УНСС откри първата академия за дигитален HR за студенти
Официално стартира първата академия за дигитален HR за студенти в УНСС. В откриването на събитието от страна на УНСС участваха проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, проф. д-р Мирослава Пейчева, преподавател в катедра „Човешки ресурси и социална защита“, и лекторите от страна на бизнеса в програмата на Академията – Галина Дженева, мениджър маркетинг и продажби на продукти и услуги за управление на човешките ресурси в „ТехноЛогика“, Вангелия Вангелова, консултант в „ТехноЛогика“ и докторант в катедра „Управление“ на УНСС, д-р Любомир Терзиев, глобален партньор по възнаграждение на персонала в „Paysafe Bulgaria“, бивш студент, докторат и настоящ хоноруван преподавател в катедра „Човешки ресурси и социална защита“ в УНСС.
![]() |
Проф. д-р Мирослава Пейчева, проф. д-р Цветана Стоянова, д-р Любомир Терзиев, Галина Дженева, Вангелия Вангелова (от ляво надясно) |
„Уважаеми студенти, за мен е чест и удоволствие да ви приветствам с добре дошли в първата академия за дигитален HR, която УНСС организира съвместно с бизнеса. Реализирането на идеята за дигитален HR не е по силите на един човек. Затова бих искала да благодаря на ректора проф. Димитър Димитров и на зам.-ректора по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики проф. Цветана Стоянова за цялостната подкрепа за създаването на Академията за дигитален HR. Специални благодарности на инж. Огнян Траянов – собственик и изпълнителен директор на „ТехноЛогика“ ЕАД, затова, че подкрепи идеята. Благодарности към инж. Петър Коцев, директор „Mаркетинг и развитие на продукти и услуги за управление на човешки ресурси“ в „ТехноЛогика“, за успешното сътрудничество в подготовката и реализирането на Академията за дигитален HR. Не мога да пропусна Атанас Димитров, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата в УНСС, благодарение на когото информацията за Академията достигна до студентите. Благодаря на лекторите в Академията за дигитален HR и на всички ангажирани с нея, че работят безвъзмездно и отделят от свободното си време за развиване на знания и умения у нашите студенти, с които ще бъдат конкурентоспособни на пазара на труда“, каза проф. Мирослава Пейчева и допълни: „Академията за дигитален HR е продължение на идеята на проф. д-р Любомир Стефанов, който за съжаление почина през 2021 г., но остави за бъдещите поколения написания от него, първи в България, учебник „Информационни системи за управление на човешките ресурси“. Щастлива съм, че желанието на проф. Любомир Стефанов – софтуерът за управление на човешките ресурси HeRMeS на „ТехноЛогика“ ЕАД да се изучава от нашите студенти – се сбъдна“.
„Изключително ми е приятно, че благодарение на доброто партньорство между УНСС и „ТехноЛогика“ имаме възможност да стартираме първото издание на академията за дигитален HR“, каза проф. Цветана Стоянова и допълни: „Благодаря на проф. Мирослава Пейчева, координатор на меморандума за сътрудничество с „ТехноЛогика“, за активната работа тази инициатива да се случи. През последните пет години, след пандемията от COVID-19, стана много актуално дигиталното управление на хора – дигитално да се прави подбор на служителите, да се планира кариерното им развитие, да се индивидуализира обучението, особено в по-големите компании. Това е голямо предимство, защото осигурява възможност изкуственият интелект значително да улесни работата на HR отдела. Убедена съм, че след като се запознаете с програмата за дигитален HR и завършите тази академия ще излезете с много нови знания за управлението на човешките ресурси и наученото ще бъде много полезно за работата ви в бъдеще“.
![]() |
Галина Дженева представи дейността на „ТехноЛогика“: „Ще ви запознаем с информационната система за управление на човешките ресурси HeRMeS, която нашата компания предлага. Системата се ползва от държавната администрация, от всички големи компании, финансови институции и индустриални предприятия. Запознавайки се с основните модули и основните процеси, които могат да се автоматизират в системата, придобивайки практически умения за работа с нея, вие определено ще се отличите на пазара на труда. Изключително съм благодарна за възможността да ви помогнем да направите тези важни крачки. Надявам се да усетите ползите за себе си и да се почувствате по-уверени и можещи“. Тя отбеляза, че „ТехноЛогика“ ще осигури една стипендия от 1000 (хиляда) лева за най-добре работещия със софтуера HeRMeS студент. Стипендията ще бъде на името на проф. Любомир Стефанов. Всички участници в Академията за дигитален HR ще имат възможност да се запознаят и да кандидатстват за стажантската програма на компанията.
„Щастлив съм, защото в залата виждам любопитни, любознателни погледи на хора, които са дошли тук, за да спечелят знание. Това е най-важното. Смятам, че инициативата ще е успешна, а след като приключи Академията, вие ще сте много доволни от уменията и знанията, които ще получите“, обърна се към студентите д-р Любомир Терзиев.
„Радвам се, че имам възможността да съм от двете страни. Аз съм една от вас като докторант, а от друга страна, работя в голямото семейство на „ТехноЛогика“. Казвам семейство, защото там намерих своята реализация. Посланието ми към вас е да не се отказвате да учите и да не спирате да обогатявате вашите знания и умения. Желая ви да намерите своя успешен професионален път“ каза Вангелия Вангелова.
Проф. Мирослава Пейчева представи презентация на тема
„Пътят на Академията за дигитален HR, организирана в партньорство между УНСС и „ТехноЛогика“ ЕАД“,
която можете да намерите ТУК.