Новото издание на трудовете на проф. д.ик.н. Иван Илиев вече е част от фонда на Университетската библиотека
През изминалата седмица УНСС тържествено отбеляза 100-годишнината от рождението на видния учен, общественик, преподавател и ректор на нашия университет чл.-кор. проф. д.ик.н. Иван Илиев. Като продължение на инициативите в чест на тази годишнина Свилен Илиев дари на Университетската библиотека новото издание на трудовете на своя баща, което носи заглавието „Рози и тръни в парадигмата на българската икономика 1949 – 2001 г.“
Дарението прие директорът на библиотеката Петър Петров в присъствието на проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, и гл. ас. д-р Марин Маринов, възпитаник на проф. Иван Илиев, преподавател в катедра „Маркетинг и стратегическо планиране“.
Петър Петров благодари за жеста и като знак на благодарност връчи на Свилен Илиев свидетелство за дарение.
Проф. Цветана Стоянова, Свилен Илиев, Петър Петров и д-р Марин Маринов |
От името на ректорското ръководство проф. Цветана Стоянова също благодари за дарителския жест. „Наличието на екземпляри от това новото издание в нашата библиотека ще даде възможност на настоящите студенти да се запознаят в детайли с трудовете на проф. Иван Илиев“, допълни тя.
Свилен Илиев сподели със събралите се в библиотечната читалня как се е зародила идеята за новото издание, както и за своите емоции при неговата подготовката.
„Рози и тръни в парадигмата на българската икономика 1949 – 2001 г.“
Книгата е второ издание на „Икономиката на България през периода 1949 – 2001 г.“ и излиза под заглавието „Рози и тръни в парадигмата на българската икономика 1949 - 2001 г.“. Описва икономическият път на България и прехода към, през и от държавния социализъм и административна (авторитарна) икономическа система, към демократично (плуралистично) управление и пазарна икономика. Трудът на проф. Иван Илиев предлага първото цялостно, статистически базирано, комплексно изследване на постиженията и недостатъците на 45 години социалистическа икономика на България и продължилата реформа към пазарна икономика и демокрация.