Ректорът проф. д-р Димитър Димитров участва в конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Скопие
Ректорът проф. Димитър Димитров взе участие в регионалната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Скопие, организирана от БТА. В Националния пресклуб на БТА се проведоха срещи между представителите на различни сектори, работили по проекти, свързани с политиката на сближаване между държавите в Европейския съюз и Северна Македония, като акцентът бе поставен върху образованието и знанията.
В работата на конференцията се включиха и посланикът на България в Република Северна Македония (РСМ) Желязко Радуков, ръководителят на делегацията на ЕС в страната Михалис Рокас, зам.-ректорът на университета „Св. Климент Охридски“ в Битоля Ясмина Буневска, представители на Центъра за икономически изследвания - Весна Гарванлиева, и на Едуцентър, Скопие - Мария Демишковска.
От страна на УНСС присъстваха д-р Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора“ и Десислава Паунска, ръководител на отдел „Връзки с обществеността и маркетинг“.
![]() |
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев, ректорът проф. Димитър Димитров, д-р Гергана Кирилова |
Конференцията беше открита от генералния директор на БТА Кирил Вълчев, който изтъкна, че БТА носи в Скопие знанието на България за ЕС и за възможностите в Съюза за българските граждани в РСМ. Той отбеляза, че особено ценни са връзките в сферата на образованието, които ЕС дава на европейските граждани и затова акцент в срещата в Скопие е участието на ректора на УНСС - един от водещите европейски университети в България – проф. Димитър Димитров, и на заместник-ректора на университета „Свети Климент Охридски“ в Битоля – Ясмина Буневска.
„Ключовата дума на конференцията не е образованието, а знанието, което е много по-широко понятие“, подчерта проф. Димитър Димитров и посочи, че „комуникацията и отношенията не само с университетите от РСМ, но и с другите университети включват много аспекти, като образованието е само един от тях. Когато хората имат мобилност, студентите участват в конференции и тогава те получават познания и за транспорта, логистиката и културата“.
![]() |
Ректорът изтъкна, че в УНСС се обучават 112 бакалаври и 2 магистри от Република Северна Македония. „УНСС има над 200 споразумения по програма „Еразъм“ в цяла Европа, които са с различен мащаб и обхват, като обикновено включват няколко преподаватели и студенти, които на обменни начала осъществяват т.нар. академична мобилност. Обменът на студенти от страните извън ЕС среща повече трудности – признаване на визи и дипломи, кандидатстване“. Той изрази надежда Министерството на външните работи в България да чуе за тези проблеми и увери, че УНСС полага много усилия по този въпрос. Проф. Димитров представи съвместните програми на УНСС с три китайски университета, с италиански университети, и допълни, че с Узбекистан се водят преговори за начало на съвместна програма. „УНСС участва и в един голям европейски консорциум, алианс на десет водещи бизнес университета в Европа – ENGAGE.EU. В него участват университети от Франция, Италия, Испания, Австрия, Финландия, Норвегия и България и е финансиран от ЕК. Посоката е към единна обща европейска диплома, която да важи навсякъде в Европа“, уточни още ректорът.
„Българската страна има интерес заедно да се развиват двете съседни държави“, подчерта Желязко Радуков, извънреден и пълномощен посланик на България в Република Северна Македония. „Процесът невинаги е лесен, но трябва да поставим основите, да изградим връзките между народите, за да преодолеем различията. Един от начините това да се случи е чрез образованието. Чрез познанието и адекватната възможност за младите хора можем да постигнем обществено развитие и нормално отношение между двете страни.“
![]() |
Проектът на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ цели да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна и цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.