Нашият университет беше домакин на конференцията „Бъдеще за селските райони“

петък, 21 март 2025 9:28

Нашият университет бе домакин на конференцията „Бъдеще за селските райони“, която събра експерти, институции, пряко свързани със земеделието и животновъдството, представители на академичните среди, бизнеса и студенти в търсене на българската визия за развитието на селските райони. Събитието се организира в рамките на проекта CAP Green Zone: Rural Up!, със съдействието на катедра „МИО и бизнес“ и катедра „Икономика на природните ресурси“. 

Модератор на откриващата част бе доц. д-р Васил Петров,  ръководител катедра „МИО и бизнес“.

Конференцията откри ректорът проф. д-р Димитър Димитров, който приветства участниците в нея и подчерта важността на темата: „Приляга на УНСС да организира такъв тип събития и дискусии, защото това, което ще бъде обсъждано днес – въпросът за продоволствената сигурност, за сигурността на доставките на храни е много важен. Отделно са въпросите за промените в климата, за това какви енергии и какви технологии ще се използват в селското стопанство, проблемите на демографската криза. Всичко това са сериозни въпроси, които налагат дискусии, подобни на днешната. Университетите, и специално нашият университет, са удобна платформа за свободно, неполитическо обсъждане на такива въпроси, с достатъчно време за дискусии. Пожелавам успех на всички участници, като призивът е, това, което се обсъжда днес да бъде комуникирано с цялата общественост, с отговорните институции, за да им подпомогне при вземането на решения.“

Гост и участник в събитието бе Венцислав Върбанов, председател на УС на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и Българската агрохранителна камара, който в емоционално приветствие към аудиторията припомни първа среща на Координационния съвет на СДС със студентите в България, проведена именно в УНСС, в аула „Максима“, през далечната 1989 г.: „Изминахме много дълъг път, по който всичко, което беше в страната тотално се промени. АЗПБ и Българската агрохранителна камара подкрепят инициативи като днешната, защото смятаме, че трябва да се обръща сериозно внимание какво се случва в малките население места, в селските райони, какъв е ефектът от големия финансов ресурс, който беше на сочен към тези райони. Предполагам, че днес ще има отговори на тези въпроси и изследванията ще покажат какъв е крайният ефект“.

По традиция с удрянето на звънеца бе дадено началото на същинската работа на конференцията.

Гергана Тодорова, ръководител на проекта CAP Green Zone: Rural Up! и управител на AB Communications, благодари на УНСС за домакинството и съдействието при организирането на конференцията. Тя представи основната цел на проекта, финансиран с помощта на ЕК – да повиши информираността относно значението на общата селскостопанска политика за развитието на селските райони, да насърчи модернизацията, да привлече младите хора към аграрния сектор и да подкрепи успешните жени в земеделието.

Работната част бе разделена на три панела. Модератор на панел 1 „Визията на ЕС и България за развитие на селските райони“ бе проф. д-р Светлана Александрова от катедра „МИО и бизнес“. В него с доклад на тема „Икономическа активност и жизнеспособност на селските райони“ се включи доц. д-р Янка Казакова, преподавател в катедра „Икономика на природните ресурси“. Панел 2 обедини темите, свързани с иновациите и устойчивите модели на развитие за местните общности в селските райони. Резултатите по научноизследователския проект „Развитие на селските територии в условията на трансформираща се към устойчивост икономика“, с ръководител проф. д-р Марина Николова от Стопанска академия „Д. Ценов“ и членове на екипа: проф. д.ик.н. Юлия Дойчинова (УНСС), проф. д-р Зорница Стоянова (УНСС), доц. д-р Мария Станимирова (ИУ – Варна) и доц. д-р Красимира Славеева (СА „Д. Ценов“), бяха представени в панел 3 „Устойчива трансформация в селските райони: Земеделие, енергия и икономика на бъдещето“.

Конференцията се проведе в хибриден формат – присъствено в Голямата конферентна зала и онлайн.

     

Галерия снимки от Нашият университет беше домакин на конференцията „Бъдеще за селските райони“ ...