Тематичен семинар „Предизвикателства пред електронното управление в администрацията и бизнеса“ по Национална научна програма „Сигурност и отбрана“
Под патронажа на Валентин Мундров – министър на електронното управление, в нашия университет се проведе тематичен семинар „Предизвикателства пред електронното управление в администрацията и бизнеса“. Събитието е част от заложените дейности по Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ и бе открито от ректора проф. д-р Димитър Димитров и министър Валентин Мундров.
Ректорът приветства гостите и участниците и подчерта, че темата е изключително актуална, предполага добри и ползотворни дискусии, споделяне на реални проблеми, с които да се запознаят и студентите, а бизнесът и администрацията да се ориентират за посоката на развитие.
„Дигитализацията за нас, като бизнес университет, е много важен процес, защото спестява ресурси, подобрява бизнес процесите, улеснява живота на хората. Нашият университет е силно дигитализиран и предлага над 20 електронни услуги“, каза той и представи пред аудиторията специфичните специалности, свързани с електронното управление и киберсигурността, по които Университетът обучава студенти – „Икономика на отбраната и сигурността“, както и двете нови бакалавърски програми по киберсигурност в бизнеса и по киберсигурност и електронно управление, разработени съвместно с Тракийския университет.
„Бизнесът и администрацията имат голяма нужда от специалисти по сигурността и информационните технологии. С г-н Мундров обсъдихме, че бихме искали да получим акредитация по информатика, за да можем да обучаваме специалисти не само в областта на киберсигурността, а изобщо в информационните технологии“, допълни проф. Димитър Димитров.
Министър Валентин Мундров благодари за възможността да открие днешния семинар, който поставя въпроса за предизвикателствата пред електронното управление в администрацията и в бизнеса. Той отбеляза, че предизвикателствата са много, но е важно да се идентифицират проблемите, за да се започне тяхното решаване.
„Аз лично намирам, че първата стъпка, която е необходима, за да отговорим на всички предизвикателства, е да повишим нашата дигитална грамотност – нашата лична и тази на цялото общество. Затова разчитам и на УНСС да постигнем заедно тази задача“, каза Валентин Мундров и допълни: „Дигитализацията води до увеличаване на кибератаките и киберинцидентите и това поставя темата за киберсигурността, по която трябва съвместна работа, защото само с общи усилия можем да противодействаме на заплахите. И за да постигнем всичко това трябва да има хора, които разбират какво правят. Естественият интелект трябва да води изкуствения интелект и благодаря на всички вас за това, че обучавате и помагате хората да бъдат обучени, да бъдат дигитално компетентни и България да продължи да бъде оазис на дигитализацията“.
Работната част на семинара продължи с представянето на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ от доц. д-р Нончо Димитров, главен секретар по дигитализация и киберсигурност, ръководител катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор на Програмата за УНСС, който припомни нейните основни цели, свързани с проучване, разработване и предлагане за внедряване в практиката на концептуални иновативни модели в сигурността и отбраната на държавата, в това число чрез киберсигурност и киберотбрана и целенасочени научни изследвания.
„Интегриране на електронното управление в обучението в УНСС: Преглед на образователните програми и фокус върху магистърската програма „Дигитален маркетинг“ бе темата, представена от доц. Светла Бонева и доц. Александър Христов.
Гл. ас. д-р Юри Ценков, преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност“, запозна аудиторията с предизвикателствата пред киберсигурността в контекста на развиващото се електронно управление, а темата, която представи Михаил Иванов, докторант в Катедрата, бе „Сканиране на националното киберпространство“.
Партньори по Националната научна програма „Сигурност и отбрана“:
Институт по отбраната „Проф. Цветан Лазаров“ , Център за изследвания по национална сигурност и отбрана – БАН, Университет за национално и световно стопанство, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Военна академия „Г. С. Раковски“, Академия на МВР, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“,Национален военен университет „Васил Левски“, Висше военновъздушно училище „Г. Бенковски“.