В чест на своята 10-годишнина Асоциацията на икономическите училища в България стартира съвместен пилотен проект заедно с Асоциацията на банките в България – European Money Quiz
Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) и Асоциацията на банките в България (АББ) организират за първи път в България European Money Quiz. Състезанието е инициатива на националните банкови асоциации в Европа за насърчаване на финансовата грамотност сред средношколците и се координира от Европейската банкова асоциация. Това беше обявено на специално събитие в УНСС.
Проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Асоциацията на икономическите училища в България, откри мероприятието и подчерта: „Тази среща е изключително значима и е най-достойният начин да отбележим 10-годишния си юбилей, като поставим едно ново начало за страната ни на европейската карта на икономическите състезания, което съм убедена, че ще донесе огромни резултати и ефекти върху младите хора в България, върху нашето бъдеще. Десет години Асоциацията на икономическите училища в България показва съвременния образ на академизма – желан, респектиращ и вдъхващ доверие. На десетата си година тя среща изключителен партньор в лицето на Асоциацията на банките в България. Надявам се заедно не само да въздигнем този образ на съвременния академизъм, а да направим това, за което АИУБ винаги е работила – да изградим следващия темел в моста между средното образование, университета и бизнеса“.
„УНСС е водещ бизнес университет и ние работим всеки ден за утвърждаване ролята на сътрудничеството между академичната общност, средното образование и бизнеса. Инициативата, за която говорим днес, е нещо качествено ново, защото имаме АИУБ, от една страна, друга много мощна и респектираща организация – Асоциацията на банките в България, и нашия университет, който съдейства отново връзката училище – университет – бизнес да се случва. Затова не е учудващо, че нашите студенти получават добра реализация, бизнесът ги търси и имаме рекорден брой кандидат-студенти“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров.
„В качеството ми на координатор по меморандума за сътрудничество между УНСС и Асоциацията на банките в България съм изключително удовлетворен, че ние реално показваме, че това споразумение започва да работи и съм сигурен, че двете асоциации ще действат в синхрон и със сигурност ще постигнат много добри резултати“, отбеляза доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международна дейност.
В срещата участваха и доц. д-р Джеймс Йоловски, секретар на АББ, доц. д-р Ирина Казанджиева, директор „Банкови политики и анализи“ в АББ и преподавател в катедра „Финанси“ на УНСС, г-жа Емилия Иванова, зам.-председател на АИУБ, директор на Националната търговско-банкова гимназия, г-жа Мая Гешева, член на Координационния съвет на АИУБ и директор на Националната финансово-стопанска гимназия, д-р Петя Герасимова, директор на Националната търговска гимназия – Пловдив, г-н Павел Чепов, директор на Търговската гимназия в Бургас и г-жа Гергана Николова, зам.-директор, ресор „Професионално образование“ на Националната търговска гимназия – Пловдив.
Доц. д-р Янко Христозов, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Даниела Фесчиян, доц. д-р Джеймс Йоловски, доц. д-р Ирина Казанджиева (от дясно наляво) |
В рамките на събитието проф. д-р Даниела Фесчиян представи дейността на АИУБ като изтъкна, че за тези десет години АИУБ от скромен състав от 16 члена се разраства до мощна организация с 44 институционални членове. „Чрез националните състезания по счетоводство, по финанси и счетоводство, по икономикс, по информатика и статистика и по икономика и управление в десетгодишната си история ние сме мотивирали десетки хиляди средношколци да обогатят икономическите си компетенции по базови фундаментални икономически дисциплини, а не просто да повишат финансовата си грамотност. Една от амбициите на АИУБ е да спрем изтичането на младите таланти от България, да покажем на средношколците възможностите за успешна реализация в страната ни, като ги убедим във високото качество на образованието и възможностите за професионална реализация, които УНСС предлага. Именно затова ние започваме приобщаването на учениците към академичната среда още в 8. и 9. клас. Средношколците от училищата – членове на АИУБ, участват в кръгли маси, конференции, публични лекции, обучения, майсторски класове, прожекции на образователни филми, които УНСС организира или участва като партньор“, каза проф. д-р Даниела Фесчиян и допълни, че училищата – членове на Асоциацията, участват и в много престижни международни състезания и конкурси, че и тази година тя има покана от НТБГ да придружава представителния отбор на гимназията до Ню Йорк, САЩ, за участие в Международния панаир на учебните фирми, Световното бизнес състезание по задание на Харвардския университет и Международното състезание за управление на човешките ресурси, като подчерта, че тя ще поеме разходите по пътуването си.
„За нас поканата на Асоциацията на банките в България да стартираме заедно пилотния проект като партньор на национално ниво в организацията и провеждането на European Money Quiz (EMQ) е от голямо значение и високо оценяваме тази възможност. Това състезание се провежда от 2017 г. като инициатива за насърчаване на финансовата грамотност на националните банкови асоциации в Европа и се координира от Европейската банкова федерация. До момента България не е участвала. През 2025 г. за първи път и съгласувано с плана на Европейската банкова федерация в рамките на Европейската седмица на парите от 17 до 21 март, ние, АИУБ и АББ, ще стартираме националния кръг на състезанието като пилотно ще включим пет училища – членове на нашата асоциация – Националната търговско-банкова гимназия, Търговската гимназия – Пловдив, Търговската гимназия в Бургас и Частната професионална гимназия по банково дело в София“, акцентира проф. д-р Даниела Фесчиян и допълни, че предстои и подписване на меморандум за сътрудничество между АИУБ и АББ.
„За банковия сектор финансовата грамотност е изключителен приоритет. Затова е важно да насърчаваме учениците още от ранна възраст да се развиват в тази посока, да представяме развитието на банковата дейност и на професиите в банковия сектор така, че да бъдат атрактивни за тях и да ги ориентират в бъдещата им кариерна реализация“, каза доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар на АББ и допълни, че в Европейското състезание за парите участват ученици от 8-и и 9-и клас от повече от 35 страни. „Със своя 10-годишен опит при реализацията на състезания в областта на икономиката, както и с успешната подготовка на учениците за участие в тях, АИУБ е ключов партньор при провеждането на пилотното участие на България в инициативата. След приключване на националния кръг според регламента на състезанието ще се определят двамата лауреати с най-високи резултати, които заедно с техните двама учители ще заминат за Брюксел, където ще вземат участие във финалите на състезанието с всички национални лауреати. Едновременно с това те ще посетят Европейската банкова асоциация, редица европейски институции и ще бъдат част от много други събития и активности“.
По време на срещата проф. Фесчиян даде възможността за изказвания на директорите на петте номинирани за участие в пилотния проект на състезанието училища, като подчерта, че това са училищата с най-високите резултати на състезанията на АИУБ и с богат опит в международните икономически състезания.
„Изключително се радвам на тази инициатива за провеждане на състезание от такова високо ниво, защото не само в нашето училище, но и в общността ще се чуе, че се прави нещо грандиозно, на европейско ниво, че нашите деца участват и интересът както към нашите училища, така и към икономиката изобщо ще порасне“, подчерта г-жа Емилия Иванова.
„За мен е огромно вълнение участието в тази среща и възможността, която за пореден път, благодарение на Асоциацията на икономическите училища в България и лично на проф. д-р Даниела Фесчиян се случва. Днес всички ние правим заедно една голяма крачка в нашето партньорство и сътрудничество през годините и успешно надграждаме постигнатото“, изтъкна г-жа Мая Гешева.
Д-р Петя Герасимова благодари за възможността да участва в срещата и обърна внимание, че за нея да е директор на Търговската гимназия – Пловдив не е пост, а кауза и тя ще се постарае да продължи делото на своите предшественици в АИУБ, като обърна внимание, че всичко, което е чула по време на тази среща за прекрасната инициатива между двете асоциации, в голяма степен кореспондира с нейните нагласи за това как трябва да се случват нещата в средното образование.
„За мен е чест това уважение и отношение, което УНСС показва към нас, при избора ни сред тези пет училища, които да се включат в European Money Quiz. Ще се опитаме да се представим по най-добрия начин и да се възползваме от възможността, която ни предоставяте“, коментира г-н Павел Чепов.
След официалната част председателствата на АИУБ и АББ продължиха с разработване на ясен регламент за националния кръг на състезанието и на примерни казуси за подготовка на състезателите.