Национално състезание по „Гражданско образование и международно сътрудничество“

събота, 22 март 2025 16:20

Асоциацията на езиковите училища в България (АЕУБ) проведе своето второ състезание  по „Гражданско образование и международно сътрудничество“ в Университета за национално и световно стопанство. Дванадесетокласници от езикови гимназии и гимназии със засилено изучаване на чужди езици от различни градове в страната се явиха на състезанието. На лауреатите се признава отлична оценка за прием в УНСС в специалностите от факултет „Международна икономика и политика“ и в специалност „Социология“ в Общоикономическия факултет.

Ръководител на катедра „Международни отношения“ доц. д-р Пламен Ралчев, ръководител на катедра „Политология“ доц. д-р Елена Симеонова, зам.-ръководител на катедра  „МИО и бизнес“ доц. д-р Моника Моралийска,  декан на Общоикономическия факултет и ръководител катедра „Икономическа социология“ проф. д-р Георги Петрунов, ръководител катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ доц. д-р Васил Петков, декан на факултет „Международна икономика и политика“ доц. д-р Светла Бонева, ас. д-р Иван Димитров и гл.ас. д-р Маргарита Иванова от катедра „МИО и бизнес“, зам.-ръководител на катедра „Икономическа социология“ доц. д-р Тодорка Кинева (от дясно наляво)

Председателят на Асоциацията и ръководител на катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ доц. д-р Васил Петков откри събитието: „За втори път провеждаме това състезание и тази година то е в разширен формат със специалност „Социология“. Радвам се, че въпреки профилирането ви при чуждите езици, проявявате интерес към проблематиката на гражданското образование, правната и политическата култура, европейската тематика и глобалната икономика“.

„Скъпи ученици – участници във второто национално състезание по „Гражданско образование и международно сътрудничество“, добре дошли в Университета за национално и световно стопанство – София! Вие се явявате на това състезание във време на трансформация в редица процеси в международните отношения, световната икономика и политика и социалните отношения. Знанията и уменията, които ще придобиете в специалностите, които след малко ръководителите на катедрите ще ви представят, отразяват най-новите тенденции в трите професионални направления и ще ви подготвят за вашата бъдеща професионална организация“, каза доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет „Международна икономика и политика“.

Проф. д-р Георги Петрунов, декан на Общоикономическия факултет и ръководител на катедра „Икономическа социология“ изрази благодарност към колегите от факултет „Международна икономика и политика“ за поканата от тази година специалност „Социология“ да бъде включена в състезанието. „Всеизвестно е, че УНСС е утвърден лидер в икономическото образование не само в България, но и в Югоизточна Европа, но по отношение на социалните и политически науки също така имаме лидерски позиции. Университетът предлага отлични възможности за обучение и в други професионални направления, сред които политически науки и социология“, каза проф. Петрунов.

Ръководителят на катедра „Международни отношения“ доц. д-р Пламен Ралчев представи двете специалности в бакалавърска степен „Международни отношения“ и „Европейска интеграция и дипломация“, които са в професионално направление „Политически науки“. „В съвременния динамичен свят това са специалности, които подготвят хора с множество компетенции за работа в мултикултурна среда, в международни и европейски институции. Обучението по два чужди езика също е предимство“, каза доце. Ралчев и пожела на учениците да станат студенти в УНСС.  

Ръководителят на катедра „Политология“ доц. д-р Елена Симеонова поздрави учениците за смелостта им да участват в състезанието по гражданско образование и обясни какво представлява обучението в специалност „Политология“. Тя акцентира, че това е специалност, която изучава политиката и разясни защо всъщност политиката е важна. „Тя определя средата и как ще се развиват всички останали области в държавата, как ще се развива икономиката, обществото, културата. Вие сте направили един много съществен избор, идвайки на това състезание, и  независимо от броя точки, който ще постигнете, вие сте победители за себе си, защото всяко едно предизвикателство, всяко участие в подобен формат, ви издига едно стъпало във вашето личностно развитие. Надявам се наесен да ви посрещнем като наши студенти!“

Доц. д-р Тодорка Кинева, зам.-ръководител на катедра „Икономическа социология“ и директор на Центъра за социологически и психологически изследвания поздрави участниците в състезанието като сподели, че социологията е една от най-бързо развиващите се модерни науки, чийто фокус е функционирането на обществото, промените и тенденциите в социалния ред, управление и живот, проблемите и предизвикателствата във взаимоотношенията между хората. „За да бъде разбрано и изследвано обществото, са необходими широки познания и умения, които могат да бъдат значим инструмент за подобряване на условията на живот на хората. Обучението по социология в УНСС предоставя този широк набор от знания и инструменти за изследване и анализиране на обществените процеси и феномени“, каза доц. Кинева.

След провеждането на състезанието по „Гражданско образование и международно сътрудничество“ беше извършено класиране на учениците въз основа на получения резултат. На първенците с най-голям брой точки се признава оценка „Отличен“ (6,00) като резултат от конкурсен изпит в УНСС за прием в специалностите във факултет „Международна икономика и политика“ и в специалност „Социология“ в Общоикономическия факултет.

Участниците, спечелили конкурса, трябва да подадат документи за участие в класирането в УНСС като приложат получения сертификат и документ за владеене на чужд език. След обявяване на първото класиране в УНСС те могат да се запишат в първи курс.

Лауреатите получиха сертификати, а класиралите се на I, II и III място участници с най-голям брой точки получиха и парични награди с награден фонд от 2000 лв., осигурен от фирма „Акспо България“.

Изпълнителният директор на „Акспо България“, спонсор на състезанието, Милена Виденова, завършила специалност „МИО“ в УНСС, поздрави екипа, организирал събитието и сподели, че много се вълнува да бъде в своя университет. Тя пожела на учениците успешно да продължат висшето си образование и да намерят добра професионална реализация в България. Тя връчи паричните награди на първите трима победители.

На 1-во място се класираха двама състезатели – Давид Симеонов от Математическа гимназия „Гео Милев“ – гр. Плевен, и Александър Цветков от 133. СУ „А. С. Пушкин“ –  гр. София, с еднакъв брой точки.

Давид Симеонов    Александър Цветков

На 2-ро място е Елена Косева от 31. СУЧЕМ „Иван Вазов“.

На 3-то място е Иван Гачев от 133. СУ „А. С. Пушкин“.

Всички получиха сертификати за участие в националното състезание по гражданско образование и международно сътрудничество, а участниците на 4-то и 5-то място и поощрителни награди.

                   

Галерия снимки от Национално състезание по „Гражданско образование и международно сътрудничество“  ...