Министърът на образованието и науката се срещна с ректорите на висши икономически училища в УНСС

четвъртък, 20 март 2025 17:45

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обсъди с ректорите на висшите икономически училища предложения за промени в приема на студенти в направление „Икономика“. Срещата се състоя в изцяло реновираната и модернизирана Библиотека на УНСС.

На срещата присъстваха ректорите на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, на Икономическия университет – Варна проф. д-р Евгени Станимиров, на Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов доц. д-р Марин Маринов, проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност и доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност на УНСС, акад. проф. дхн Тони Спасов, зам.-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ), доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет в СУ.

Доц. д-р Янко Христозов, проф. д-р Матилда Александрова, доц. д-р Марин Маринов, проф. д-р Евгени Станимиров, министър Красимир Вълчев, проф. д-р Димитър Димитров, акад. проф. дхн Тони Спасов, доц. д-р Атанас Георгиев

Ако искате да учите икономика в държавно висше училище, гответе се за матура по математика. Изпитът не е лесен, но ще бъдете много по-успешни и по-търсени на пазара на труда икономисти. Този призив към бъдещите студенти отправиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев заедно с ректорите на държавните икономически университети.

На срещата бяха обсъдени предложените промени в приема, които предвиждат тази година 15% от студентите в направление „Икономика“ да кандидатстват с матура по математика, а от следващата – 50%. „От днес отваряме за допълнителни 10 дни системата, за да могат желаещите да положат матура по математика да подадат заявление“, съобщи министър Вълчев. Зрелостниците ще могат да сменят вече посочения втори задължителен изпит по профилиращ предмет с математика, както и да положат допълнителен ДЗИ.

„Трябва да изберем дали да имаме повече икономисти или икономисти, които могат да смятат. Математиката ще бъде важна за всички, защото възпитава едни от най-ценните умения за професиите на бъдещето – концентрация, логическо мислене, създава абстрактна интелигентност“, подчерта министър Вълчев. По думите му, ако притежават тези умения, младите хора ще имат много по-добър старт като кандидат-студенти и ще са много по-търсени като експерти на пазара на труда. „Качественото висше образование е трудното висше образование. Така ще гарантираме и кадри за индустриите с висока добавена стойност, които предлагат високодоходни работни места и по този начин да задържим младите хора с математически и технически умения в България“, подчерта министър Вълчев.

Ректорите на икономическите университети подкрепиха промяната и също изразиха становище, че приемът с математика ще повиши качеството на обучението в направление „Икономика“. Министър Вълчев им благодари и подчерта, че МОН ще работи за насърчаване изучаването на математика в училище и подчерта, че именно в средното образование са най-важните промени, които предстоят. Вече са предприети действия в посока на промяна на учебните програми, но се планират и бързи промени, които да се приложат още от следващата учебна година. „Сред тях е значително повишаване на учебните часове по математика и природни науки в гимназиален етап за сметка на чуждоезиковото обучение и часовете за профилирана подготовка. Няма да неглижираме чуждоезиковото обучение, а ще балансираме системата така, че средният брой часове да е близък до този в повечето европейски страни“, обясни министър Вълчев. По думите му МОН планира също увеличение на часовете по български език и литература, както и анализ на възможностите за завишаване на тези по история и цивилизации, география и икономика и гражданско образование.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров отбеляза, че днес е имало ползотворна дискусия между образователния министър и ректорите на икономическите университети и подчерта: „Министър Красимир Вълчев спомена, че проблемите за изпита по математика не са в университетите, а идват от средното образование. Преди няколко години ние възприехме, че входът с матура е добър вариант за всички, да не е само дипломата от училището и не правим отделни изпити, въпреки че има такава практика. В УНСС от няколко хиляди, които се явяваха на отделни изпити, бройката спадна на хиляда, хиляда и малко и минахме също на формат матура, т.е. ние гледаме да реагираме на това, което става в системата на средното образование. Тук се предложиха някои мерки, които да решат временно въпроса докато се настрои системата на средното образование и се насърчат децата да държат матура и по математика. Предполагам, че този въпрос ще продължи да се обсъжда. Министър Вълчев при предварителното обсъждане каза, че може да се отвори системата, за да може зрелостниците да изберат матура по математика, тъй като този процес е завършен“.

   

Галерия снимки от Министърът на образованието и науката се срещна с ректорите на висши икономическ ...