Над 400 участници в Международната научна конференция „Счетоводство, дигитализация, устойчивост – наука и практика“ по повод 105-годишнината на катедра „Счетоводство и анализ“
По повод своята 105-годишнината си катедра „Счетоводство и анализ“ – най-старата и авторитетна катедра в УНСС, организира тридневна Международна научна конференция на тема „Счетоводство, дигитализация, устойчивост – наука и практика“. Събитието е под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
На официалния президиум в аула „Максима“ бяха Dr. Pietro Pavone, University of Naples "Federico II", Italy, Prof. Dr. José Fernández Batanero, Seville University, Spain, Prof. Dr. Pedro Tadeu, Polytechnic University of Guarda, Portugal, Prof. Dr. Paolo Ricci, University of Naples “Federico II“, Italy, проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“, председател на Научния и Програмния съвет на конференцията, ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, Prof. Dr. Nikolay Nenovsky, Université de Picardie Jules Verne, Amiens, France, Prof. Dr. Jennifer Boutant, Toulouse School of Management - University of Toulouse Capitole, France, Dr. Eliona Gremi, University of Elbasan "Aleksander Xhuvani", Albania, Assoc. Prof. Dr. Guido Migliaccio, University of Sannio, Benevento, Italy (на снимката долу от ляво надясно).
На откриването на форума присъстваха повече от 400 представители на академичната общност, счетоводната наука и бизнеса от страната и чужбина.
Събитието започна под звуците на националния, европейския и студентския химн.
Проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“ и председател на Научния и Програмния съвет на конференцията, откри форума и приветства официалните гости и ключовите лектори с думите: „За нас е голяма чест да присъствате на нашата международна конференция „Счетоводство, дигитализация, устойчивост – наука и практика“ в чест на сто и петата годишнина на катедра „Счетоводство и анализ“. Нашата катедра е най-старата и уважавана катедра по счетоводство в България. Благодаря ви много за участието! И нека имаме успешна международна конференция!".
Проф. д-р Даниела Фесчиян |
Проф. Фесчиян изнесе презентация, с която представи историята и дейността на катедра „Счетоводство и анализ“. Тя открои делото на проф. Димитър Добрев, наричан Патриарх на счетоводството в България, основател на катедрата през 1920 г. заедно с основаването на Свободния университет за политически и стопански науки, неин първи ръководител от 1920 до 1946 г. и втори ректор на университета. Изтъкната беше и ролята на проф. Тотю Тотев, който като ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“ през 1979 г. за първи път в България поставя въпроса за отчитане на устойчивостта.
Проф. Фесчиян подчерта, че академичният състав на катедрата от 5 професори, 15 доценти, 4 асистенти и 4 водещи лектори от практиката не са само забележителни учени, но и действащи одитори и практици. Катедра „Счетоводство и анализ“ има множество акредитации от най-големите професионални организации в областта на счетоводството и одита в света, сред които The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС). Катедрата е може би първата в Европа, която е направила заявка и е започнала процедура по признаване на нов модул в ICAEW по отчитането на устойчивостта и професионалната етика, който за първи път се появява в учебните програми на ICAEW.
Проф. Фесчиян благодари на зам.-ръководителя доц. д-р Николай Орешаров, на научния секретар гл. ас. д-р Радка Андасарова и на целия академичен състав на „Счетоводство и анализ“, за всеотдайната работа по организацията на конференцията. Тя благодари и на доайена на катедрата – проф. д-р Стоян Стоянов, за всичко, което е дал на счетоводната наука. Проф. Стоянов е заслужил професор на УНСС, декан на Финансово-счетоводния факултет в периода 1995 – 1999 г., ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“ от 1995 до 2016 г., председател на Общото събрание на университета от 2011 до 2015 г.
„Конференцията е тридневен триумф на счетоводната наука и практика, който се провежда в аула „Максима“, Голяма и Малка конферентна зала на УНСС и събира повече от 400 участници. Във форума участват 25 учени от 7 държави и 12 университета от Централна, Западна и Източна Европа и 85 български изследователи от 8 университета, както и 25 млади – учени изследователи и докторанти. Днес е Благовещение и най-голямата блага вест, която ви поднасям, е, че са представени 110 научни доклада за конференцията, посветена на 105-годишнината на катедра „Счетоводство и анализ“. Сборникът с докладите от форума съдържа повече от 1200 страници и ще бъде издаден в два тома“, каза проф. Фесчиян.
Презентацията на проф. д-р Даниела Фесчиян може да видите тук.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров поздрави присъстващите и отбеляза, че катедра „Счетоводство и анализ“ – най-старата катедра в УНСС, вече повече от век е водещ фактор в развитието на счетоводната наука и практика у нас. Той обърна внимание, че катедрата е създадена от основоположника на счетоводната наука в България и втори ректор на УНСС – проф. Димитър Добрев, и е създала поколения висококвалифицирани специалисти, утвърдила е академичните традиции и е формирала научни направления, които продължават да се развиват. В продължение на десетилетия тя е ръководена от изтъкнати учени, които със своя труд и новаторство допринасят за издигането на счетоводната наука на най-високо академично ниво. Възпитаниците на Катедрата заемат най-високи държавни постове, а дипломата им е атестат за качество и задълбочени знания.
„В този тържествен момент изразявам своята благодарност към всички преподаватели, изследователи и студенти, които с труда си утвърждават авторитета на катедра „Счетоводство и анализ“. Специални благодарности отправям към настоящия ръководител – проф. д-р Даниела Фесчиян, която със своята всеотдайност и професионализъм продължава традицията на високи академични и научни постижения“, подчерта проф. д-р Димитър Димитров и допълни: „По повод този значим юбилей УНСС е домакин на Международната научна конференция „Счетоводство, дигитализация, устойчивост – наука и практика“, която е още едно доказателство за динамичното развитие на Катедрата и нейната роля в осмислянето на съвременните предизвикателства пред счетоводната професия. Форумът предоставя платформа за обмен на знания и добри практики между учени, експерти и представители на бизнеса от цял свят, като поставя фокус върху дигиталната трансформация и устойчивото развитие в сферата на счетоводството. Уверен съм, че катедра „Счетоводство и анализ“ ще продължи да бъде символ на академизма, а нейните възпитаници ще допринасят за просперитета на икономиката и финансовия сектор.
Честита 105-годишнина! Пожелавам още много успехи, научни открития и вдъхновени бъдещи поколения!“.
Проф. д-р Димитър Димитров връчи на проф. д-р Даниела Фесчиян Почетния знак на ректора на УНСС.
![]() |
Приветствие към участниците в конференцията отправи ректорът на Университета в Елбасан, Албания, проф. д-р Елвира Фетаху: „Поздравявам ви по повод 105-годишнината на най-старата и авторитетна катедра по счетоводство в България. Вашата катедра е разпознаваема в световен мащаб с името на проф. Димитър Добрев, признат от счетоводната колегия за патриарха на счетоводството в България и проф. Тотю Тотев, поставил началото на отчитането на устойчивостта в Европа със своите иновации и изследвания още през 1979 г. Искам да изкажа искрената си благодарност към проф. д-р Даниела Фесчиян за отправената към мен покана, както и за проявения от нея професионализъм, усилия и всеотдайност с организирането на този важен научен форум. Под ваше ръководство катедра „Счетоводство и анализ“ ще продължи да постига нови върхове и широка международна разпознаваемост“, каза проф. д-р Елвира Фетаху.
Проф. Фетаху връчи плакет на ректора |
„За мен като декан на Финансово-счетоводния факултет на Университета за национално и световно стопанство е висока чест и изключително удоволствие да поздравя академичния състав на катедра „Счетоводство и анализ“ с впечатляващата 105-годишнина. Днес всеки, чиято житейска съдба е преплетена с катедра „Счетоводство и анализ“, има повод за радост и закономерна гордост. 105 години е респектираща възраст и история, увенчана с мъдрост, професионализъм, богат академичен опит и всеотдайност. Повод за гордост е успешната реализация на поколения ваши възпитаници, зад които стоят преподавателски жар, научни постижения, висок стандарт на обучение и академични традиции. Останете все така грижовни продължители на добрите традиции на своите предшественици и едновременно с това креативни в научните търсения и вдъхновители на вашите студенти и докторанти“, пожела деканът на Финансово-счетоводния факултет проф. д-р Румен Брусарски.
„За мен е огромна чест да ви приветствам на Международната научна конференция, посветена на 105 години от създаването на катедра „Счетоводство и анализ“, една от най-авторитетните катедри в нашия университет и страната. 105 години не е просто число, това е история, написана от поколения преподаватели, изследователи и студенти, които са оставили своя отпечатък в развитието на икономическата наука и практика. Това е традиция, която не само устоява във времето, но и непрекъснато се развива, адаптирайки се към новите реалности“, каза председателят на Студентския съвет Илиян Чабуклийски и допълни: „Днес, когато светът е в динамична ситуация, ролята на счетоводството става все по-ключова, дигитализацията променя начина, по който събираме, обработваме и анализираме данни, а устойчивото развитие изисква нов подход към отчетността и финансовата отговорност. Това не са просто предизвикателства, това са възможности, които ни дават шанс за преосмислим ролята на професията и нейното значение за бъдещето. Затова се радвам, че днес тук се събират водещи експерти, учени и млади таланти, за да споделят своите идеи, опит и визия за развитието на счетоводната наука и практика“.
Организаторите на форума получиха повече от 100 поздравителни адреса от университети и катедри партньори, финансови институции, международни организации, представители на бизнеса.
Форумът продължи с пленарна сесия, в която доклади представиха проф. д-р Даниела Фесчиян и ключовите международни лектори.
В основния пленарен доклад на конференцията проф. д-р Даниела Фесчиян обоснова необходимостта от прилагането на устойчив, концептуално базиран, стандартизиран модел за счетоводно отчитане на културното наследство в публичния сектор на България.
С пленарния си доклад в обем от 37 страници на практика тя постави основата и започна първата в страната публична дискусия по тези проблеми сред академичната общност, регулаторните органи и професионалните организации.
В изследването си и извършеното анкетно проучване проф. Даниела Фесчиян доказва необходимостта от прилагането на нов, концептуално базиран, стандартизиран модел за счетоводно отчитане на материалното културното наследство като компонент на управлението на публичните активи. Научната и обществена значимост на проблематиката се определят от следните обстоятелства:
- Липсва самостоятелно обособен, национален и международен счетоводен стандарт за отчитане на културното наследство в предприятията от публичния сектор.
- В страната липсват професионални дебати по посочената проблематика.
- През 2021 г. ИДЕС създаде работна група по проблемите на финансовата отчетност в публичния сектор. Авторът е част от работната група и участник в процеса на легализиране и популяризиране на Концептуалната рамка за финансовото отчитане в публичния сектор и МССПС.
Въз основа на ретроспективен, критичен анализ на нормативната рамка се разкрива липсата на стандартизиран модел за отчитане на културното наследство, както и неуместността от прилагане на МССПС 17 Имоти, машини и съоръжения (IPSASB, 2022) към културното наследство. Изследвана е очертаната в ретроспективен план тенденция към честото променяне на стандарта в отговор на съществуващите проблеми и ограничения, свързани с отчетността на публичните активи. Проследена е продължаващата работа на Съвета за Международни счетоводни стандарти за подобряване отчетността на публичните активи (културното наследство) и приемането на новия МССПС 45 Имоти, машини и съоръжения (IPSASB, 2023), който влиза в сила от 01.01.2025 г. и засягат само някои аспекти в отчитането на материалното културно наследство и който, по мнение на автора, не е тясно ориентиран към проблемите за счетоводно отчитане на културното наследство. Предлага се приемането на концептуално базиран, стандартизиран модел за счетоводно отчитане на културното наследство, което ще доведе до редица положителни ефекти относно полезността на финансовите отчети и финансовите доклади за обществото като цяло и върху качеството на информацията за културното наследство на България. Определено е мястото на материалното културно наследство в структурата и съдържанието на финансовите доклади с общо предназначение. В презентацията си проф. Фесчиян обоснова елементите на изградения от нея двукомпонентен концептуално базиран, стандартизиран счетоводен модел за отчитане на културното наследство и възможностите за интегриране на нефинансова информация за културното наследство във финансовите доклади с общо предназначение.
Проф. Фесчиян систематизира ефектите от въвеждането на един усъвършенстван концептуално базиран, стандартизиран модел и защити тезата, че проблемът на национално ниво може да се реши само с приемането на счетоводни стандарти, които да заменят сегашната практика на регулиране на счетоводната система в публичния сектор на България с указания и заповеди. С въвеждането на този нов модел ще се намали субективизмът при отчитането, ще се повиши достоверността на счетоводната информация и в крайна сметка ще се усъвършенства счетоводната методология на финансовата отчетност в публичния сектор и съществуващата практика. За потвърждаване на изследователската теза и придружаващите я работни хипотези проф. Фесчиян представи резултатите от мащабно емпирично изследване сред всички първостепенни разпоредители с бюджетни кредити в България.
Международното участие в рамките на програмата на събитието беше представено от Албания с Prof. Dr. Elvira Fetahu, Rector University of Elbasan „Aleksander Xhuvani“, Assoc. Prof. Dr. Altin Idrizi, Dr. Ardian Durmishi, Dr. Eliona Gremi, Dr. Marsida Morina, University of Elbasan „Aleksander Xhuvani“, Dr. Ejona Duci, University "Aleksandër Moisiu" Durrës, от Хърватия с Assoc. Prof. Dr. Sanja Tominac, University of Zagreb, от Франция с Prof. Dr. Nikolay Nenovsky, Université de Picardie Jules Verne, Amiens, Prof. Dr. Isabelle Martinez, Assoc. Prof. Dr. Jennifer Boutant, Mahsa Ghorbanijazin, PhD Student, Toulouse School of Management - University of Toulouse Capitole, от Италия с Prof. Dr. Paolo Ricci, University of Naples “Federico II“, Assoc. Prof. Dr. Guido Migliaccio, University of Sannio, Benevento, Dr. Pietro Pavone, University of Naples "Federico II", Dr. Mirko Mozzillo, University of Sannio, Benevento, Dr. Naomi De Francesco, University of Salento, Sabrina Barone, PhD student, Pegaso Telematic University, Naples, Matteo Savino, Researcher, University of Sannio, Benevento, от Полша с Assist. Prof. Dr. Monica Radwan, Krakow University of Economics, Assist. Prof. Dr. Anna Maka, от Португалия участва Prof. Dr. Pedro Tadeu, Polytechnic University of Guarda, от Испания с Prof. Dr. José Fernández Batanero, Prof. Dr. Marta Rueda, Prof. Dr. José Cerero, Prof. Dr. Pedro Graván, Seville University.
На конференцията от страна на УНСС присъства цялото ректорско ръководство – проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност, доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели, както и повече от 250 студенти – бакалаври и магистри от специалност „Счетоводство“ и „Финанси и счетоводство“ с преподаване на английски език. Сред гостите в аулата бяха проф. д-р Атанас Атанасов, зам.-ректор по „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ - Свищов, доц. д-р Даниела Георгиева, декан на Финансово-счетоводния факултет на Икономическия университет – Варна, доц. д-р Надежда Попова, ръководител на катедра „Счетоводна отчетност“ на Икономическия университет – Варна, доц. д-р Галина Чиприянова, ръководител на катедра „Счетоводна отчетност“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“-Свищов, Илия Илиев, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС), предходният председател на ИДЕС и възпитаник на катедра „Счетоводство и анализ“, Силвия Пенева, управляващ съдружник и съосновател на „Делойт България“ ЕООД и възпитаник на катедра „Счетоводство и анализ“, Невена Давидова, директор услуги за устойчиво развитие на „Ърнст и Янг България“ (EY Bulgaria) и възпитаник на УНСС, Севдалина Димова, управляващ съдружник на „KPMG България“ и възпитаник на катедрата, Елица Асенова, управляващ съдружник и директор на отдел „Данъци“ на „Прайсуотърхаус купърс“, възпитаник на катедрата, Катерина Русева управител и Нели Малакова мениджър човешки ресурси, представители на спонсора „Каргил България“, Даниела Пеева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България, Евгени Руйков, председател на Института на професионалните счетоводители в България (ИПСБ) и възпитаник на катедра „Счетоводство и анализ“, Емилия Иванова, съосновател и зам.-председател на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ), директор на Националната търговско-банкова гимназия, Мая Гешева, член на Координационния съвет на АИУБ и директор на Националната финансово-стопанска гимназия, членове на Управителния съвет на ИДЕС, одитори и представители на бизнеса.
Доц. д-р Янко Христозов, проф. д-р Цветана Стоянова, доц. д-р Мария Воденичарова, проф. д-р Матилда Александрова, проф. д-р Стоян Стоянов, Илиян Чабуклийски (от ляво надясно) |
Най-емоционалната и вълнуваща част в рамките на събитието беше разрязването на тортата по повод 105-годишнината на катедра „Счетоводство и анализ“.
„Тортата ще бъде разрязана със специален самурайски меч КАТАНА. Този меч изразява достойнство, съвест, справедливост и вяра в човешкия живот и много прилича на слогана на катедрата „Наука, съвест, независимост“, което всъщност е изписано на герба на счетоводителите. В този тържествен момент ние искаме да благодарим на всички вас, на цялата европейска счетоводна общност, която се изправи, за да ни подкрепи на това събитие“, каза проф. д-р Даниела Фесчиян и допълни, че мечът е дарение от нея за катедра „Счетоводство и анализ“ по повод нейната 105-годишнина.
При разрязване на тортата |
В знак на благодарност и признателност студентите от магистърската специалност „Счетоводство“ връчиха на проф. д-р Даниела Фесчиян огромен букет.
След тържественото разрязване на тортата бяха връчени сертификати за благодарност на участниците в пленарната сесия.
Следобед конференцията продължи с представяне на докладите от програмата на форума – в аула „Максима“ се проведе сесия с тематично направление „Счетоводство, дигитализация и изкуствен интелект“.
„Финансова отчетност, отчитане и одит на устойчивостта“ беше тематичното направление на сесиите, които се проведоха в Голяма и Малка конферентна зала.
Във втория ден на конференцията в Голяма конферентна зала се проведоха сесии с тематични направления „Финансова отчетност и финансово-счетоводен мениджмънт“, „Счетоводство, дигитализация и изкуствен интелект“, „Стандартизация и хармонизация на счетоводството и одита“. В Малка конферентна зала тема на докладите и фокус на дискусията беше „Отчитане и одит на устойчивостта, финансово-счетоводен мениджмънт“.
По време на третия ден на форума в Голяма конферентна зала се проведе Кръгла маса на тема „Счетоводство, дигитализация и устойчивост“. В кръглата маса, участваха представители на бизнеса от „Грант Торнтон“ ООД, Cargill Bulgaria, Deloitte България, PwC Bulgaria, KPMG България, Ърнст и Янг България (EY Bulgaria), Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България. „Счетоводство, дигитализация и устойчивост“ беше темата на докторантска научна сесия, която се проведе в Малка конферентна зала. Проф. Фесчиян подчерта, че най-големия успех е участието на младите учени и особено на студентите. Най-младите участници в конференцията бяха Велина Димитрова, студентка от специалност „Счетоводство“, 4-ти курс, образователно-квалификационна степен „бакалавър“, която направи интересни съждения относно „Стандартизацията и хармонизацията на счетоводството и одита в условията на дигитализация“. Студентите магистри от специалност „Счетоводство“ Виктория Иванова и Станислав Пейчев представиха „Финансовите доклади в публичния сектор в условията на дигитализация“.
Двата доклада са под научното ръководство на проф. д-р Даниела Фесчиян.
Всички лектори, които изнесоха доклади в рамките на програмата на конференцията получиха сертификати за благодарност за участието си във форума.
Конференцията имаше и благородна кауза за събиране на дарение в помощ на лечението на студентката на катедра „Счетоводство и анализ“ Димитрина Кавръкова, която страда от множествена склероза.
ФОТОГАЛЕРИЯ