Второто интердисциплинарно състезание на Асоциацията на езиковите училища събра в Университета ученици от цяла България

петък, 14 март 2025 16:21

В УНСС за втори път се провежда интердисциплинарно състезание за ученици от училищата – членове на Асоциацията на езиковите училища в България (АЕУБ), от различни градове на страната. То се провежда в рамките на два дни и е в 4 кръга, като отборите са предварително формирани в училищата и включват ученици от 10-ти, 11-ти  и 12-ти клас, групирани по 4-ма души в отбор. Всяко училище може да се представи само с един отбор на съответния език, като участниците ще се състезават по владеене на езика, разрешаване на казуси и участие в дискусии по различни актуални теми.

Спонсори на състезанието са партньорите на УНСС „Лидъл“ и „Аксенчър България“, а наградният фонд в размер на 4 500 лв. е осигурен от „Аксенчър България“.

„Добре дошли на този маратон на младостта, упоритостта, знанията и езиковите умения, който ще продължи 18 часа и най-добрите ще победят“, приветства учениците доц. д-р Васил Петков, ръководител катедра „МИО и бизнес“ и председател на АЕУБ.

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Васил Петков

Проф. д-р Димитър Димитров благодари на Асоциацията на езиковите училища в България за организацията на състезанието и приветства учениците, изпълнили аудиторията. „Нашият университет предлага много възможности за младите хора, имаме бакалавърски програми на английски език и много други специалности, в които се изучава чужд език. Имаме и „Стена на славата“, на която са имената на 150 министри, които са завършили този университет, на 12 министър-председатели, на ръководители на международни институции, директори на корпорации, бизнесмени“, каза ректорът и изрази надежда, че учениците, които са дошли на състезанието, ще изберат УНСС, за да продължат своето образование.

„Дайте всичко от себе си, независимо как ще завърши това състезание. Знайте, че това е един фантастичен опит, който ви осигурява много знания, умения, който ще ви научи да печелите, да побеждавате“, каза зам.-деканът по качеството и международното сътрудничество на факултет „Международна икономика и политика“ доц. д-р Александър Христов.

„Радваме се, че сте тук на това състезание и ще се зарадваме, да станете наши студенти.  Мога да ви уверя, че езиковото обучение в УНСС е на много високо ниво. Катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ предлага обучение освен по английски език и по френски, немски, испански и руски език. Нашите студенти се явяват на държавен изпит на два чужди езика. Тук ще надградите това, което знаете, ще  получите допълнителни знания и умения, ще преминете на по-високо ниво“, обърна се към учениците доц. д-р Антония Пенчева, ръководител на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“.

Александра Белева, мениджър в „Аксенчър България“, представи възможностите за работа, които компанията предлага.  „Ние сме лидери в дигиталните иновации, изкуствения интелект, дигиталния маркетинг, застраховането, бизнес стратегиите. България вече е сред основните и най-желани места за правене на бизнес, за кариерно развитие“, каза тя и допълни, че „Аксенчър“ е технологично-консултантската компания, в която работят около 800 000 служители в цял свят.

Във връзка със събитието „Аксенчър България“ са поставили щанд, където е представено широкото портфолио от услуги, които компанията предлага, както и възможностите за работа в нея.

Александра Белева от „Аксенчър България“  Мария Илиева от „Лидъл България“

Мария Илиева от „Лидъл България“ също представи възможностите, които компанията предлага на младите хора. „През последните години разработихме стратегия как да бъдем полезни на младежите на вашата възраст и на студентите“, каза тя и покани участниците в състезанието през летните месеци да се включат в практиканските програми.

„Тук сте най-добрите – тези, които наистина могат да постигнат добри резултати. Тук няма спортна злоба, тук ще има спортна слава“, обърна се към участниците Даниела Борисова, зам.-председател на АЕУБ.

Зам.-ръководителят на катедра „МИО и бизнес“ доц. д-р Моника Моралийска и ас. д-р Кристиян Желев от катедра „МИО и бизнес“ представиха регламента  на състезанието, който включва индивидуални езикови задачи – четене с разбиране, писмено пресъздаване на текст след слушане и насочващи въпроси, задачи за трансформиране на изречения и превод на български език. Предвидени са и дебати, решаване на казус, работа по глобален проблем и др.

Победител ще бъде отборът, събрал най-много точки от двата дни, като той ще получи 2 000 лв. Отборът, класиран на второ място, ще получи 1 500 лв., а третият – 1 000 лв.

Състезанието не е обвързано с кандидатстудентската кампания на УНСС.

  

Галерия снимки от Второто интердисциплинарно състезание на Асоциацията на езиковите училища събра  ...