Тематичен семинар „Предизвикателства пред електронното управление в администрацията и бизнеса“ по Национална научна програма „Сигурност и отбрана“

четвъртък, 27 март 2025 16:33

Под патронажа на Валентин Мундров – министър на електронното управление, в нашия университет се проведе тематичен семинар „Предизвикателства пред електронното управление в администрацията и бизнеса“. Събитието е част от заложените дейности по Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ и бе открито от ректора проф. д-р Димитър Димитров и министър Валентин Мундров.

Доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет „Международна икономика и политика, Валентин Мундров, министър на електронното управление, ректорът проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Нончо Димитров, главен секретар по дигитализация и киберсигурност, ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“ и доц. д-р Александър Христов, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на факултет „Международна икономика и политика“

Ректорът приветства гостите и участниците и подчерта, че темата е изключително актуална, предполага добри и ползотворни дискусии, споделяне на реални проблеми, с които да се запознаят и студентите, а бизнесът и администрацията да се ориентират за посоката на развитие.

„Дигитализацията за нас, като бизнес университет, е много важен процес, защото спестява  ресурси, подобрява бизнес процесите, улеснява живота на хората. Нашият университет е силно дигитализиран и предлага над 20 електронни услуги“, каза той и представи пред аудиторията специфичните специалности, свързани с електронното управление и киберсигурността, по които Университетът обучава студенти – „Икономика на отбраната и сигурността“, както и двете нови бакалавърски програми по киберсигурност в бизнеса и по киберсигурност и електронно управление, разработени съвместно с Тракийския университет.

„Бизнесът и администрацията имат голяма нужда от специалисти по сигурността и информационните технологии. С г-н Мундров обсъдихме, че бихме искали да получим акредитация по информатика, за да можем да обучаваме специалисти не само в областта на киберсигурността, а изобщо в информационните технологии“, допълни проф. Димитър Димитров.

Министър Валентин Мундров благодари за възможността да открие днешния семинар, който поставя въпроса за предизвикателствата пред електронното управление в администрацията и в бизнеса. Той отбеляза, че предизвикателствата са много, но е важно да се идентифицират проблемите, за да се започне тяхното решаване.

„Аз лично намирам, че първата стъпка, която е необходима, за да отговорим на всички предизвикателства, е да повишим нашата дигитална грамотност – нашата лична и тази на цялото общество. Затова разчитам и на УНСС да постигнем заедно тази задача“, каза Валентин Мундров и допълни: „Дигитализацията води до увеличаване на кибератаките и киберинцидентите и това поставя темата за киберсигурността, по която трябва съвместна работа, защото само с общи усилия можем да противодействаме на заплахите. И за да постигнем всичко това трябва да има хора, които разбират какво правят. Естественият интелект трябва да води изкуствения интелект и благодаря на всички вас за това, че обучавате и помагате хората да бъдат обучени, да бъдат дигитално компетентни и България да продължи да бъде оазис на дигитализацията“.

Работната част на семинара продължи с представянето на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ от доц. д-р Нончо Димитров, главен секретар по дигитализация и киберсигурност, ръководител катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор на Програмата за УНСС, който припомни нейните основни цели, свързани с проучване, разработване и предлагане за внедряване в практиката на концептуални иновативни модели в сигурността и отбраната на държавата, в това число чрез киберсигурност и киберотбрана и целенасочени научни изследвания.

„Интегриране на електронното управление в обучението в УНСС: Преглед на образователните програми и фокус върху магистърската програма „Дигитален маркетинг“ бе темата, представена от доц. Светла Бонева и доц. Александър Христов.

Гл. ас. д-р Юри Ценков, преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност“, запозна аудиторията с предизвикателствата пред киберсигурността в контекста на развиващото се електронно управление, а темата, която представи Михаил Иванов, докторант в Катедрата, бе „Сканиране на националното киберпространство“.


Партньори по Националната научна програма „Сигурност и отбрана“:

Институт по отбраната „Проф. Цветан Лазаров“ , Център за изследвания по национална сигурност и отбрана – БАН, Университет за национално и световно стопанство, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Военна академия „Г. С. Раковски“, Академия на МВР, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“,Национален военен университет „Васил Левски“, Висше военновъздушно училище „Г. Бенковски“.


  

Галерия снимки от Тематичен семинар „Предизвикателства пред електронното управление в администраци ...