В рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ в Университета се проведе семинар за програмите на ЕС и НАТО за иновациите и научната дейност в областта на отбраната

понеделник, 17 март 2025 18:57

Поредният тематичен семинар по Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ на тема „Програми на ЕС и НАТО за иновации, научна и развойна дейност в областта на отбраната“ се проведе в Малката конферентна зала на УНСС.

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров поздрави участниците не само като ректор, но и като експерт с 35-годишен опит в областта на националната и регионалната сигурност, запознат детайлно с проблематиката. Той припомни, че още преди България да е член на  НАТО и Европейския съюз са били обсъждани въпросите за отбраната и сигурността на европейско ниво. „Сега след взетото решение за отпускане на 800 милиарда евро за отбрана и сигурност на Европейския съюз изникват редица въпроси като: кой ще взема решенията, как ще се разпределя отговорността, дали тези 800 милиарда евро са достатъчни, какво ще бъде българското участие, българската отбранителна индустрия чувства ли се част от европейската отбранителна индустрия, как ще си сътрудничат страните в ЕС“ – тези и редица други съществени въпроси по темата постави ректорът, като те бяха дискутирани по време на семинара.

„Министерство на иновациите работи активно по отношение на бъдещите технологии в отбраната. България е член на иновационния фонд на НАТО, в който ключови сектори са киберсигурността, квантовите изчисления и създаването на нови разработки. Включихме се и в програмата на НАТО за иновации – DIANA – The Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic & NATO Innovation Fund (NIF)“, каза проф. д-р Георги Ангелов, зам.-министър на иновациите и растежа.

Доц. д-р Светослав Спасов, директор на Центъра за подкрепа на ядрената сигурност, ректорът проф. Димитър Димитров и зам.-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов

Директорът на Центъра за подкрепа на ядрената сигурност доц. д-р Светослав Спасов, преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност“, организатор и модератор на събитието, обясни, че семинарът е в подкрепа на инициативата на правителството за създаване на Център за иновации в областта на отбраната и в тази връзка първите стъпки трябва да бъдат актуализиране на приетите през 2012 г. и 2015 г. стратегии –  „Развитие на българската отбранително технологична индустриална база“ и „Развитието на науката и технологиите в областта на отбраната и сигурността“. „Съвместно с фирмите на българската отбранителна индустрия трябва да се открият нишите, в които тази индустрия може да си сътрудничи с партньорските фирми по проекти на НАТО и ЕС“, допълни доц. Спасов.

Доц. д-р Нончо Димитров, ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, припомни, че дейността по програма „Сигурност и отбрана“ е стартирала на 18 май 2022 г. и ще се изпълнява до май 2025 г. Той представи програмата и участниците от Министерството на иновациите, Министерството на отбраната, Европейската комисия, Института по отбрана, Фонда на НАТО за иновации, както и партньорите на УНСС – УниБИТ, Военната академия, Академията на МВР, Висшето военноморско и Висшето военновъздушно училище, Националният военен университет, Центърът по отбрана и Центърът по изследване на националната сигурност и отбрана към БАН. „Всички имаме умения, които обединихме и успяхме да свършим много работа. Синхронизираме изследванията и ги направихме публични. Постигнахме много в областта на киберсигурността и решихме да изградим Център“, каза доц. Нончо Димитров.

Доц. д-р Нончо Димитров и доц. д-р Светослав Спасов

Полк. Владислав Шекеров, директор на дирекция „Политика по въоръженията“ в Министерството на отбраната, поздрави присъстващите от името на министъра на отбраната. Акцентира, че живеем във време на много технологични промени: „За разлика от преди 30 години, когато имахме комфорт от време, но след началото на войната в Украйна вече го нямаме и сега имаме големи предизвикателства със сигурността“. Той засегна проблемите в отбранителната индустрия и необходимостта от намеса на държавата в този сектор.  

Доайенът на катедра „Национална и регионална сигурност“ проф. д-р Тилчо Иванов и полк. Владислав Шекеров

Кръстьо Преславски, заместник-началник на отдел „Европейски фонд за отбрана“ в Генерална дирекция „Отбранителна индустрия и космическо пространство“ на ЕК, представи дейността на Европейската комисия по отношение на „Програми на ЕС в подкрепа на иновациите, научната и развойната дейност в областта на отбраната“. Основните теми, които засегна бяха The European Defence Fund (EDF) – EU Defence Innovation Scheme (EUDIS), ASAP (Act in support of ammunition production) и European Defence Industry Reinforcement through Common Procurement instrument (EDIRPA). „Българските институции по отбрана са изключително активни“, беше един от изводите, който направи висшият експерт в ЕК. Той обясни, че в момента се подготвя и скоро ще се приеме „Бяла книга за бъдеща европейска отбрана“, говори за необходимостта от активното участие на университетите в науката и иновациите в този сектор и информира присъстващите студенти за възможността за стажове и работа, за кариерно развитие в ЕК.

Кръстьо Преславски (първият вляво)

Полк. доц. д.н. Борислав Генов, директор на Института по отбрана, представи опита на Института в областта на проектите, свързани с отбраната, финансирани от ЕС и НАТО. Той запозна присъстващите с The Hub for EU Defence Innovation (HEDI).

Николай Карамихов, държавен експерт в дирекция „Политики и анализи“ на Министерството на иновациите и растежа, представи програмата на НАТО за иновациите, както и DIANA – The Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic & NATO Innovation Fund (NIF).

Полк. доц. д.н. Борислав Генов (вторият от дясно наляво)
Николай Карамихов (в средата)

Всички теми предизвикаха активна дискусия, в която взеха участие преподавателите от катедра „Национална и регионална сигурност“, представители на партньорските организации, както и студенти.

       

Галерия снимки от В рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ в Университета с ...