Киберексперти, психолози и действащи полицаи от ГДБОП споделиха опита си пред наши студенти на семинар по проекта „TRENDY Дигитално без тормоз“

петък, 21 март 2025 16:56

Кой е срещу мен в мрежата? Психологически аспекти на кибертормоза и киберпрестъпността. Кои са най-често срещаните опасности, измами и заплахи в интернет? На тези и много други въпроси отговориха лекторите на семинара „TRENDY Дигитално без тормоз“ на фондация „Евроскок“, който се проведе в партньорство с УНСС.

Пред нашите студенти говориха експертът психотерапевт Станислава Азова - Ава, киберспециалистът Любомир Тулев, както и действащи служители на ГДБОП от дирекция „Киберпрестъпност“.

В събитието се включиха ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров, който е експерт по национална сигурност с 35-годишен опит в областта, ръководителят на катедра „Национална и регионална сигурност“ доц. д-р Нончо Димитров и преподавателите от същата катедра - доц. д-р Георги Пенчев и гл. ас. д-р Юри Ценков.

Ректорът проф. Димитър Димитров (вторият от ляво надясно), доц. Георги Пенчев, гл. ас. Юри Ценков Доц. д-р Нончо Димитров

Станислава Азова - Ава коментира проблемите с интернет заплахите и тормоза от психологична гледна точка.

„Онлайн тормоз - сексуално изнудване, фишинг, финансови злоупотреби“ - по тази тема експертът по киберсигурност Любомир Тулев разказа за различни казуси.  

„Влязох в една от по-известните социални мрежи и видях, че са създали профил с моето име и снимки, които бяха ужасно обработени с помощта на изкуствен интелект. На всичкото отгоре имаше безброй коментари, с които ми се подиграваха - и то най-вече приятели“, разказа във видеоклип анонимна жертва. 

„През последните години заплахите в киберпространството растат, а България води в класациите“, констатира Любомир Тулев. Сексуалната онлайн експлоатация, фишинг измамите, кражбата на профили и лични данни, както и финансовите злоупотреби с младежи също са част от проблема. 

Особено внимание г-н Тулев обърна на паролите, защото те са вход към онлайн идентичността на всеки. 

  • Защо силните пароли са важни? Паролите са като ключовете - те защитават вашите онлайн акаунти. Силната парола затруднява хакерите да проникнат в тях.
  • Как се създават силни пароли? Избягвайте лесни пароли като „123456“ или „password“. Използвайте комбинация от малки и големи букви, цифри и символи като например „Am$t3Rd@m“.
  • Необходима е и допълнителна защита - многофакторна автентификация (MFA): Ако е налична, винаги я включвайте. Това е допълнителна стъпка, но помага за защитата на важни акаунти.

Г-н Тулев разказа и за най-честите случаи на фишинг - когато някой се представя за надежден човек или компания, за да открадне вашата информация. Експертът разказа за проблемите, които създават фалшивите новини и как да разпознаваме и да се пазим от такъв вид информация. Той обясни също как да се пазим от вируси в мрежата, които често водят към случаи на кибертормоз.

„34% от тийнейджърите казват, че са били обект на някаква форма на онлайн тормоз. 21% признават, че са участвали в някаква форма на онлайн тормоз между връстници“, цитира данни от представително изследване експертът.

Той разказа и за рисковото поведение в интернет и проблемите с поколението, израснало в дигитална среда, за което е характерно:

  • Израстването в сексуално отровена култура
  • Недостатъчна информираност за опасностите в интернет
  • Съзнателно поемане на рискове
  • Ранна сексуализация 

„Никой няма да застане гол на автобусна спирка, където може да бъде видян от 10, 20 или повече души...Но те (децата) правят точно това, когато публикуват свои голи провокативни снимки в интернет... и това е още по-лошо, защото по този начин те могат да бъдат видени не само от 10 или 20 души, а от 1000, 2000 или дори повече потребители", предупреди Любомир Тулев.

„Развитието на технологиите в последното десетилетие, доведе до промяна не само в начина на придобиване на информация, комуникация и разплащане, но предостави в ръцете на организирани престъпни групи множество средства и механизми за осъществяване на разнообразни по вид и неограничени териториално престъпления“, разказаха експертите от дирекция „Киберпрестъпления“ към ГДБОП.

Според тях децата между 9 и13-годишна възраст са податливи на посегателства от педофили. Децата между 13 и 18-годишна възраст са податливи на т.нар. „сексторшън“, или изнудване с голи снимки.

Според експертите най-честите опасности за тях в мрежата включват:

  • виртуално блудство и изнудване;
  • създаване, притежание и разпространение на  порнографски материали;
  • компрометирана кореспонденция
  • кибертормоз;
  • финансови измами;
  • рисково поведение и др.   

„95% от кибератаките  изискват активно действие от страна на жертвата!“, подчертаха експертите от ГДБОП. Те разказаха за най-честите казуси за заплахи, измами и тормоз в мрежата и препоръчаха начини за тяхното избягване, както и за противопоставяне от страна на жертвите.

„Високото ниво на дигитална култура се явява имунната система на нашата виртуалната самоличност“, подчертаха експертите. Те препоръчаха при сериозен онлайн проблем хората да се обръщат към дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП, както и да спазват следните СЪВЕТИ ЗА КИБЕРСИГУРНОСТ.


Сигнализирайте дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП-МВР, ако сте жертва или свидетел на киберпрестъпление.

Изпратете ни имейл с подробно описание на инцидента.

Прикачете скрийншот, снимка или логове. Посочете своите имена, адрес и телефон.

Подайте сигнал за киберпрестъпление на:

имейл [email protected]

или на телефон 0885 525 545

или посетете дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП-МВР

в град София, бул. „Александър Малинов“, № 1, бариерата на 07 РУ-СДВР и ГДНП

Отвори адреса в навигацията

Сигналите по телефон се получават и обработват

в работни за страната дни от 9.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 17 часа.

Последвайте „TRENDY дигиталНО без тормоз“ във FacebookInstagram и TikTok.


Проектът „TRENDY дигиталНО без тормоз“ се изпълнява от фондация „Евроскок“ с финансовата подкрепа на Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10 А от Закона за хазарта (2023г.-2025г.) към Министерство на младежта и спорта / Договор № 25-00-77/25.11.2024.


                                                                               

Галерия снимки от Киберексперти, психолози и действащи полицаи от ГДБОП споделиха опита си пред на ...