Новият български игрален филм „Не затваряй очи“ бе представен в нашия университет
По покана на ректора проф. д-р Димитър Димитров се състоя прожекция на новия български игрален филм „Не затваряй очи“ по едноименния роман на Мартин Ралчевски, който е и сценарист на филма. Режисьор е Николай Егерман. Филмът е с участието на известните български актьори Павел Попандов, Кръстю Лафазанов, Мария Каварджикова, Ирена Милянкова, Николай Урумов, Христо Гърбов, Влади Въргала, Александър Кънев, Ирен Кривошиева и други.
Ректорът, който вече беше гледал филма на премиерата, изрази своето възхищения от работата на целия екип, направил „този чудесен филм“. „Поздравявам сценариста, режисьора, актьорите, автора на музиката…. Това е филм, който съчетава в себе си минало и настояще, вяра и надежда. Ние като университет подкрепяме такива инициативи и се радвам, че УНСС вече се превръща в културен център на Студентски град “, каза проф. Димитър Димитров и лично поздрави двете актриси – Ирена Милянкова и Ирен Кривошиева, които присъстваха на прожекцията в аула „Максима“.
Юлия Ненова от екипа на филма благодари от името на продуцента и режисьора за организацията и за залата. Тя благодари на публиката, сред която бяха преподаватели и студенти от УНСС, както и ученици, и учители от трите специализирани училища за ученици с увреден слух в София, Пловдив и Търговище, специално поканени за прожекцията.
Филмът „Не затваряй очи“ се смята от критиката за първия православен игрален филм, за начало на българското православно кино у нас, филм за силата на вярата, любовта и Божиите чудеса в нашия живот. „Как може всички православни народи да произвеждат толкова много православни игрални филми, а ние да нямаме“, казва в интервю авторът на романа и на сценария Мартин Ралчевски и допълва, че филмът е роден в мъки и изпитания и неговото създаване отнема цели 15 години.
Действието на филма се развива в две епохи – настояще и минало (80-те години) – и проследява житейските истории на Петър и Павел, респективно животът на Петър в 80-те, и този на Павел в днешно време. Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си, а в съвремието сестрата на Павел се бори за живота си. Историите на двамата герои се преплитат, а те намират начин чрез Божия промисъл да си послужат взаимно за добро.
След прожекцията се проведе среща на творческия екип с публиката, на която бяха дискутирани нравствени и морални въпроси, засегнати във филма, както и детайли „от кухнята“ по време на снимките.