Университетът участва в международен проект за виртуален обмен в подкрепа на опазването на околната среда и действията в областта на климата

вторник, 01 април 2025 13:07

На 1 февруари 2025 г. стартира изпълнението на проекта ECO-ACT – „Източноафриканско-европейски виртуален обмен за опазване на околната среда и действия в областта на климата“. Това е 36-месечна инициатива, финансирана по линия на програма „Еразъм+“, с общ бюджет от 315 600 евро. Проектът е насочен към стимулиране на устойчивото академично сътрудничество между Източна Африка и Европа чрез използване на съвременни форми на виртуален обмен и съвместно образование. Основна цел на ECO-ACT е да допринесе за развитието на екологично съзнание, критическо мислене и гражданска ангажираност сред младите хора от двата региона.

Координатор на проекта е Университетът „Кардинал Стефан Вишински“ в гр. Варшава, Полша. Участници в консорциума са и университети от четири африкански държави: Kibabii University (Кения), Lira University (Уганда), University of Rwanda (Руанда) и University of Bahr El Ghazal (Южен Судан). Българският партньор е УНСС, чийто екип ще реализира проектни дейности на стойност 55 118 евро, със собствен принос в размер на 2 900 евро, покриващ разходи за персонал.

Проектът ECO-ACT е отговор на нарастващите глобални предизвикателства, свързани с климатичните промени, загубата на биологично разнообразие и нуждата от устойчиво развитие. Чрез онлайн платформи и взаимодействие между студенти, преподаватели и експерти в сферата на екологията, проектът ще предостави възможност за обмен на знания, културен диалог и изграждане на практически умения за справяне с екологичните проблеми на местно и международно ниво.

В рамките на проекта са заложени няколко ключови дейности: провеждане на оценка на нуждите на целевите групи, разработване на програма за виртуален обмен, обучение на ментори, прилагане и оценка на самия обмен, както и разпространение и устойчивост на постигнатите резултати. Особено внимание се отделя на подобряването на дигиталните компетентности и т.нар. „меки умения“ (soft skills) сред студентите – комуникация, работа в екип, междукултурна компетентност и социална отговорност.

Целевите групи по проекта включват студенти на възраст от 18 до 30 години, преподаватели от участващите институции, както и представители на други университети и организации, работещи в областта на опазването на околната среда. Индиректно проектът ще достигне до широка международна аудитория, включително политици, НПО и граждански активисти, които имат интерес към темите на климатичните политики и устойчивото развитие.

От страна на УНСС ръководител на проекта е доц. д-р Светослав Спасов, а работата по координиране и изпълнение на дейностите ще се осъществява с активната подкрепа на дирекция „Международна дейност“. Проектът се реализира със съдействието на д-р Милен Марков – директор на Дирекцията, който също участва в координацията и стратегическото планиране на международното партньорство.

С реализирането на този проект се очаква да се създаде иновативен модел на транснационално образователно партньорство, който ще бъде приложим и за други сфери, отвъд темите за околната среда. ECO-ACT ще служи като пример за това как образованието може да бъде двигател за социалната промяна чрез изграждането на по-ангажирани, информирани и отговорни граждани, независимо от географските и културните граници.

   

Галерия снимки от Университетът участва в международен проект за виртуален обмен в подкрепа на опа ...