Традиционно висок интерес на кандидат-студенти към предварителния изпит на УНСС във формат ДЗИ по БЕЛ в гр. Ямбол
На 29 март 2025 г. в Профилирана гимназия „Васил Левски“, гр. Ямбол, за трета поредна година се проведе изнесен изпит във формат ДЗИ (матура) по български език и литература за прием в УНСС. Организирането и осъществяването на ежегодните кандидатстудентски изпити в гр. Ямбол е в рамките на подписаното споразумение между ректора проф. д-р Димитър Димитров и г-жа Донка Атанасова, директор на ПГ „В. Левски“. По време на посещението бяха обсъдени и нови възможности за партньорство, свързани с разширяване на съвместните инициативи от взаимен интерес.
Изпитът се проведе при високо ниво на организация, благодарение на партньорските усилия на екипа на домакините и на представителите на университета. Над 100 зрелостници се явиха в сградата на ПГ „В. Левски“ след предварителна регистрация в онлайн платформата за прием в УНСС. Средношколците бяха представители на различни училища: ПМГ – Бургас, Търговска гимназия – Бургас, СУ „Н. Вапцаров“ – Приморско, Езикова гимназия – Бургас, IV ЕГ „Ф. Ж. Кюри“ – Варна, НУФИ „Филип Кутев“ – Котел, ФГЕ „Антоан дьо Сент Екзюпери“ – Пловдив, ПГПЗЕ „З. Стоянов“ – Сливен, ПМГ „Атанас Радев“, ППМГ „Никола Обрешков“ – Казанлък, ПЕГ „Н. Вапцаров“ – Шумен, ГПЧЕ „Ромен Ролан“ – Ст. Загора и др.
Проф. Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност на УНСС, поздрави кандидат-студентите от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, разясни предимствата на нашия университет и възможностите за прием и обучение в специалностите, които университетът предлага, съвременната учебна база, модерните програми за обучение, реновираните общежития и възможностите за спорт и стажове в страната и в чужбина. Тя подчерта водещата роля на УНСС като един от лидерите в обучението по стопански и социални науки в Югоизточна Европа, член на алианса от европейски университети ENGAGE.EU.
![]() |
Кандидат-студентката Андрея Андреева изтегли вариант № 2 |
В зала 106 ученичката от ПГ „Васил Левски“ (Ямбол) Андрея Андреева изтегли изпитния вариант (вариант № 2). Ученците трябваше да изберат между темата за есе „Любопитството като мост към познанието“ и интерпретативно съчинение на тема „Съдбата на твореца: самота, святост и вечност“ (интерпретативно съчинение върху „Балада за Георг Хених“ и „Песента на колелетата“).
Бяха отворени и другите два варианта с цел осигуряване на контрол за коректно задаване на три различни варианта на изпитни теми. Изпитът премина при висока степен на организация и спазване на утвърдения регламент.
![]() |
Кандидат-студенти по време на изпита |
Изпитът се проведе при спазване на изискванията за ДЗП по български език и литература. Кандидат-студентите имаха възможност да тестват знанията си по изпитните въпроси, организирани в три модула. Включени бяха задачи с избираем отговор, задачи с кратък свободен отговор, задачи с разширен свободен отговор и задачи за създаване на текст. Кандидат-студентите са мотивирани да се явят на предварителните изпити поради осигурената от УНСС възможност да участват в класирането за желаната от тях специалност чрез най-високата постигната оценка при балообразуването.
![]() |
Организаторите на изпита от УНСС и ПГ „В. Левски“, пред бюста на Васил Левски на входа на училището |
Резултатите от изпита ще бъдат обявени след 14 работни дни в онлайн платформата за кандидатстване в УНСС.
Информация за следващите дати за явяване на предварителни кандидатстудентски изпити в УНСС можете да намерите ТУК.