очи“ пред първокласници от 8. СУ „Васил Левски“. В забавна дискусия авторът Кольо Колев поведе малките читатели през времето – срещна ги с траките, с българските царе, с будителите и героите, преминаха през любими обичаи и празници. Книжката комбинира завладяващи приказки, легенди и исторически разкази, богати илюстрации, QR кодове, които водят до допълнителни материали – видеа, аудиоразкази, виртуални разходки и интерактивни задачи. Кольо Колев, който е директор на Института за съхранение на културно-историческото наследство, сподели, че негова лична кауза е да помогна на децата да се свържат със своето минало, да обичат България и да вярват в нейните бъдещи възможности.
На Университетската седмица на книгата участват 14 издателства с най-новите си издания като предлагат и големи отстъпки.