Разработена е система за технологичен трансфер, на която се публикува научноизследователската продукция на Университета
Напредналата дейност по системата за технологичен трансфер при УНСС, по проект, който стартира миналата година, беше представена от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ).
Проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност, поздрави от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров екипа на ИИСТТ „Проф. д-р Борислав Борисов“, който работи по технологичния трансфер, като акцентира и на значителната помощ, която е оказала и дирекция „Информационни технологии“.
„По този проект се създава първата по рода си в България система за технологичен трансфер, която следва един уникален международен опит. Надяваме се нашият университет да изработи едно реално работещо практическо приложение, което на 100% да осигурява взаимовръзка между всички инициативи на Университета и нашите бизнес партньори. Цялото ректорско ръководство подкрепя проекта и пожелава успех на всички“, каза проф. Александрова като даде думата на доц. д-р Николай Крушков, ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ и в.и.д. директор на Института, който представи целите на проекта, конкретните задачи, изискванията, план графика и сроковете.
От неговото изложение се разбра, че на 1 март т.г. реално стартира вътрешният сайт – Базата данни „Технологичен трансфер“, където ще се публикува научноизледователската продукция на УНСС, след преценка на ръководителите на катедрите. Платформата ще включва 18 сектора в индустрията и научноизледователската продукция ще бъде разпределена в зависимост от тематика, която засяга.
„Материалите, които ще бъдат публикувани в платформата е необходимо да отговарят на критериите за приложимост в индустрията, а не толкова на критериите за научна публикация. Смисълът на технологичния трансфер е да направи науката достъпна за бизнеса, за индустрията“, каза доц. Крушков и акцентира, че целта е статиите, научните публикации, разработките да имат потенциала да повишат конкурентоспособността на бизнес сектора, да увеличат приходите, да намалят разходите, да имат практически измерения.
Подборът на материалите ще се извършва от ръководителите на катедрите и от съответните научни секретари. Ключовото условие за листване на дадена научноизследователска продукция е авторът да бъде съгласен, че неговият продукт ще бъде ползван от Университета.
Доц. Крушков обясни, че ще има обучение на ръководителите на катедрите и на научните секретари, за да се ориентират във важността на темите и в използването на платформата.
Д-р Иван Начев от Института представи техническите аспекти на платформата за технологичен трансфер, структурата и функционалността й.
Срещата завърши с дискусия за развитието на научната дейност на Университета чрез въпросния технологичен трансфер и обсъждане на бъдещи дейности и обучения.