Министърът на образованието и науката се срещна с ръководството на Университета
На среща с разширения състав на Ректорско-деканския съвет в Голяма конферентна зала на Университета, министър Вълчев представи основните цели, приоритетните области и визията за развитие на висшето образование.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров благодари, че серията от дискусии с университетските преподаватели стартира от УНСС и подчерта важността на направените промени за увеличение на заплащането на университетските преподаватели през предходната година. Той подчерта нуждата от повече подкрепа към университетите за обновяване на материалната база и продължаване и разширяване на националната програма на МОН за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития.
Ректорът коментира и увеличението на заплатите за неакадемичния персонал, като със собствени усилия и средства УНСС решава и този въпрос и се опитва да поддържа баланс. Той наблегна, че ръководството на Университета активно работи за надграждане и подобряване на качеството на обучение и възможностите за израстване на академичния състав.
Проф. Димитров обърна внимание, че въпросът за интернационализацията е важен и идеята, която има министър Вълчев за специална програма, която да финансира стипендиите на чуждестранните студенти, всъщност е помощ за българските университети и УНСС подкрепя тази инициатива, но тук е мястото да се постави за обсъждане и въпросът за привличането на чуждестранни преподаватели. Процедурата по признаване на дипломите на чуждестранните студенти също трябва да бъде усъвършенствана, особено за тези, които кандидатстват за бакалавърска степен, защото процесът е бавен и отнема 7 - 8 месеца. Той говори и за дигитализацията, като подчерта, че УНСС е един от най-дигитализираните университети в страната, но е необходима централизира помощ от Министерството и специална програма в това отношение. Беше поставен и въпросът за акредитацията на обучението по информатика и информационни технологии и киберсигурност.
![]() |
Ректорът изтъкна, че за академичната общност на УНСС е важно от първо лице да научи какви са приоритетите, перспективите и задачите, които министър Вълчев и неговият екип си поставят за развитието на висшето образование и изрази своето задоволство, че именно човек с изключително богата експертиза в сферата на образованието, като главен секретар на МОН, бивш министър на образованието, председател на Комисията по образование и наука и член на Комисията по бюджет и финанси, депутат в пет Народни събрания, отново е на поста министър на образованието и науката.
„Държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите по време на учебния процес“, подчерта министър Красимир Вълчев. Това е първата от серия подобни дискусии, които ще се организират във висшите училища и целят да се обсъдят мерки на оперативно ниво за повишаване на качеството и утвърждаване на имиджа на българските университети.
„Искам заедно да проведем задълбочен разговор за качеството във висшето ни образование“, подчерта министър Вълчев. По думите му е много важно да се въведат мерки за завишаване на изискванията към студентите и същевременно за подкрепа на преподавателите. „Студентите трябва да учат целогодишно, а не само от изпит на изпит“, каза той. Министърът акцентира, че системата на висшето образование е единствената, която се финансира на база качеството, като това диференциране ще се увеличи. „През предходната година за първи път се разпределиха допълнителни средства на база оценка на качеството и това ще е подходът, който ще следваме през следващите години“, допълни той.
Подготвят се промени в програмата за привличане на чуждестранни студенти стана ясно по време на срещата. „Ще променим мерките, които финансираме, за да бъдем много по-видими и активни на пазари, от които можем да привлечем повече чуждестранни студенти“, съобщи Красимир Вълчев. По думите му заедно с университетите ще се обсъдят добри практики за рекламата ни зад граница в тази област.
„Бъдещето, в което все повече ще се използва изкуствен интелект, ще промени действителността и ще създаде необходимост от развиване на нови умения, като въображение, креативност, творческо мислене, комуникативност, тъй като предвижданията са, че човек ще сменя няколко пъти своята професия“, каза Красимир Вълчев като коментира въвеждането на иновации в образованието в зависимост от променящата се действителност.
На срещата присъстваха проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, проф. д.н. Пенчо Пенчев, председател на Общото събрание на УНСС и ръководител на катедра „Политическа икономия“, проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Контролния съвет и ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“, проф. д.н. Кирил Стойчев, помощник-ректор, декани на факултети, ръководители на катедри, представители на Студентския съвет при УНСС.
Проф. д.н. Пенчо Пенчев, проф. д-р Даниела Фесчиян, доц. д-р Янко Христозов, проф. д-р Цветана Стоянова, проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова |
Събитието продължи с ползотворна дискусия, в рамките на която бяха обсъдени теми, свързани с разкриването на съвместни специалности между университетите, подобряване на процедурата за издаване на визи за обучение на чуждестранни студенти, изграждането на студентски кампуси, възможностите за привличане на чуждестранни преподаватели в университетите, концепцията за изследователските университети, навлизането на изкуствения интелект и влиянето му върху професиите, продължаване ремонта на студентските общежития.
Преди срещата министър Красимир Вълчев разговаря с ректора проф. д-р Димитър Димитров. Двамата обсъдиха актуалните въпроси, свързани с развитието на висшето образование и на нашия университет.