Нашият университет е включен в изложбата „България и мозайките“
По повод 105 години от създаването на УНСС и Международния ден за опазване на паметниците на културата – 18 април, представяме изкуството в УНСС.
По линия на партньорски отношения с Държавния културен институт към Министерството на външните работи,
стенната интериорна мозайка в УНСС „Човек и общество“,
с автор Валентина Дукова, е включена в изложбата „България и мозайките“.
Изложбата ще бъде представена в УНСС от 7 до 11 април 2025 г. в централното фоайе.
![]() |
Авторът Валентина Дукова споделя, че стремежът и е бил творбата да буди асоциации за пространство, светлина, движение, да символизира човека и обществото, динамиката и равновесието в нас, отварянето ни към света и постигането на хармония чрез наука. „В изграждането на мозайката особено значение имат композицията и нейните форми, ритъмът и асиметрията. За тяхната изява, декоративна и пространствена, огромно значение има и подборът на материала, начинът, по който е обработен, подреден, както и цветовата гама, контрасти и акценти. Важно значение за звученето имат грубо изсечените с неправилни ръбове, матовите и полираните до блясък камъни, излизащи напред или потъващи навътре – получава се една допълнителна релефност и активно развитие на пространството.“ Мозайката „Човек и общество“ е направена под вещото ръководство на видния български художник проф. Тома Върбанов и е дарение на Университета.
![]() |
![]() |
Изложбата „България и мозайките“ е реализирана от фондация „Балканско наследство“ за Държавния културен институт към МВнР през 2023 г., в сътрудничество с български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Тя има за цел да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и да разпали интереса на аудиторията към него. Мозайките са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са мозайките от Античността (ІІ – VІ в.) и ХХ в. – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци на територията на съвременна България.
Изложбата се състои от два компонента: печатен и дигитален. Печатният включва 26 пана, които са гостували в Норвегия, Унгария и Тунис, като почти всяко от тях има QR код, който води до уебсайт, представляващ дигиталната част на изложбата.
![]() |
![]() |
Сайтът съдържа страници с информация за представените обекти, тяхното местоположение на Гугъл карта, институциите/организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, и кратки научнопопулярни текстове във връзка с историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока. Дигиталният компонент на изложбата е разработен от фондация „Балканско наследство“ като допълнение към създадената за Държавния културен институт печатна мобилна изложба.
Изложбата можете да разгледате ТУК.
Присъединяваме се към слогана на изложбата „Нека съхраняваме заедно“.