Излъчиха отборите победители в конкурса „Най-добър студентски стартъп на УНСС 2025“
Университетът за национално и световно стопанство награди победителите в конкурса „Най-добър студентски стартъп на УНСС 2025“. Събитието се организира по повод 105-годишнината на УНСС и е под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров.
Конкурсът стартира в началото на февруари. След оценка на кандидатствалите разработки, компетентно жури определи отборите финалисти, които да се включат в заключителния етап на състезанието.
Специален гост на събитието беше Sabine-Saint Rose, генерален секретар на европейския алианс от университети ENGAGE.EU, на който УНСС е член.
В събитието от страна на УНСС участваха ректорът проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, доц. д.н. Михаил Мусов институционален координатор на ENGAGE.EU и преподавател в катедра „Счетоводство и анализ“, гл. ас. д-р Антоан Шотаров, преподавател в катедра „Икономикс“ и член на Организационния съвет на конкурса.
Модераторът на мероприятието гл. ас. д-р Антоан Шотаров поздрави участниците и отбеляза, че събитието се провежда с подкрепата на президента на Република България, Министерството на иновациите и растежа, Българската фондова борса, Фонда на фондовете, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, Иновейшън Кепитъл.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров откри заключителния етап на конкурса и подчерта: „Искам да отбележа, че тук сред нас е г-жа Sabine-Saint Rose, генерален секретар на европейския алианс от университети ENGAGE.EU, която беше много въодушевена от факта, че в нашия университет има такова състезание за стартъпи и млади хора, които участват. Това е част и от работата ни в ENGAGE.EU, във всички университети партньори в алианса има подобна екосистема за предприемачество. Политиката на ръководството на нашия университет е да насърчава предприемаческия дух, който да се изгради по време на следването. Щастлив съм, че виждам в залата много млади хора, бъдещи милионери, но искам да ви кажа, че преди три години в УНСС нямаше Стартъп хъб, нямаше такива инициативи и конкурси. С помощта на нашите партньори от бизнеса и Стартъп хъба, който изградихме в Университета, студентите имат шанса да развият и реализират своите креативни идеи“.
Гл. ас. д-р Антоан Шотаров, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Цветана Стоянова |
Генералният секретар на европейския алианс ENGAGE.EU Sabine-Saint Rose поздрави участниците за инициативата и изтъкна, че много се радва, че такива събития се случват в УНСС. Тя посочи, че само заедно ние в Европа може да сме конкурентноспособни на Северна Америка. Защото основното, което прави Северна Америка, когато види стартъп, който успява, е да го присъедини към себе си чрез инвестиране и привличане, като по този начин взима най-добрите идеи от Европа и ги развива. Затова заедно трябва да се опитаме да обърнем тази тенденция с конкретни действия и инициативи.
Доц. д-р Янко Христозов, Sabine-Saint Rose, доц. д.н. Михаил Мусов (от ляво надясно) |
Sabine-Saint Rose разгледа Стартъп хъба на УНСС |
„Радващо е, че 13 отбора достигнаха до финала. Първоначално бяхме взели решение да допуснем само 10 екипа, но предвид прекрасните идеи, които представихте, разширихме състава. Убедена съм, че днес ще видим много добри идеи. Това всъщност е апогея на всичко, което правим, защото в продължение на доста време ние имахме менторско кафе с Фонда на фондовете, в което представител на организацията идваше и консултираше нашите студенти, след това тази инициатива продължи и с други представители на екосистемата, които консултират желаещите студенти да развият своята стартъп идея. Желая успех на всички и нека най-добрите идеи да победят“, каза проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС.
Приветствия към участниците отправиха и представителите на журито – д-р Снежана Йотинска, главен експерт в Българската фондова борса, възпитаник и бивш преподавател в УНСС, Огнян Василев, управител на The Revenues Factory, възпитаник на УНСС и организатор на една от най-големите конференции „Стартъп в България“, от името на Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия присъстващите поздрави Мариян Стоянов, директор на дирекция „Развитие на МСП“ и Павел Лисев, изпълнителен директор на Фонда на фондовете.
Д-р Снежана Йотинска, Огнян Василев, Мариян Стоянов, Павел Лисев |
Поздравителен адрес до участниците в събитието беше получен от президента на Република България Румен Радев. „Приветствам усилията на академичната общност на УНСС да ангажира и подпомага младите иноватори да търсят нови приложения на познанието. Днешното събитие е още една стъпка към общата ни цел, образователните и научни центрове да продължават да създават необходимите условия за развитието на талантите. Това е стратегическа цел, която ще изведе България сред водещите държави във века на иновациите“, се казва в поздравителния адрес на президента. Поздравителният адрес можете да видите тук.
След откриващата част събитието продължи с представяне на разработките на студентите.
На първо място в конкурса за „Най-добър стартъп на УНСС 2025“, се класира отбор с име Nexaai, в състав Алекс Данов и Александрос Хаджи. Екипът представи разработка на AI-базирана платформа за бизнес анализи.
Второ място зае отбор Medici в състав Давид Бръмчийски и Ивайло Янколов. Отборът представи идея за разработка на глобално здравно приложение за превенция и диагностика, базирано на изкуствен интелект.
На трето място се класира отбор Mental Buddy. Екипът в състав Кристина Русева, Мария Петрова, Катрин Корсачка представи идея за мобилно приложение, което свързва хора, възстановяващи се от спортни травми, които страдат от липса на мотивация, с други, които преминават или са преминали през същите травми.
Освен признание за креативните идеи, за призьорите от трите отбора имаше и мотивиращи награди.
Победителите в конкурса получиха парични награди от ректора на УНСС – 400 лв. за всеки член на отбора, заел първо място, за членовете на отбора, заел второ място – 300 лв. и на всеки от участниците в екипа, заел трето място - по 200 лв.
Българската фондова борса ще покани отбора победител да се включи в шестото издание на акселераторската програма на организацията – beamUp lab.
Огнян Василев обяви, че отборът победител в конкурса ще бъде поканен да участва в периода 17-19 октомври 2025 г. в конференцията „Стартъп в България“, където след конкурс, компетентно жури ще определи екип, който да участва в конференцията за стартъпи в Сан Франциско, където голямата награда е 1 милион долара като инвестиция. Иновейшън Кепитъл ще осъществи срещи с първите три отбора с възможност веднага да финансират тяхната идея. Представителят на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия потвърди готовността на организацията да консултира възможности, които държавата чрез тях дава за финансиране на тези идеи.
Sabine-Saint Rose посети и Междууниверситетския център за развитие на кариерата (МЦРК) |